مجله دلتا |
۲ هفته پیش

تبدیل امواج مغزی به متن دستگاهی که امواج مغزی را به متن تبدیل می کند مجله دلتا

محققان می‌گویند حین نوشتن حروف، الگوهای محرک آشکاری در مغز پدیدار می‌‌شوند و حتی وقتی دست یارای نوشتن نداشته باشد، تصور امر محرک‌ امکان‌پذیر خواهد بود. اختراع تازه بر همین بنیاد استوار است.
تبدیل امواج مغزی به متن

مدت‌هاست کیبوردهای هوشمندی در دسترس هستند که صوت را به متن تبدیل می‌کنند. کافی است شما دیکته کنید و آن‌ها بنویسند. حالا پژوهشگران دانشگاه استنفورد آمریکا به فناوری جدیدی دست یافته‌اند. پیاده‌کردن افکار. تکنولوژی جدیدی در دست تکوین است که می‌تواند ذهن را بخواند و امواج مغزی را به متن تبدیل کند. در ادامه این مطلب ازمجله دلتادربارهتبدیل امواج مغزی به متنصحبت خواهیم کرد.

تبدیل امواج مغزی به متن

در یکی از آزمایش‌ها از مرد ۶۵ ساله‌ای که فلج است، خواسته شد مضمون یک نامه و نوشتن آن با دست را تصور کند.

فرد مورد آزمایش، چندین سال قبل بر اثر آسیب نخاعی از گردن به پایین فلج شده و قادر به صحبت نبود اما نوشتن را از کودکی آموخته بود.

الکترودهایی که روی سر این فرد قرار گرفته بود، سیگنال‌های مغزی او را در پردازش با یک برنامه تطبیقی رایانه‌ای، به حروف و جمله تبدیل کردند.

حین نوشتن حروف، الگوهای محرک آشکاری درمغزپدیدار می‌‌شوند. حتی وقتی دست یارای نوشتن نداشته باشد، تصور امر محرک‌ امکان پذیر خواهد بود.

دستگاهی که امواج مغزی را به متن تبدیل می‌ کند

فناوری جدید

اختراع تازه بر همین بنیاد استوار است. تداعی آن چه پیش‌تر الگوهای محرک‌ را ایجاد می‌کرد.

فناوری تازه به کمک افرادی خواهد آمد که به دلیل فلج مغزی، ناتوانی حرکتی و گفتاری دارند و تنها از طریق متن می‌توانند با دیگران‌ارتباط برقرار کنند. آزمایش‌ها نشان داده که سرعت تبدیل فکر به کلمه نیز تابعی خواهد بود از سرعت گردش ذهن فرد مربوطه.

فرد مورد آزمایش در دانشگاه استنفورد موفق شد ۹۰ حرف در دقیقه بنویسد. نتیجه‌ای مطلوب با سرعت بالا؛ تقریبا به اندازه حروفی که افراد غیرمعلول طی یک دقیقه روی تلفن‌‌های هوشمند خود تایپ می‌کنند.

این فناوری البته هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد ولی پژوهش‌گران امیدوارند به زودی آن را روانه بازار کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبدستگاه پخش موسیقی که صدا را مستقیم به مغز می‌بردرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

۱ هفته پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام داد : خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن. ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

۱ هفته پیش

بیشتر...