مجله دلتا |
۲ هفته پیش

استفاده از انرژی بادی گرم شدن زمین توربین بادی انرژی بادی مجله دلتا

یا تولید و استفاده از انرژی بادی ممکن است باعث گرم شدن زمین شود؟ این روزها پدیده گرمایش زمین به اشکال مختلف در حال تغییر دادن شرایط آب و هوایی زمین است. همه ما می‌دانیم که گرم شدن زمین بر اثر فعالیت‌های انسانی و تولید گازهای گلخانه‌ای رخ می‌دهد و اگر تولید و مصرف سوخت‌های فسیلی کاهش نیابد این پدیده روز به روز تشدید شده و آینده نامعلومی در انتظار ساکنین کره زمین خواهد بود.
استفاده از انرژی بادی

استفاده از انرژی‌های پاک مثل انرژی خورشیدی، انرژی آبی،انرژی بادیو انرژی‌های دیگر می‌تواند از تشدید فرآیند گرم شدن زمین جلوگیری کند اما ظاهرا انرژی بادی در این مورد یک استثنا به شمار می‌رود. در این مطلب ازمجله دلتابه فرآیندهای تولید و استفاده از انرژی بادی به عنوان یک انرژی پاک خواهیم پرداخت و تاثیر آن را در گرمایش زمین مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آیا تولید انرژی بادی یک فرآیند گرمازا است؟

پیش از این تصور می‌شد که انرژی‌های پاک مثلانرژیبادیبرای حفظ محیط زیست بهترین انتخاب هستند و هیچ تاثیری در گرم شدن کره زمین ندارند اما به نظر می‌رسد توربین‌های بادی عظیمی که برای تولید انرژی بادی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند. مطالعات و بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که اگر تمام انرژی مورد نیاز آمریکا از طریق توربین‌های بادی تامین شود دمای سطح زمین در این کشور را به طور متوسط ۰.۲۴ درجه سلسیوس افزایش خواهد داد. نتایج این مطالعه که در روز چهار اکتبر در مجله Joule منتشر شد نشان داد که این میزان تولید گرما توسط توربین‌های بادی قابل اغماض نیست چون اگر تولید گازهای گلخانه‌ای هم به همین میزان ادامه پیدا کند دمای سطح زمین در آمریکای شمالی تا سال ۲۰۳۰ به همین میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

 توربین بادی

لی میلر و دیوید کیت دانشمندان فیزیک کاربردی در دانشگاه هاروارد در مطالعه‌ای که انجام دادند جهانی موازی را بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ ترسیم کردند که در آن تمام انرژی مورد نیاز کشور امریکا که حدود ۰.۴۶ تراوات الکتریسته است توسط توربین‌های بادی عظیمی که در یک سطح بزرگ (موسوم به مزرعه بادی) قرار گرفته‌اند تولید می‌شود. میلر و کیت با بررسی‌های خود دریافتند که با ادامه کار این توربین‌ها، دمای سطح زمین در تمام مناطق این کشور بالاتر از حد متوسط خواهد بود و این میزان افزایش در قسمت میانی مزرعه بادی از تمام قسمت‌ها بیشتر خواهد بود و به حدود یک درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

اما این پدیده چرا رخ می‌دهد؟ توربین‌های بادی با چرخش خود، بخش‌های مختلف هوا را که در لایه‌های جوی قرار دارند با هم درمی‌آمیزند و این چرخش باعث می‌شود که هوا به خصوص در ساعات شب گرم‌تر شود. چون در این ساعات هوای گرم در لایه‌هایی بالایی قرار دارد و هوای نزدیک به سطح زمین خنک‌تر است اما توربین بادی با چرخش خود باعث می‌شود که این هوای خنک به سمت بالا برود. بنابراین توربین‌های بادی بر میزان رطوبت و دمای هوای اطراف خود اثر می‌گذارند و از این طریق بر محیط اطراف خود اثر می‌گذارد. مطالعه جدید دیگری نشان داد که استفاده از توربین‌های بادی در صحرای افریقا باعث افزایش رسوب شده و زندگی گیاهان را تحت تاثیر قرار داده است.

نتیجه گیری

چیزی که واضح است این است که اثر گرمازایی توربین‌های بادی هنگام تولیدانرژی بادیپایدار نیست اما می‌تواند عواقبی به دنبال داشته باشد. کاهش دادن گازهای گلخانه‌ای و از بین بردن گرمای اضافی تولید شده ممکن است بیش از یک قرن به طول انجامد اما فرضیاتی که در این مطالعه صورت گرفته‌اند بسیار بعید به نظر می‌رسند چون تولید انرژی همیشه به صورت ترکیبی از سوخت‌های فسیلی و انرژی خورشیدی باقی خواهد ماند و با حذف سوخت‌های فسیلی گازهای گلخانه‌ای از جمله دی اکسید کربن موجود در جو کاهش یافته و سیاره ما از گرم شدن و نابودی نجات پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر تولید انرژی بادی در حد مناسب و محدودی باقی بماند نمی‌تواند در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، ضرر جبران ناپذیری برای محیط زیست در پی داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلبحقایق باورنکردنی سیاره مریخرا در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

17 ساعت پیش

پارچه‌های جدید که تشکیل شده از ذرات نانو نقره‌ای و مسی هستند، می‌توانند با نور خورشید خودشان را تمیز کنند.

18 ساعت پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

20 ساعت پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

1 روز پیش

دلایل متعددی ممکن است باعث افزایش ناخواسته وزن شما شوند و لزوما افزایش غذایی که می‌خورید و کم کردن تحرک بدنی تنها دلایل افزایش وزن نیستند.

1 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

2 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

4 روز پیش

برنامه‌ها و سیستم‌های نرم افزاری ویژه‌ای برای نظارت بر کار افراد معرفی شده که انتظار می‌رود یکی از دستاورد های فناوری ۲۰۲۱ باشد.

4 روز پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

4 روز پیش

بیشتر...