مجله دلتا |
۱ هفته پیش

مردی که یک کرم در مغزش بود بیماری های عجیب بیماری عجیب مجله دلتا

مغز مردی که با تشنج شدید به بیمارستان منتقل شده بود و حامل یک مهمان ناخوانده بود.
مردی که یک کرم در مغزش بود

مردی ۳۸ ساله که دچار تشنج شدید شده بود به بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون منتقل شد. او که شرایط سلامتی خوبی داشت و سابقه علائم مرتبط نداشت بار دیگر در بیمارستان دچار حمله شد. پزشکان علت بروز این اتفاق را تا پیش از مشاهده سی‌تی‌اسکن نمی‌دانستند اما اسکن مغزی یک موجود عجیب در مغز او را نشان می‌داد. بامجله دلتاهمراه باشید تا بامردی که یک کرم در مغزش بودبیشتر آشنا شوید.

مردی که یک کرم در مغزش بود

پزشکان سه ضایعه مغزی یافتند و بیماری این فرد را “سیستی‌سرکوزیس عصبی”(neurocysticercosis) اعلام کردند. این بیماری نوعی عفونت بافتی است که عامل آن کرم نواری است. آن‌ها دریافتند که کرم نواری ۲۰ سال قبل به مغز این مرد رفته‌اند و در بخش‌هایی از مغز او قرار گرفته‌اند.

این مرد ۳۸ ساله که هویت او مشخص نیست پیش از آن که به ایالات متحده مهاجرت کند در مناطق روستاییگواتمالازندگی می‌کرده است. مشخص نیست که چگونه چندین انگل وارد مغز او شده‌اند اما پزشکان این احتمال را مطرح کردند که او غذایی مصرف کرده است که فردی دارای انگل آن را تهیه کرده است. بیماری‌های مرتبط با انگل در مناطقی از گواتمالا که او در آن زندگی می‌کرده، همه‌گیر است.

“ادوارد تی ریان”، مدیر بخش بیماری‌های عفونی در بیمارستان ماساچوست و یکی از نویسندگان این مقاله به واشنگتن پست گفت که این مورد بسیار قابل توجه بود زیرا این کرم نواری مدت‌ها قبل مرده بود اما همچنان باعث ایجاد تشنج در این فرد می‌شد.

پزشکان می‌گویند: مشکل این مرد کمی غیرمعمول بود اما نادر نبود زیرا انگل موجود در مغز او مرده بود و هیچ انگل زنده‌ای در مغز او برای یک تا دو دهه باقی نمانده بود. عفونت مدت‌ها قبل از بین رفته بود اما بخشی از مغز او دچار زخم شده بود و این بخش باعث بروز تشنج می‌شد. اگرچه عفونت انگلی در ایالات متحده آمریکا نادر است اما برخی از موارد رازآلود پزشکی در سال‌های اخیر ناشی از کرم‌نواری بوده است.

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطلببا این ۵ روش ساده طول عمرتان را افزایش دهیدرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به نظرتان آیا مصرف روزانه پنیر خطرناک است و نباید این عادت را داشته باشیم؟ با مجله دلتا همراه باشید تا با مضرات خوردن پنیر بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

این زنان در جوار مردان به کارهای سخت همچون چوپانی مشغول هستند. با ما همراه باشید تا بیشتر با دختران قسم خورده آلبانی آشنا شوید.

۱ هفته پیش

وعده شام هم مانند صبحانه از اهمیت خاصی برخوردار است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا به نکاتی درباره عوارض گرسنه خوابیدن می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

گاهی اوقات مشکلات جدی‌تری وجود دارد که نیاز به معاینات بیشتر دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر با بیماری های ناشی از خستگی آشنا شوید.

۱ هفته پیش

استادیار زیست‌باستان‌شناسی سرپرست نخستین بررسی جامع این کودکان مومیایی‌ شده است و کار میدانی به زودی آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

یک روز آرایش طبیعی صورت محبوب است و روزی دیگر، با میکاپ‌های سنگین. با مجله دلتا همراه باشید تا با عجیب ترین مدها آشنا شوید.

۱ هفته پیش

قند به رگ‌های خونی آسیب می‌زند اما تاثیر آن به همین جا ختم نمی‌شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با ماده غذایی که انسان را پیر می کند آشنا شوید.

۱ هفته پیش

این یک سوی طیف و بخش قابل تحمل مرگ است، اما بقیه آن چندان خوشایند نیست. با مجله دلتا همراه باشید تا با بدترین روش های مرگ بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

 در ادامه این مطلب به تمام مراحل و مدارک موردنیاز جهت سوار شدن به هواپیما اشاره کرده‌ایم. با مجله دلتا همراه باشید.

۱ هفته پیش

این ترفندهای اینستاگرام، راه و میانبری است تا سطح اطلاعات خود را درباره اینستاگرام بالاتر ببرید و از آن بهینه استفاده کنید.

۱ هفته پیش

جگر مرغ اگر ارگانیک تهیه شده باشد خوردن آن برای بیماری‌ها بسیار مفید است. اما چون از ارگانیک بودن آن مطمئن نیستیم بهتر است از خیر آن بگذریم.

۱ هفته پیش

علاوه بر ده‌ها فایده که از نوشیدن آب سراغ دارید بایستی به عوارض آن به واسطه اشتباه در مصرف آشنا شوید. از نوشیدن آب در این زمان ها پرهیز کنید.

۱ هفته پیش

برخی غذاهای عجیب و البته گران‌قیمت که باید مراقب مصرف آن‌ها باشید. با ما همراه باشید تا با خوراکی هایی که باعث مرگ ناگهانی می شود آشنا شوید.

۱ هفته پیش

مهم ترین فواید خواب کافی در حالی که داشتن یک شب خواب راحت، آرزوی بسیاری از مبتلایان به اینسومنیا است، خیلی از ما تلاش می‌کنیم تا کمتر بخوابیم.

۱ هفته پیش

یک جوان آمریکایی از یک بیماری بسیار نادر رنج می‌برد. این یک اختلال ژنتیکی است که به مرور زمان عضلات او را به استخوان تبدیل می‌کند.

۱ هفته پیش

بیشتر...