مجله دلتا |
11 ماه پیش

خارش کمر چرا خاراندن کمر لذت بخش است

خاراندن کمر نیز مانند خمیازه‌کشیدن یک عمل شیوع دار است ما این عمل را بدون اینکه بدانیم در طول روز چند بار انجام می‌دهیم آیا می‌دانید این خاراندن چه فوایدی دارد؟
خارش کمر

خارش کمر، به گونه‌ای واکنشی نسبت به یک محرک است. اگر احساس خارش کنید، راهی برای مهار این حس ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد، لذت و رضایتی که از خاراندن محل خارش به شما دست می‌دهد، به دلیل “فعالیت بیش از حد” در ناحیه‌ای از مغز است که مسئول کنترل جنبش و فرایند پاداش است. بامجله اینترنتیدلتا همراه باشید تا دلیل حس لذت بخش خاراندن کمر را بدانید.

دلیل حس لذت بخش خاراندن کمر چیست؟

دلیل خارش کمر چیست؟

همه ما ممکن است لحظات زیادی را پشت میز کامپیوتر نشسته باشیم و برای مدتی یک حالت یکسان داشته باشیم و بدون این که خودمان متوجه شویم انگشتانمان مدام روی کمرمان را می‌خاراند. گاهی اوقات نیز هنگام خواب کمر خود را می‌خارانیم و احساس خوبی به دست می‌آوریم؛ اما واقعا چرا خاراندن کمر حس خوبی به ما می‌دهد؟

خاراندن نیز مانند خمیازه‌کشیدن یک عمل شیوع دار است. طبق نتایج مطالعات زمانی که ما ببینیم یک فرد در حال خاراندن کمرخودش است، ما نیز به انجام این کار تمایل پیدا می‌کنیم. خاراندن پوست یک عمل انعکاسی است که چند بار در روز اتفاق می‌افتد، بدون این که خودمان متوجه آن باشیم.

خارش مداوم یا مکرر کمر دلایل زیادی نیز از جمله خشکی پوست، آلرژی عمومی، آلرژی نسبت به حیوانات خانگی و پوشیدن لباس‌های نامناسب دارد.

دلیل خارش کمر چیست؟

دلیل حس لذت بخش خاراندن کمر

زمانی که یک ناحیه از بدن خارش می‌گیرد، سلول‌های ایمنی هیستامین آزاد می‌کنند که در آن محل تجمع پیدا می‌کند و پاسخ التهابی ایجاد می‌کند و ما با خاراندن، تغییراتی را در تجمع آن‌ها ایجاد خواهیم کرد. فشارها با طرق مختلف به عضلات کمر ما وارد می‌شوند که رایج‌ترین آن هم فشردگی رگ‌های خونی است که جریان خون را محدود می‌کند و در نتیجه تنش و سفتی در عضلات ایجاد می‌گردد. کمبود فعالیت فیزیکی و نشستن روی صندلی عاملی برای اسپاسم عضلانی خواهد بود و بنابراین کمر ما بعد از یک روز طولانی نیاز به استراحت دارد.

در چنین حالتی، زمانی که کمر خود را می‌خارانیم، به آن واکنش نشان می‌دهیم و جریان خون را در آن افزایش می‌دهیم و سروتونین آزاد می‌شود که یک هورمون شادی‌بخش است. خاراندن کمر جریان خون را در این قسمت بالا می‌برد و تنش را از بین خواهد برد.

در واقع مانند زمانی که سیستم پاداش‌دهی مغز ما فعال شده است و در نتیجه بعد از اینکه یک‌بار کمر خود را می‌خارانیم، دوست داریم بیشتر این کار را انجام دهیم تا فشار بیشتری را از بین ببریم. پس دفعه بعدی که مدت‌زمان طولانی پشت میز نشسته بودید و احساس کلافگی داشتید، می‌دانید که با خاراندن کمرتان می‌توانید حس بهتری پیدا کنید.

دلیل حس لذت بخش خاراندن کمر

پیشنهاد دیدنی:ویدیوی جذابدر هنگام تصادف با ۵ اقدام زنده بمانید+ویدیورا از دست ندهید.#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حتما شما هم درباره بدی‌های کلسترول بالا چیزهایی شنیده‌اید. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا به بررسی موضوع کلسترول خون چیست می‌پردازیم.

11 ماه پیش

امیدواریم هیچ‌گاه شاهد یک تصادف وحشتناک نباشید، اما در هنگام تصادف چه باید کرد؟ در ادامه به اقدامات مهمی که در هنگام وقوع حادثه باید انجام دهید می‌پردازیم.

11 ماه پیش

شاید تعجب کنید ولی پوست تخم مرغ می‌تواند جایگزین گروهی از گران‌قیمت‌ترین داروها باشد. برای آشنایی بیشتر با معجزه پوست تخم مرغ با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

11 ماه پیش

شاید فکرکردن درباره این مسئله چندان خوشایند نباشد؛ اما همه ما دیریازود خواهیم مُرد. علائم پایان عمر را در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا بخوانید.

11 ماه پیش

ما را در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا همراهی کنید تا درباره‌ میزان مصرف چای سیاه در روز و نقش آن در هیدراته نگه داشتن بدن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

11 ماه پیش

توسط این روش های موثر و طبیعی به آسانی می توانید به درمان سوختگی سطحی در خانه بپردازید و سریع و فوری از درد، التهاب و از عفونت سوختگی خود جلوگیری کنید.

11 ماه پیش

با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید تا در این مطلب به سوال چرا شکر کپک نمی زند پاسخ دهیم.

11 ماه پیش

برق انداختن اجاق گاز برای خانم‌ها یکی ازسخت‌ترین کارهاست. مجله اینترنتی دلتا به شما پیشنهاد می‌دهد به جای موادشیمیایی از محلول‌های خانگی استفاده کنید.

11 ماه پیش

بعضی از مواد غذایی هستند که نمی‌توان برای روز بعد درست کرد زیرا این غذاهای مانده خطرناک می‌باشند و باعث ایجاد بیماری می‌شوند. با مجله اینتزنتی دلتا همراه باشید.

11 ماه پیش

بیشتر...