مجله دلتا |
۴ هفته پیش

میزان مصرف چای سیاه در روز

به گفته‌ محققان، مصرف منظم چای برای سلامتی مفید است و خطر ابتلا به بیماری قلبی، سرطان و دیابت را کاهش می‌دهد. با توجه به اینکه در بسیاری از کشورها این سه بیماری به ترتیب به‌عنوان اولین، دومین و هفتمین علت مرگ شناخته می‌شوند، افزودن چای به برنامه‌ روزانه می‌تواند راهکار ساده‌ای برای بهبود سلامتی و افزایش طول عمر باشد.
مصرف چای سیاه در روز

اگرچه بخش زیادی از چای از آب تشکیل شده است، اما در بیشتر انواع آن کافئین وجود دارد. با توجه به اینکه کافئین یک دیورتیک (ادرارآور) ضعیف است و باعث افزایش حجم ادرار می‌شود، بسیاری از افراد بر این باورند که چای کافئین‌دار باعث دهیدراتاسیون (کم‌آبی بدن) می‌شود و نمی‌توان آن را جزو مواردی که می‌توانند به تامین مایعات بدن کمک کنند، به حساب آورد. اما آیا این باور درست است؟ ما را در این مطلب ازمجله اینترنتیدلتا همراهی کنید تا درباره‌ میزانمصرف چای سیاه در روزو نقش آن در هیدراته نگه داشتن بدن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

میزان مصرف چای سیاه در روز

اگرچه دریافت مایعات کافی یک کار ساده به نظر می‌رسد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که بدن بسیاری از افراد به‌طور مزمن دهیدراته (کم‌آب) است. یکی از مشکلات مصرف مایعات کافی در طی روز این است که بیشتر مردم نمی‌دانند چقدر باید مایعات دریافت کنند.
به‌طور کلی، توصیه می‌شود که در طی روز زنان حدود ۲/۷ لیتر و مردان حدود ۳/۷ لیتر مایعات دریافت کنند که تقریبا ۲۰ درصد آن از طریق غذاهایی که در طی روز می‌خوریم، تامین می‌شود و مابقی آن را باید به شکل مایعات بنوشیم. به عبارت دیگر، هر روز باید زنان ۲/۲ لیتر یا ۹ لیوان (حدود ۲۳۶ میلی‌‎لیتر) و مردان ۳ لیتر یا ۱۳ لیوان مایعات مصرف کنند.
آب به دلیل اینکه بدون کالری و کاملا طبیعی است، همچنان بهترین چیزی است که می‌توانید برای پیشگیری از کم‌آبی بدن مصرف کنید. آب رایج‌ترین نوشیدنی مصرفی در جهان است و چای در رتبه‌ بعدی قرار دارد.
نقش چای در تامین آب مورد نیاز بدن
میوه‌ها مثل هندوانه، پرتقال، گریپ‌فروت و ملون منبع خوب آب هستند. سبزیجات هم اگر چه به اندازه‌ میوه‌ها پر از آب نیستند، اما می‌توانند آب و مواد مغذی را در اختیار بدن قرار دهند. کرفس، خیار، گوجه‌فرنگی و فلفل سبز از جمله سبزیجاتی هستند که می‌توانید استفاده کنید. ماست، شیر، سوپ و اسموتی از سایر منابع پنهان آب در رژیم غذایی محسوب می‌شوند. آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌های ورزشی هم آبرسان هستند که می‌توانید از طریق رقیق کردن آن‌ها با آب میزان قندشان را کاهش دهید.

نقش چای در تامین آب مورد نیاز بدن

چای دارای کافئین می‌تواند یک اثر دیورتیک خفیف داشته باشد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که کافئین تا زمانی که میزان مصرف آن به حداقل ۵۰۰ میلی‌گرم در روز نرسد، به عنوان یک ماده‌ دیورتیک عمل نمی‌کند. با توجه به اینکه این میزان کافئین معادل حدود ۱۱ تا ۱۸ لیوان چای کافئین‌دار است، بعید است که شما در طول روز این مقدار چای مصرف کنید. درنتیجه، می‌توانید چای را همانند آب جزو مایعات مصرفی روزانه‌ خود حساب کنید. مطلبهشدار، قهوه برای این افراد مرگبار است!را از دست دهید.

ارزش غذایی چای

مهم نیست که از چه نوع چای استفاده کنید. خوشبختانه همه‌ آن‌ها بسیار کم‌کالری هستند. به عنوان مثال، در هر لیوان چای سبز، چای سیاه و چای سیاه‌ بدون کافئین فقط ۲ کالری انرژی وجود دارد. علاوه بر این، چای حاوی مقدار کمی ویتامین، مواد معدنی و همچنین آنتی اکسیدان است.
فقط به خاطر داشته باشید که چیزی که به چای خود اضافه می‌کنید هم مهم است. اگر در کنار چای عسل، قند، شکر یا شیرینی می‌خورید، مراقب میزان مصرف خود باشید. چون کالری حاصل از آن‌ها زیاد است و به‌تدریج باعث افزایش وزن می‌شود.
مصرف چای سیاه در روز
پیشنهاد مطالعه:مطلببا این ۵ روش درمان سوختگی سطحی در خانه را فوری بهبود ببخشیدرا بخوانید.#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...