مجله دلتا |
۱ هفته پیش

جعبه سیاه هواپیما حقایقی مرموز درباره جعبه سیاه هواپیما جعبه سیاه مجله دلتا

شاید اکثر کسانی که در زمره مهندسی و اطلاعات هواپیمایی اطلاعات زیادی نداشته باشند، اصطلاح جعبه سیاه هواپیماها را یا از اخبار حوادث شنیده باشند یا از فیلم‌های سینمایی که در این رابطه ساخته شده است.
جعبه سیاه هواپیما

به هر حال چیزی که واضح است این است که، این جعبه که اصلا هم سیاه نیست، یکی از اجزای فوق مهم در یک هواپیما و یا دیگر وسایل حمل و نقل است. ما امروز می‌خواهیم تا دربارهجعبه سیاه هواپیمانکات کامل و جامعی را برای شما بیان نماییم پس تا به انتهای این مطلب با ما درمجله دلتاهمراه باشید.

جعبه سیاه هواپیما

ابتدا باید این سوال را جواب دهیم که اصلا جعبه سیاه هواپیماها چیست؟ در یک کلام، جعبه سیاه، نام مستعار وسیله‌ای است که ضبط کننده اطلاعات پرواز است. در واقع هر زمانی که سانحه‌ای هوایی اتفاق می‌افتد، مهندسین و کارشناسانی که وظیفه بررسی این قضیه را دارند؛ پاسخ تمامی سوالات خود را از این جعبه به اصطلاح سیاه رنگ استخراج می‌کنند.
جعبه‌های سیاه در واقع سیاه نیستند و کم پیش می‌آید که حتی از فکر کسی رد شود که بخواهد این وسیله را به این رنگ بسازد! جعبه سیاه هواپیماها را به رنگ نارنجی شبرنگ، فسفری یا قرمز می‌سازند.

چرا نارنجی؟

حال فکر می‌کنید که چرا این جعبه‌ها را بر خلاف نامشان به رنگ‌های قرمز و نارنجی می‌سازند؟ دلیلش خیلی ساده است! برای سرعت بیشتر در پیدا کردن این جعبه حساس و مهم، بدنه آن را به رنگ‌هایی که بالاتر نام بردیم، می‌سازند تا انعکاس رنگش و تلاقی آن با کمترین مقدار نور، توجه افراد را به خودش جلب کند و در نهایت سریع‌تر پیدا شود.
جعبه سیاه به یک دستگاه اطلاق نمی‌گردد بلکه، هر فروند هواپیما معمولا دو جعبه سیاه در درون خود دارد. یکی از این دستگاه‌ها، اطلاعات پرواز (Flight Data Recorder) را ثبت و ضبط می‌کند و در اصطلاح به آن FDR می‌گویند. یکی دیگر وظیفه ضبط و حفظ تمامی صداها و گفتگوهای کابین خلبان (Cockpit Voice Recorders) را بر عهده دارد.  اصطلاحا به آن CVR می‌گویند.
دستگاه FDR که وظیفه ثبت اطلاعات پرواز را دارد، اطلاعات مربوط به پرواز مثل نحوه کنترل پرواز و عملکرد موتور هواپیما را ذخیره می‌کند.

درباره این جعبه

با اینکه این جعبه به زبان انگلیسی تنظیم شده است اما به خاطر حضور گسترده و همچنین نفوذ فرانسوی‌ها در صنعت هواپیمایی، زبان دوم جعبه سیاه هواپیماها زبان فرانسوی است. حتی برای امتحان کردن حافظه دستگاه در هنگام کار با این دستگاه، دستورات را به زبان فرانسوی نیز تکرار می‌کنند.
این جعبه‌ها را به گونه‌ای می‌سازند که تحت هیچ شرایطی آسیب نبینند. جعبه سیاه هواپیماها قبل از این که در هر هواپیمایی نصب شود، آزمایشات سنگین و سختی را پشت سر می‌گذارند. اگر از پس این آزمایشات به خوبی بربیایند، اجازه نصب در داخل هواپیما را پیدا می‌کنند. آزمایشات مقاومت سنجی جعبه سیاه‌ها متفاوت است.
مهم‌ترین چیزی که در یک جعبه سیاه هواپیماها باید خوب مورد مراقبت قرار بگیرد، حافظه این دستگاه است که تحت هیچ شرایطی نباید از بین برود.

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب۳ مورد فرار از زندان‌های تاریخ که باورشان دشوار استرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماسک مرگ چیست و چرا مردم آن‌ها را می‌ساختند. در ادامه همراه با مجله دلتا باشید تا در مورد این فرهنگ بیشتر صحبت کنیم.

پریروز

آشفتگی و کلافگی در خواب اغلب می‌تواند به دلیل بدن درد باشد. با مجله دلتا همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و بدن درد بیشتر آشنا شوید.

پریروز

غذاهای چین بسیار معروف هستند و تنها افراد کمی می توانند آن‌ها را امتحان کنند. خوردن غذاهای عجیب چین برای همه آسان نیست.

3 روز پیش

طبق تحقیقی، کم‌خوابی در واقع بلندگویی است که بدن شما را به پرخوری دعوت می‌کند. با ما همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و تغذیه آشنا شوید

3 روز پیش

همه‌گیری کرونا تاثیر بدی روی خواب گذاشته است. با ما همراه باشید تا با ساده‌ترین راهکار برای این‌که راحت بخوابید آشنا شوید.

4 روز پیش

به گزارش مجله دلتا به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از پروتئین ACE2 است. با ما همراه باشید تا با آدامس به جای واکسن بیشتر آشنا شوید.

4 روز پیش

در این مطلب قصد داریم پرده از راز‌های پاگنده برداریم و ببینیم آیا واقعا موجودی با نام پاگنده وجود دارد؟ با مجله دلتا همراه باشید.

5 روز پیش

گرفتن حمام یخ به‌راستی دارای فواید فراوانی است، به‌ویژه برای کسانی که ورزش‌های رقابتی شرکت می‌کنند. در ادامه فواید حمام یخ را می‌خوانید.

5 روز پیش

یک پژوهشگر توانست با بکارگیری برخی از ویروس‌ها، به درمان سرطان بپردازد. با مجله دلتا همراه باشید تا با درمان سرطان با ویروس بیشتر آشنا شوید.

5 روز پیش

این مردم در واقع قبیله‌ای آفریقایی هستند که دست روزگار آن‌ها را به هندوستان آورده است. با ما همراه باشید تا در مورد قبیله سیدی بیشتر بدانیم.

6 روز پیش

رایج ترین باورهای غلط در مورد جهان اطراف شامل  مورد از تصورات غلطی است که بسیاری از ما در مورد جهان اطراف خود داریم.

6 روز پیش

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی استار، Lingcod وحشتناک ترین ماهی اقیانوس آرام محسوب می‌شود و دارای دندان‌هایی است که همگی مانند تیغ هستند.

۱ هفته پیش

عوامل زیادی روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد. در این مقاله شما را با مهم‌ترین عواملی که باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن می‌شود آشنا می‌کنیم.

۱ هفته پیش

دانشمندان، اختر شناسان و مهندسان اطلاعاتی را که در ادامه مجله دلتا برایتان بازگو می‌نماید را در رابطه با سفرهای فضایی در آینده گفته‌اند.

۱ هفته پیش

ماشین، توپ گلف، کیک سیب به سمت فضا رها شده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید تا با اشیای عجیبی که به فضا فرستاده شد بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

بیشتر...