مجله دلتا |
۳ هفته پیش

دستگاه رگ یاب دستگاه رگ یاب چیست چگونه کار می کند مجله دلتا

خون گرفتن از افرادی که رگ های واضح و مشخصی ندارند یکی از معضلاتی است که به شدت پرستاران را به دردسر می‌اندازد و بیماران نیز از پیدا نشدن رگ های خود آزار می‌بینند. در چند سال اخیر دستگاه رگ یاب برای حل این مشکل به حرفه پزشکی ورود پیدا کرده است.

به لطف پیشرفت تکنولوژی و ابداعات مهندسان، امروزه دستگاهی طراحی و ساخته شده است که رگ‌های خونی را به وضوح به پزشکان و پرستاران نمایش می دهد تا بتوانند بدون هیچ گونه خطایی، به درستی رگ را شناسایی کرده و نمونه گیری را انجام دهند. در ادامه این مطلب ازمجله دلتادرباره تکنولوژی دستگاه رگ یاب خواهید خواند.

اصول کار دستگاه رگ یاب

دستگاه‌های رگ یاب به طور کلی تکنولوژی‌های مختلفی دارند اما اساس کار همه آن ها تقریبا مشابه با هم است.

اساس تمامی دستگاه‌ها بر مبنای اختلاف نرخ جذب هموگلوبین خون نسبت به سایر بافت‌های بدن است. بنابراین از امواج در محدوده نزدیک مادون قرمز استفاده می‌شود به طوری که این نور توسط خون جذب می‌شود ولی بقیه بافت‌ها این نور را بازتاب می‌دهند.

نکته جالب اینجاست که بعد از تاباندن نور مادون قرمز به بافت، اطلاعات توسط دستگاه دریافت می‌شود. با کمترین تاخیری در دستگاه پردازش شده و قسمت‌هایی از بافت که ناحیه رگ بوده است و خون را عبور داده، به صورت دیجیتالی روی سطح پوست رنگ آمیزی می شود.

به فرایند رنگ آمیزی که بر روی پوست به صورت آنلاین توسط دستگاه انجام می‌شود، نقشه رگ گفته می‌شود.

عملکرد دستگاه رگ یاب

مزایای استفاده از این دستگاه

دسترسی دقیق به رگ‌ها

اولین و مشخص‌ترین ویژگی دستگاه رگ یاب دسترسی دقیق به وریدهای داخلی است. پیدا کردن این رگ در شرایطی کار سختی است. با وجود دستگاه رگ یاب بسیاری از دردهای غیر ضروری که بیمار باید تحمل کند، جلوگیری می‌کند.

اکثر ما از اینکه پرستار سوزنی را داخل دستمان وارد کند ولی خون وارد آن نشود، ترس عجیبی داریم و با استفاده از این دستگاه این مشکلات به صورت کامل برطرف خواهد شد.

این مشکلات اغلب برای افراد مسن، چاق، افراد سیاه پوست، کم خون و افرادی که به بعضی از بیماری‌های مزمن مبتلا شده‌اند، وجود دارد.

نمایش مسیر رگ ها و تعیین محل سوزن

اگرچه جای تجربه یک پزشک حاذق و متبحر را نمی‌توان پر کرد ولی دستگاه رگ یاب در پیدا کردن دقیق نقطه قرار دادن رگ به پرستاران و پزشکان کمک شایان توجهی خواهد کرد.

از آنجایی که این دستگاه تمایزی بین افراد مختلف قائل نیست و برای هر نوع بدن و رگی قابل استفاده است، به راحتی می‌توان موقعیت سیاهرگ کوبیتال میانی را که بهترین مکان برای خون گیری است پیدا کرد.

کمک به متخصصان زیبایی

یکی از کاربردهای بسیار جالب این وسیله استفاه آن در زیبایی و تزریقات به داخل بافت صورت است.

اکثر ما نمی‌دانیم که برای تزریق این مواد آرایشی و بهداشتی که به زیر پوست تزریق می‌شود، محدودیت‌هایی وجود دارد که یکی از آن‌ها عدم تزریق مایع مورد نظر داخل رگ‌ها است. در بعضی مواقع امکان اشتباه در تزریق وجود دارد.

با استفاده از دستگاه رگ یاب می‌توان به راحتی از عوارض این تزریق‌ها جلوگیری کرد. تزریق هایی که شاید آثار بدی بر روی پوست بگذارند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب «درمان افسردگی با پروتئین مغز» را بخوانید.
دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

16 ساعت پیش

پارچه‌های جدید که تشکیل شده از ذرات نانو نقره‌ای و مسی هستند، می‌توانند با نور خورشید خودشان را تمیز کنند.

18 ساعت پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

20 ساعت پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

1 روز پیش

دلایل متعددی ممکن است باعث افزایش ناخواسته وزن شما شوند و لزوما افزایش غذایی که می‌خورید و کم کردن تحرک بدنی تنها دلایل افزایش وزن نیستند.

1 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

2 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

4 روز پیش

برنامه‌ها و سیستم‌های نرم افزاری ویژه‌ای برای نظارت بر کار افراد معرفی شده که انتظار می‌رود یکی از دستاورد های فناوری ۲۰۲۱ باشد.

4 روز پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

4 روز پیش

بیشتر...