مجله دلتا |
۲ هفته پیش

چند ماهواره به دور زمین می چرخد تعداد ماهواره در فضا مجله دلتا

ماهواره‌ها بخش مهمی از زیرساخت‌های زمین هستند و به ما در مسیریابی، دسترسی به اینترنت و مطالعه‌ زمین کمک می‌کنند. تا ماه آوریل سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۲،۶۶۶ ماهواره‌ی عملیاتی در مدار زمین قرار داشته‌اند که ۱،۰۰۷ ماهواره در حال برقراری خدمات ارتباطی بوده‌اند. از ۴۴۶ ماهواره نیز برای رصد زمین استفاده می‌شود و ۹۷ مورد از آن‌ها برای مقاصد مسیریابی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
چند ماهواره به دور زمین می‌چرخد؟

قرن‌های متمادی انسان‌ها با نگاه کردن به آسمان به دنبال پاسخ به پرسش‌های حل نشده‌ خود بودند. اکنون مزایا و کاربردهای متعددی در تکنولوژی‌های فضایی وجود دارد. به عنوان مثال، ماهواره‌ها در استفاده از اینترنت گرفته تا کشاورزی، امنیت جهانی و مطالعات باستان‌شناسی کاربرد دارند. در ادامه این مطلب ازمجله دلتابه این پرسش کهچند ماهواره به دور زمین می‌چرخد؟پاسخ خواهیم داد.

چند ماهواره به دور زمین می‌چرخد؟

در حال حاضر، به طور کلی حدود ۶۰۰۰ ماهواره در حال گردش به دور زمین هستند، ولی تنها ۴۰ درصد از آن‌ها عملیاتی هستند و بقیه‌ ماهواره‌ها اکنون زباله‌ فضایی محسوب می‌شوند. طبق تخمین مراکز معتبر، تا پایان دهه‌ کنونی میلادی بالغ بر ۹۹۰ ماهواره در سال به فضا فرستاده می‌شود. با این احتساب، در سال ۲۰۲۸ احتمالاً ۱۵،۰۰۰ ماهواره به دور زمین می‌چرخند.

شرکت اسپیس ایکس قصد دارد سیستم اینترنت جهانی خود را با ۱۲،۰۰۰ ماهواره تکمیل کند. شرکت آمازون نیز تهیه‌ نقشه‌ سیستم مشابه خود را در دست اقدام دارد و به نظر می‌رسد رقابت در این زمینه، شتاب فرستادن ماهواره بهفضارا افزایش خواهد داد.

 تعداد ماهواره در فضا

در گذشته دریانوردان با نگاه کردن به ستاره‌ها مسیر خود را پیدا می‌کردند، ولی امروزه ماهواره‌ها کار را راحت‌تر کرده‌اند. حدود نصف ماهواره‌های عملیاتی که اکنون در مدار زمین هستند، برای مقاصد تجاری به مدار زمین فرستاده شده‌اند. ۶۱ درصد این ماهواره‌های تجاری برای برقراری ارتباطات، تلویزیون‌های ماهواره‌ای و اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در رده‌ بعدی، ۲۷ درصد ماهواره‌ها برای رصد زمین به مدار فرستاده شده‌اند و به عنوان مثال از آن‌ها برای پایش محیط زیست و امنیت مرزها استفاده می‌شود.

ماهواره‌های تجاری را می‌توان به راحتی تغییر کاربری داد. ماهواره می‌تواند یک هفته طوری تنظیم شود تا از مرزهای کشور تصویربرداری کند و هفته‌ بعد برای نقشه‌برداری از معادن و هفته‌ بعد برای پایش بلایای طبیعی از آن استفاده شود.

۲۱ درصد از ماهواره‌های عملیاتی متعلق به دولت‌ها هستند و ۱۳ درصد ماهواره‌ها با مقاصد نظامی به مدار فرستاده شده‌اند.
شرکت اسپیس ایکسبا ۳۵۸ ماهواره تا آوریل ۲۰۲۰ بیشترین تعداد ماهواره را در مدار زمین داشته است. با این حال این شرکت برنامه داشته است که در ماه اوت تا سپتامبر ۲۰۲۰ تنها در یک ماه ۱۷۵ ماهواره‌ دیگر در مدار زمین قرار دهد.

بیشترین ماهواره در مدار زمین را کدام کشور دارد؟

کشورهایی که بیشترین ماهواره را در مدار زمین دارند آمریکا، چین و روسیه هستند. آمریکا و روسیه رقابت فضای خود را از دهه‌ ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ شروع کرده‌اند. تا آوریل ۲۰۲۰ آمریکا با ۱۳۰۸ ماهواره در صدر، چین با ۳۵۶ ماهواره پشت سر آن و روسیه با ۱۶۷ ماهواره در رده‌ سوم فهرست قرار داشته‌اند. پس از آن‌ها انگلیس قرار دارد که ۱۳۰ ماهواره در مدار زمین قرار داده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلبعجیب‌ترین اختراعات بشر در طول تاریخ!را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

۱ هفته پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام داد : خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن. ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

۱ هفته پیش

بیشتر...