مجله دلتا |
۲ هفته پیش

تاثیر خورشیدگرفتگی بر حیوانات رفتارهای عجیب حیوانات هنگام وقوع خورشیدگرفتگی مجله دلتا

خورشیدگرفتگی یا کُسوف هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد. در نتیجه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی می‌پوشاند.
تاثیر خورشید گرفتگی بر حیوانات

وقوع پدیده خورشید گرفتگی برخلاف آمریکا در کشور ما چندان قابل تشخیص نیست. اگر مایل به دانستنتاثیر خورشیدگرفتگی بر حیواناتهستید، می‌توانید در ادامه‌ این مطلب ازمجله دلتابا ماهمراه باشید.

تاثیر خورشید گرفتگی بر حیوانات

اسب آبی

در یک پژوهش مشخص شد که برخلاف بی‌تفاوتی شیرها نسبت به پدیده خورشید گرفتگی، اسب‌های آبی تا حد قابل توجهی نسبت به این پدیده حساس هستند. در طول خورشید گرفتگی، بیشتر این جانوران کنار رودخانه‌ بزرگی به قدم زدن در نزدیکی آب یا شنا کردن درون آن مشغول هستند.

این رفتار اسب‌های آبی حتی پس از اتمام پدیده خورشید گرفتگی نیز به قوت خود باقی می‌ماند.

مطلببعد از خاموشی خورشید چه اتفاقی برای زمین می‌افتد؟را بخوانید.

فتارهای عجیب حیوانات هنگام وقوع خورشیدگرفتگی

حشرات

بر اساس گزارشات، خورشید گرفتگی سال ۱۹۳۲ میلادی موجب افزایش فعالیت‌ جیرجیرک‌ها شد. به این معنی که سر و صدای این حشرات در طول وقوع خورشید گرفتگی کامل به اوج خود رسید.

مشاهدات مشابه نیز نشان از افزایش فعالیت پشه‌ها در طول وقوع پدیدهخورشید گرفتگیدارد. مشاهدات بر این نکته تاکید دارد که برخلاف اسب‌های آبی، فعالیت‌ روزانه‌ این حشرات با به پایان رسیدن خورشید گرفتگی بلافاصله به حالت عادی خود بازگشته است.

پرندگان

گزارش‌ها بر ساکت بودن بسیاری از پرندگان و کاهش فعالیت آن‌ها در طول وقوع این پدیده نجومی تاکید دارد. با این حال مطالعات انجام شده بر این نکته تاکید دارد که واکنش پرندگان مختلف در طول پدیده‌ خورشید گرفتگی، بسته به نوع هر کدام از آن‌ها متفاوت است.

قمری‌ها

بنابر مطالعات مذکور، قمری‌ها در حین رخ دادن این پدیده‌ نجومی کاملا ساکت و بی سر و صدا هستند.

این در حالی است که به محض پایان یافتن کسوف و پدیدار شدن مجدد خورشید در آسمان، قمری‌ها همان آواز و سر و صدایی را سر می‌دهند که صبح‌ها پس از روشن شدن آسمان از حنجره‌ آن‌ها شنیده می‌شود.

مرغ‌ها، کبوترها، پرستوها

فعالیت عادی مرغ‌ها در طول پدیده خورشید گرفتگی به حداقل میزان ممکن می‌رسد. در عین حال رفتار کبوترها در هنگام وقوع این پدیده نجومی اندکی هیجانی و تهاجمی می‌گردد. رفتار و فعالیت پرستوها در حین وقوع پدیده کسوف هیچ تغییری نسبت به حالت عادی ندارد.

خفاش‌ها

در صورت آگاهی خفاش‌ها از وقوع پدیده خورشید گرفتگی، نمی‌توان عکس‌العمل خاصی را از آن‌ها انتظار داشت. مدت زمان به وقوع پیوستن این پدیده‌ نجومی به قدری طولانی نیست که خفاش‌ها بخواهند برای بیرون آمدن از مخفیگاه خود تصمیم بگیرند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبکاربردهای بارورنکردنی انرژی خورشیدیرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

16 ساعت پیش

پارچه‌های جدید که تشکیل شده از ذرات نانو نقره‌ای و مسی هستند، می‌توانند با نور خورشید خودشان را تمیز کنند.

18 ساعت پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

20 ساعت پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

1 روز پیش

دلایل متعددی ممکن است باعث افزایش ناخواسته وزن شما شوند و لزوما افزایش غذایی که می‌خورید و کم کردن تحرک بدنی تنها دلایل افزایش وزن نیستند.

1 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

2 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

4 روز پیش

برنامه‌ها و سیستم‌های نرم افزاری ویژه‌ای برای نظارت بر کار افراد معرفی شده که انتظار می‌رود یکی از دستاورد های فناوری ۲۰۲۱ باشد.

4 روز پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

4 روز پیش

بیشتر...