مجله دلتا |
5 روز پیش

فواید حمام یخ فواید دوش آب یخ حمام یخ فواید حمام یخ برای مغز بدن مجله دلتا

اگر قصد دارید به سراغ حمام یخ بروید و آن را امتحان کنید، احتمالا از خود می‌پرسید این کار چه مزایایی دارد و آیا می‌ارزد بدن خود را در میان تکه‌های یخ و آب سرد قرار دهید یا خیر.
فواید حمام یخ

خبر خوب این است که گرفتن حمام یخ به‌راستی دارای فواید فراوانی است، به‌ویژه برای کسانی که به طور حرفه‌ای ورزش کرده و در ورزش‌های رقابتی شرکت می‌کنند. در ادامهفواید حمام یخرا می‌خوانید. بامجله دلتاهمراه باشید.

فواید حمام یخ

۱. استرس را کاهش می‌دهد

اگر همیشه از مشکلات روانی رنج می‌برید و زندگی‌تان پر از استرس و فکرهای منفی است، شاید حمام یخ همان معجزه‌ای باشد که دنبالش می‌گردید. با توجه به پژوهش‌ها، سرد کردن بدن، به‌ویژه در ناحیه‌ گردن، می‌تواند «عصب واگ» را تحریک کند و منجر به کاهش ضربان قلب و از بین رفتن استرس شود. عصب واگ طولانی‌ترین عصب مغزی است و در بسیاری از کارکردهای بدن از جمله سخن گفتن، نفس کشیدن، غذا خوردن و تنظیم ضربان قلب نقش دارد.

در یک بررسی درباره‌ آب‌درمانی، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که قرار گرفتن در معرض سرما (مانند کمپرس سرد یا حمام یخ) می‌تواند توانایی و کارکرد دستگاه عصبی مرکزی بدن را افزایش دهد. در صورتی که دستگاه عصبی مرکزی شما به‌خوبی کار کند و با اختلال‌ها مواجه نشود، شما می‌توانید بهتر بخوابید و کمتر به مشکلات روانی دچار شوید.

۲. گردش خون را تقویت می‌کند

حمام یخ می‌تواند برای سلامت قلب هم مفید باشد. شما هنگامی که در آب سرد غوطه‌ور می‌شوید، خون به‌سرعت به سوی اندام‌های حیاتی شما سرازیر می‌شود. بنابراین، قلب شما مجبور می‌شود سخت‌تر کار کند، خون را با کمک رگ‌های خونی پمپاژ کند و اکسیژن و مواد مغذی حیاتی را به بدنتان برساند.

یادتان باشد که یک پیاده‌روی ۱۰ دقیقه‌ای هم می‌تواند همین تاثیر را داشته باشد. در صورتی که اهل پیاده‌روی نیستید، می‌توانید این فایده را با کمک حمام یخ به دست بیاورید.

۳. منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود

درباره‌ اینکه آیا می‌توان سیستم ایمنی را تقویت کرد یا نه، بحث‌های فراوانی وجود دارد و برخی بر این باورند که شما نمی‌توانید آن را قوی‌تر کنید، بلکه تنها می‌توانید آن را سالم نگه دارید تا بدن در برابر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی ایمن باشد. در هر صورت، حمام یخ می‌تواند روی سیستم ایمنی شما تاثیر بگذارد و از سلامتی آن حمایت کند.

یک پژوهش نشان داد افرادی که دوش آب سرد می‌گیرند (نه حمام یخ)، کم‌ و بیش ۳۰ درصد کمتر به بیماری‌ها دچار می‌شوند. در یک مطالعه دیگر هم پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که مردم با غوطه‌ور شدن در آب سرد، تنفس‌های عمیق و مدیتیشن می‌توانند به طور مثبتی روی سیستم ایمنی خود تاثیر بگذارند و سلامتی آن را حفظ کنند.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه هنگامی که در معرض عفونت‌های باکتریایی قرار گرفتند و از این تکنیک‌ها استفاده کردند، توانستند واکنش ضدالتهابی بیشتری از خود نشان دهند و با نشانه‌های بیماری کمتری روبه‌رو شوند.

