مجله دلتا |
۱ هفته پیش

مراسم تدفین در تبت مراسم وحشتناک تدفین مردم تبت خاکسپاری آسمانی مجله دلتا

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنند تشییع جنازه و یا سوزاندن مرده‌ها تنها مراسم مربوط به مرگ هستند، پس لطفا قبل از خواندن متن زیر خودتان را برای تغییر دادن باورهایتان آماده کنید.
مراسم تدفین در تبت

مردم سراسر دنیا، رسوم عجیبی در تدفین مرده‌ها دارند، که هر کدام از باورهای مذهبی و تاریخ آن‌ها ریشه می‌گیرد. تبت نیز از آن دسته کشورهایی است که ساکنان آن از آداب و رسوم شگفت‌انگیزی پیروی می‌کنند و یکی از این آداب و رسوم عجیب متعلق به خاک‌سپاری مردگان آن‌ها است. بامجله دلتاهمراه باشید تا شما را بامراسم تدفین در تبتآشنا کنیم.

تدفین در آسمان

راهبان این کشور طبق رسوم، نه تنها جسد عزیزان خود را در خاک دفن نمی‌کنند بلکه جنازه‌ها را جلویکرکس‌هاانداخته تا گوشت آن‌ها را بخورند. در این مراسم تدفین در تبت پس از وداع با جسد در سومین روز مرگ شخص، جسد توسط یک راهب تکه تکه می‌شود و در بلندی‌های کوه‌ها قرار داده شده تا توسط پرندگان بخصوص کرکس‌ها خورده شوند. عقیده بوداییان تبت این است که، از این طریق جسم مرد‌ه‌ها به آسمان سپرده خواهد شد.

آن‌ها برای این کار؛ کرکس‌ها، لاشخورها و پرندگان مردار خوار را انتخاب کرده‌اند. هنگام این مراسم، جنازه راروی یک تخته سنگ مخصوص تکه تکه می‌کنند. سپسگوشتش را به کرکس‌ها می‌دهند که از نظر آن‌ها تجسمی از فرشتگان است.گاهی هم جسد را رها می‌کنند تا لاشخورها خودشان آن را تمیز کنند.

سپس استخوان‌هایش را جمع می‌کنند و با خودشان به پایین کوه می‌آورند و بعد از آن، جمجمه‌ها را در بخشی از یک دیوار سراسری و بزرگ قرار می‌دهند تا برای همیشه ماندگار شوند. گفته می‌شود از این طریق جسم مرده‌ها به آسمان سپرده خواهد شد. این رسم، نخستین بار در قرن دوازده انجام گرفت و هنوز هم ادامه دارد.

مراسم تدفین در تبت

خیلی‌ها دلیل این مساله را سرزمین‌های پوشیده از برف و یخ،فلات تبتمی‌دانند. یعنی زمانی که به هیچ طریقی نمی‌شود جسد را سوزاند و از بین برد، باید رهایش کرد تا خورده شود. پس چه بهتر که برای خورده شدن در یک مکان بلند نزدیک آسمان قرار بگیرد تا روح هم به دنبالش راه آسمان را در پیش بگیرد.

مراسم تدفین در تبت

دیگر مراسم تدفین در تبت

دربخش‌های دیگری از تبت، شیوه‌های دیگر کفن و دفن نیز رایج است.بطور مثال، به آب سپردن جسد نشانه رتبه پایین فرد از نظر اجتماعی تلقی می‌شود.همچنین در مناطق محدودی در جنوب و جنوب شرقی تبت، مردم مرده‌های خود را در تابوت‌های چوبی می‌گذارند و سپس تابوت‌های چوبی را در غارهای مرتفع یا در بالای درختان آویزان می‌کنند.

بیشتر بوداییان فکر می‌کنند، جسد چیزی بیشتر از یک کشتی خالی نیست. یک کشتی که دیگر کسی نمی‌تواند سوارش شود. بنابراین باید به طبیعت، یعنی همان جایی که از آن آمده است برگردد. به همین دلیل در گذشته، خیلی‌ از مردم مرده‌های خود را به آسمان می‌سپردند. برای آن‌ها این کار نشانه بی‌پایان بودن زندگی و پوچی مرگ بود.

پیشنهاد مطالعه:مطلبامپراطوری زنان کجاست؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمین شناسان آثاری را مطالعه کرده بودند که نشان از سرقت رودخانه در هزاران سال پیش می‌داد. اما این پدیده در رودخانه اسلیمز غیر‌قابل‌باور بود.

6 روز پیش

رسم تدفین مردم ماداگاسکار بر اساس یک اعتقاد قدیمی‌ شکل گرفته است. این مراسم تبدیل به آیین منظمی شده است که معمولا هر هفت سال تکرار می‌شود.

6 روز پیش

کافئین محرکی است که سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. اما قهوه و کافئین به تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا عوامل دیگری مانند رژیم غذایی سالم و ورزش باید در این ...

6 روز پیش

روش‌هایی قبلی که برای اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون استفاده می‌شدند، به‌جای توجه به سلامتی افراد، بخش لوکس بازار را هدف قرار داده‌اند.

۱ هفته پیش

بشر پیوسته در حال تغییر و دستکاری جهان است. دشت‌ها و مزارع را آتش می‌زند، جنگل‌ها را به مزرعه تبدیل می‌کند، گیاهان و حیوانات گوناگون پرورش می‌دهد. اما بشر فقط جهان بیرون را ...

۱ هفته پیش

مورمور شدن، یک واکنش عجیب بدن انسان است که به علت نرسيدن جريان خون به عصب ايجاد می‌شود. اين واکنش ممکن است نشانه برخی، بيماري‌ها باشد.

۱ هفته پیش

مردان قبیله وودابی آفریقا برای جلب توجه زنان و ازدواج با آنان آرایش می‌کنند که این آرایشبا استفاده از خاک رس، استخوان و اسید صورت می‌گیرد.

۱ هفته پیش

یک المنت در داخل عینک هوشمند گوگل تعبیه شده است که فریم عینک را به لرزه درمی‌آورد و این لرزش از فریم به استخوان جمجمه کاربر منتقل می‌شود.

۱ هفته پیش

توکیو قصد دارد در این المپیک پیامی درباره‌ محیط زیست ارائه دهد. در این مقاله به بیان اقدام عجیب ژاپن، برای مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

رسم آدم خواری در قبیله فور به انتشار بیماری مرگبار مغزی «کورو» می‌انجامد و باعث همه‌گیری مصیبت‌باری در این جمعیت شده است.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان ثبت احوال از بیست اسم منتخب برای نوزادان دختر و پسر از ابتدای سال خبر داد. فاطمه و امیر علی در صدر جدول سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در ...

۱ هفته پیش

بیشتر...