مجله دلتا |
1 ماه پیش

مرگ سیاره زمین جلوگیری از مرگ سیاره زمین آینده ای تاریک مجله دلتا

مرگ سیاره زمین موضوع تازه‌ترین مقاله دانشمندان در رابطه با تاثیرات بشریت روی وضعیت محل زندگی ما بوده است.
مرگ سیاره زمین

مرگ سیاره زمین زودتر از آنچه تصور می‌کنیم، فرا خواهد رسید؛ این نتیجه مقاله‌ای بوده که دانشمندان به تازگی منتشر کرده‌اند و در آن تاثیرات حیات بشری روی اکوسیستم و وضعیت کلی سیاره ما را از دیدی تازه مورد بررسی قرار داده‌اند. در این مطلب ازمجله دلتادربارهمرگ سیاره زمینصحبت خواهیم کرد.

در ۱۳ ژانویه امسال ژورنال “Frontiers in Conservation Science” مقاله‌ای را منتشر کرد که تاکنون سر و صدای زیادی به پا کرده است. نویسندگان این کار پژوهشی می‌گویند که بشریت هم‌اکنون در مسیر رسیدن به آینده‌ای فوق‌العاده تاریک قرار دارد. این‌طور که به نظر می‌رسد، در این آینده تاریک انقراض‌های جمعی زیادی رخ می‌دهند. بحران‌های سلامتی مختلف دائما جان انسان‌ها را خواهند گرفت. تغییرات آب و هوایی هم بصورت مداوم جوامع بشری را به خطر می‌اندازند.

مقاله‌ای در مورد مرگ سیاره زمین

در این مقاله ۱۷ نفر از دانشمندان آمریکا، مکزیک و استرالیا سه بحران اساسی که اشکال مختلف حیات روی زمین با آن‌ها رو به رو هستند را توصیف کرده‌اند. این بحران‌ها اختلالات آب و هوایی، کاهش تنوع گونه‌های زیستی و همچنین افزایش شدید جمعیت انسان‌ها و به طبع آن استفاده بیش از حد از منابع سیاره هستند.

برای گردآوری نتیجه‌گیری‌های این مقاله در مورد مرگ سیاره زمین، دانشمندان ۱۵۰ پژوهش قبلی را کنار هم گذاشتند. گفته شده که هرکدام از این سه بحران مرگبار در دهه‌های آینده بدتر خواهند شد. این دانشمندان در مقاله خود قصد سرزنش کردن شهروندان یا کشورها را ندارند. به این مسئله هم که دیگر امیدی برای نجات سیاره وجود ندارد، پرداخته نشده است.

این وضعیت تهدیدهای قابل توجهی را متوجه انسان‌ها و سایر جانداران سیاره کرده است. هشدار داده شده است که اگر رهبران جهانی این تهدیدها را جدی نگیرند، به زودی بقای نسل بشر به خطر خواهد افتاد.

آینده‌ای تاریک

آینده‌ای تاریک

طبیعت به زودی بسیار تنهاتر از حال حاضر خواهد شد. از زمان شروع کشاورزی در ۱۱ هزار سال پیش، زمین حدودا ۵۰ درصد گیاهان خود را از دست داده است. تنوع زیستی موجودات ساکن سیاره هم ۲۰ درصد کمتر شده است.

با این حال اگر چنین الگویی ادامه پیدا کند، ۱ میلیون از میان ۷ تا ۱۰ میلیون گونه گیاهی و جانوری سیاره زمین به زودی منقرض خواهند شد. چنین حجمی از انقراض تمامی اکوسیستم‌های اصلی زمینی را با مشکلاتی جدی مواجه خواهد کرد؛ به عنوان مثال اگر حشرات کمتری وجود داشته باشند، گرده‌افشانی کمتری برای رشد گیاهان انجام می‌شود.

در نتیجه گیاهان کمتری برای تصفیه هوای زمین وجود خواهند داشت. این پوشش‌های گیاهی آب‌ها و خاک سیاره را هم تصفیه می‌کنند. از طرف دیگر، کاهش وسعت و تراکم جنگل‌ها باعث می‌شود تا سیل‌های ویران‌گر به راحتی در محل زندگی ساکنان زمین جاری شوند و جان انسان‌ها را بگیرند.

 

جلوگیری از مرگ سیاره زمین

باید تصمیم‌گیرندگان جهانی و سیاست‌گذاران کشورهای مختلف سریعا در مسیر جلوگیری از گرمایشزمینقرار بگیرند.

اولین قدم در این مسیر، قبول عمق بحران زیست محیطی حال حاضر است. بعد از این پذیرش می‌توان تصمیمات لازم برای اقدامات مثبت بعدی را اخذ کرد. یکی از این تصمیمات توقف استفاده از سوخت‌های فسیلی بوده که باعث آزاد شدن حجم فوق‌العاده زیادی از گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر زمین می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبکمبود فعالیت فیزیکی باعث مرگ می‌شودرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پژوهشگران در آزمایش‌های اخیر خود با ترکیب فناوری نانو، هوش مصنوعی و محاسبات، امکانات اتصال مغز انسان به رایانه را فراهم کرده‌اند .

3 روز پیش

با اینکه در دوران مدرسه زیاد در مورد مصر و خوانده‌‌ایم، اما حقایق جالبی در مورد مصر باستان وجود دارد که ممکن است به گوشتان نخورده باشند.

3 روز پیش

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

4 روز پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

4 روز پیش

با به‌کار‌بردن چند روش‌ساده ولی کاربردی، میتوان به تقویت بینایی خود کمک کرد و از خطرها و بیماری‌های احتمالی جلوگیری کرد.

5 روز پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

5 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

6 روز پیش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی غذاهای مصنوعی یعنی غذاهایی که در آزمایشگاه کشت می‌شوند می‌توانند از بدتر شدن شرایط زیست محیطی جلوگیری کنند

6 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

۱ هفته پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

۱ هفته پیش

بیشتر...