مجله دلتا |
1 ماه پیش

دلایل هوس های غذایی دانستنی هایی درباره هوس های غذایی مجله دلتا

خواب بیش از حد کم یا بی کیفیت می‌تواند در سطوح هورمون‌های مسئول تنظیم گرسنگی، سیری و چرخه‌های خواب و بیداری اختلال ایجاد کند. همچنین احتمال مواجهه با هوس‌های غذایی شدید، به ویژه هنگام شب را افزایش دهد.
دلایل هوس های غذایی
هوس‌های غذایی بسیار رایج هستند. نادیده گرفتن آنها دشوار است. به طور معمول این هوس‌ها از طریق تمایل شدید یا فوری به مصرف نوع خاصی از خوراکی آشکار می‌شوند.هوس های غذایی می‌توانند به واسطه عوامل مختلفی چه جسمانی و چه روانی شکل بگیرند. در برخی موارد، آنها ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشند و نباید نادیده گرفته شوند. در ادامه این مطلب ازمجله دلتادربارهدلایل هوس های غذاییصحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دلایل هوس های غذایی

هوس‌های غذایی می‌توانند به واسطه عوامل مختلفی شکل بگیرند. به طور معمول به دو دسته اصلی جسمانی و روانی تقسیم می‌شوند.

دلایل جسمانی

بارداری:تغییرات هورمونی طی دوران بارداری ممکن است بر گیرنده‌های بویایی و چشایی انسان اثر بگذارد. همین موضوع باعث هوس‌های غذایی می‌شود.

کمبود خواب: خواب بیش از حد کم یا بی کیفیت می‌تواند در سطوح هورمون‌های مسئول تنظیم گرسنگی و سیری اختلال ایجاد کند.  این موضوع احتمال مواجهه با هوس‌های غذایی شدید، به ویژه هنگام شب را افزایش دهد.

هیدارتاسیونضعیف:مصرف ناکافی مایعات می‌تواند احساس گرسنگی یا هوس‌های غذایی را در برخی افراد تشدید کند.

فعالیت بدنی: افزایش سطح فعالیت بدن حتی اگر از طریق پیاده‌روی باشد، ممکن است به کاهش هوس‌های غذایی کمک کند. به همین ترتیب، تحرک کم ممکن است دلیلی برای تجربه هوس‌های غذایی بیشتر باشد.

غذاهای بسیار فرآوری شده:غذاهای بسیار فرآوری شده سرشار از چربی و شکر، ممکن است هوس‌های غذایی را افزایش دهند.

دلایل روانی

استرس: استرس می‌تواند سطوح هورمون کورتیزول را در بدن افزایش دهد. سطح بالای کورتیزول با هوس‌های غذایی بیشتر و پرخوری مرتبط است.

زمینه غذا خوردن:مغزشما می تواند مصرف یک غذای خاص را به زمینه‌ای خاص پیوند دهد. به عنوان مثال، پاپ کورن و فیلم.

وضع روانی فرد: خلق و خوهای خاص ممکن است محرکی برای هوس‌های غذایی باشند. مثلا خلق و خوی منفی به نظر می‌رسد هوس خوردن غذاهایی که سریع و راحت آماده می‌شوند ( غذاهای مضر ) را افزایش می‌دهد.

دانستنی هایی درباره هوس های غذایی

در نهایت، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هر چه یک خوراکی خاص را کمتر بخورید، احتمال کمتری وجود دارد که با هوس خوردن آن مواجه شوید.

پیشنهاد مطالعه: مطلبتنبیه بدنی چه اثراتی بر مغز کودک داردرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پژوهشگران در آزمایش‌های اخیر خود با ترکیب فناوری نانو، هوش مصنوعی و محاسبات، امکانات اتصال مغز انسان به رایانه را فراهم کرده‌اند .

3 روز پیش

با اینکه در دوران مدرسه زیاد در مورد مصر و خوانده‌‌ایم، اما حقایق جالبی در مورد مصر باستان وجود دارد که ممکن است به گوشتان نخورده باشند.

3 روز پیش

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

4 روز پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

4 روز پیش

با به‌کار‌بردن چند روش‌ساده ولی کاربردی، میتوان به تقویت بینایی خود کمک کرد و از خطرها و بیماری‌های احتمالی جلوگیری کرد.

5 روز پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

5 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

6 روز پیش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی غذاهای مصنوعی یعنی غذاهایی که در آزمایشگاه کشت می‌شوند می‌توانند از بدتر شدن شرایط زیست محیطی جلوگیری کنند

6 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

۱ هفته پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

۱ هفته پیش

بیشتر...