مجله دلتا |
1 ماه پیش

لنز هوشمند چشم لنز تماسی چشم انواع لنزهای تماسی چشم مجله دلتا

هنگامی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنیم انتظار داریم بینایی ما بهبود یابد اما شاید بتوان با این لنزها علائم حیاتی بدن را نیز بررسی کرد.
لنز هوشمند چشم

براساس مقاله‌ جدیدی که منتشر شده است، لنز شفاف جدیدی که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است می‌تواند فشار داخل چشم را در زمان واقعی اندازه‌گیری کند. چشمان ۱۰ داوطلبی که آن را آزمایش کردند هیچ التهابی نشان ندادند. این دستگاه می‌تواند فواید مهمی برای افرادی که از گلوکوم (آب سیاه) رنج می‌برند، داشته باشد. در ادامه این مطلب ازمجله دلتادرباره کاربرد اینلنز هوشمند چشمصحبت خواهیم کرد.

لنز تماسی هوشمند، علائم اصلی گلوکوم را تشخیص می‌دهد

هنگامی که این دستگاه بر روی ۱۰ داوطلب آزمایش شد کاملا ایمن بود و هیچ التهابی ایجاد نکرد. این دستگاه می‌تواند علائم حیاتی مانند ضربان قلب، دمای بدن و همچنین غلظت گلوکز، الکل واسید لاکتیکرا در مایعات بدن مثل عرق، اشک و بزاق اندازه‌گیری کند. اندازه‌گیری مداوم این موارد در تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌ها اهمیت دارد. از نظر پزشکی چشم‌ها گزینه‌ مناسبی برای اندازه‌گیری این علائم حیاتی هستند. این فناوری می‌تواند به تشخیص چندین بیماری کمک کند. در حال حاضر مطالعات بر روی تشخیص گلوکوم متمرکز است.

گلوکوم یا آب سیاه، نوعی اختلال بینایی است که می‌تواند منجر به از دست رفتن همیشگی بینایی شود. دانشمندان معتقدند که فشار چشم، تنها عامل خطری است که می‌توان آن را کنترل کرد. این بدان معناست که تنها راه درمان کلوگوم کاهش فشار چشم است.

به طور معمول اندازه‌گیری فشار چشم به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد. در این روش‌ها شرایط بالینی فرد مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.لنز تماسی چشم

طراحی لنزهای تماسی جدید با چالش‌های زیادی روبه‌روست

  • حسگرهایی که درون‌ لنزها قرا می‌گیرند، از فلزات و یا مواد نیمه‌هادی هستند که قابلیت تشخیص تغییرشکل لنز را ندارند.
  • مدارهای پیچیده‌ای برای تقویت حسگرهای زیستی مورد نیاز است. مواد الکترونیکی سخت، می‌توانند دید انسان را مسدود کنند و حتی باعث آسیب به قرنیه و پلک چشم شوند.
  • اندازه‌گیری سیگنال‌های زیستی به دست آمده از لنز، نیازمند تجهیزات بزرگی است که می‌تواند دامنه حرکتی فرد را محدود به خانه و مرکز درمانی کند.

هنوز زود است که این لنزهایهوشمندتبدیل به ابزار مناسبی برای تشخیصگلوکومشوند اما این تحقیق قابل ستایش است. این لنزها می‌توانند روشی جدید و بدون عارضه برای تشخیص، نظارت و درمان بیماری‌هایی مثل گلوکوم باشند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبعوارض استفاده طولانی مدت از لنز چشمرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پژوهشگران در آزمایش‌های اخیر خود با ترکیب فناوری نانو، هوش مصنوعی و محاسبات، امکانات اتصال مغز انسان به رایانه را فراهم کرده‌اند .

3 روز پیش

با اینکه در دوران مدرسه زیاد در مورد مصر و خوانده‌‌ایم، اما حقایق جالبی در مورد مصر باستان وجود دارد که ممکن است به گوشتان نخورده باشند.

3 روز پیش

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

4 روز پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

4 روز پیش

با به‌کار‌بردن چند روش‌ساده ولی کاربردی، میتوان به تقویت بینایی خود کمک کرد و از خطرها و بیماری‌های احتمالی جلوگیری کرد.

5 روز پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

5 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

6 روز پیش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی غذاهای مصنوعی یعنی غذاهایی که در آزمایشگاه کشت می‌شوند می‌توانند از بدتر شدن شرایط زیست محیطی جلوگیری کنند

6 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

۱ هفته پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

۱ هفته پیش

بیشتر...