فواید مهم حمام یخ

۴. روحیه و خلق‌وخو را هم بهبود می‌بخشد

اگر به طور روزانه حمام یخ یا دوش آب سرد بگیرید، ممکن است از بدخلقی‌ها و زودرنجی‌ها در امان بمانید و خلق‌وخوی بهتری داشته باشید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که دوش آب سرد دارای ویژگی‌های ضدافسردگی است. پژوهشگران بر این باورند که گیرنده‌های سرما در بدن منجر به ارسال تکانه‌‌های الکتریکی بهعصب‌های مغزیمی‌شوند و در نتیجه وضعیت ذهنی و روانی را بهبود می‌بخشند.

در حالی که برای درک پیوند میان حمام یخ و افسردگی همچنان به پژوهش‌های بیشتری نیاز است، ولی بد نیست از حمام یخ یا دوش آب سرد کمک بگیرید تا افسردگی خود را کاهش دهید و روحیه و خلق‌وخوی خود را هم بهبود ببخشید.

فواید مهم حمام یخ

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلبچرا شب‌ها نباید در اتاق گرم بخوابیم؟را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماسک مرگ چیست و چرا مردم آن‌ها را می‌ساختند. در ادامه همراه با مجله دلتا باشید تا در مورد این فرهنگ بیشتر صحبت کنیم.

پریروز

آشفتگی و کلافگی در خواب اغلب می‌تواند به دلیل بدن درد باشد. با مجله دلتا همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و بدن درد بیشتر آشنا شوید.

پریروز

غذاهای چین بسیار معروف هستند و تنها افراد کمی می توانند آن‌ها را امتحان کنند. خوردن غذاهای عجیب چین برای همه آسان نیست.

3 روز پیش

طبق تحقیقی، کم‌خوابی در واقع بلندگویی است که بدن شما را به پرخوری دعوت می‌کند. با ما همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و تغذیه آشنا شوید

3 روز پیش

همه‌گیری کرونا تاثیر بدی روی خواب گذاشته است. با ما همراه باشید تا با ساده‌ترین راهکار برای این‌که راحت بخوابید آشنا شوید.

4 روز پیش

به گزارش مجله دلتا به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از پروتئین ACE2 است. با ما همراه باشید تا با آدامس به جای واکسن بیشتر آشنا شوید.

4 روز پیش

در این مطلب قصد داریم پرده از راز‌های پاگنده برداریم و ببینیم آیا واقعا موجودی با نام پاگنده وجود دارد؟ با مجله دلتا همراه باشید.

5 روز پیش

یک پژوهشگر توانست با بکارگیری برخی از ویروس‌ها، به درمان سرطان بپردازد. با مجله دلتا همراه باشید تا با درمان سرطان با ویروس بیشتر آشنا شوید.

5 روز پیش

خوابیدن با وسیله گرمایشی می‌تواند شما را مستعد ابتلا به عفونت‌ها کند. در ادامه از مضرات خوابیدن با وسیله گرمایشی روشن بیشتر خواهیم گفت.

6 روز پیش

رایج ترین باورهای غلط در مورد جهان اطراف شامل  مورد از تصورات غلطی است که بسیاری از ما در مورد جهان اطراف خود داریم.

6 روز پیش

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی استار، Lingcod وحشتناک ترین ماهی اقیانوس آرام محسوب می‌شود و دارای دندان‌هایی است که همگی مانند تیغ هستند.

۱ هفته پیش

در مورد خواب‌ها فراموش کردن و به یاد نیاوردن حتی بعد از یک دقیقه به نظر اتفاق طبیعی می‌آید. اما چرا خواب ها را به یاد نمی آوریم.

۱ هفته پیش

دانشمندان، اختر شناسان و مهندسان اطلاعاتی را که در ادامه مجله دلتا برایتان بازگو می‌نماید را در رابطه با سفرهای فضایی در آینده گفته‌اند.

۱ هفته پیش

ماشین، توپ گلف، کیک سیب به سمت فضا رها شده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید تا با اشیای عجیبی که به فضا فرستاده شد بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

امروز می‌خواهیم درباره جعبه سیاه هواپیما نکات کامل و جامعی را برای شما بیان نماییم پس تا به انتهای این مطلب با ما در مجله دلتا همراه باشید.

۱ هفته پیش

بیشتر...