مجله دلتا |
۱ هفته پیش

پایان دادن به بحران آب مشکل کمبود آب بحران کمبود آب مجله دلتا

بحران آب در ایران سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب در کشور ایران است.
پایان دادن به بحران آب

محققان موسسه «یونیسا» به راهکار مقرون به صرفه‌ و جدیدی دست یافته‌اند که می‌تواند با استفاده از نور خورشید آب آشامیدنی موردنیاز میلیون‌ها نفر را که از بحران آب رنج می‌برند‌، تامین کند. در این مطلب ازمجله دلتادربارهپایان دادن به بحران آببا استفاده از نورخورشید صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مشکل کمبود آب

مشکل کمبود آب

محققان استرالیایی یونیسا فرآیند جدید و امیدوارکننده‌ای را توسعه داده‌اند که می‌تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی میلیون‌ها نفر را روی کرهزمینبرطرف کند. در این فرآیند از روش تبخیر خورشیدی بسیار کارآمد، آب شیرین و قابل شرب از آب دریا، آب شور یا آب آلوده استخراج می‌شود. طی سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به استفاده از روش تبخیر خورشیدی برای تولید آب آشامیدنی شده است. روش‌های قبلی اکثرا ناکارآمد بوده‌اند. با این وجود، فناوری توسعه یافته توسط این موسسه توانسته بر مشکلات قبلی فایق آید و با هزینه پایین بتواند این فرآیند را اجرایی کند. در قلب سیستم توسعه یافته، ساختار فوتوترمال بسیار کارآمدی قرار دارد که روی سطح آب قرار می‌گیرد و نور خورشید را به گرما تبدیل می‌کند. سپس این انرژی را دقیقا روی سطح متمرکز می‌کند تا بالاترین سطح مایع به سرعت تبخیر شود.

در مطالعات قبلی، معمولا مشکلاتی همچون هدر رفتن انرژی، عبور گرما از آب منبع و پراکنده شدن آن در هوا وجود داشت. در فرآیند جدید این مشکلات به حداقل رسیده‌اند.

بحرانکمبود آبدر جهان موضوع بسیار مهمی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان و در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف از بحران کم‌آبی و کمبود آب آشامیدنی رنج می‌برند. کمتر از سه درصد آب جهان، قابل شرب است. تغییرات آب و هوایی، آلودگی و تغییر الگوی جمعیت در بسیاری از مناطق کره زمین باعث شده مردم اکثر نقاط جهان با کمبود آب آشامیدنی مواجه باشند.

 

پیشنهاد مطالعه: مطلبکهکشانی در حال مرگرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حشرات زیادی در میان ما زندگی می کنند که چیز زیادی درباره آنها و دنیایشان نمی دانیم تا زمانی که شروع به مطالعه دقیق اطلاعاتی کنیم که توسط کارشناسان جمع آوری شده است. ...

11 ساعت پیش

راه‌های جلوگیری از گرد و غبار در خانه : ریخت و پاش فضا را به حداقل برسانید، از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید، تی بکشید.

19 ساعت پیش

بهترین روش حل مشکل : برای اینکه بتوانید مهمترین مشکلات زندگی فعلی تان را انتخاب کنید باید قبل اینکار یک فهرست از مشکلاتتان بنویسید.

21 ساعت پیش

ماهی ها به همراه بی مهرگان، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران شش گروه اصلی جانوران را تشکیل می دهند. ماهی ها گونه و انواع مختلفی دارند که هرکدام زیبایی و ساختار شگفت انگیز ...

1 روز پیش

زیبایی شناسی : زیبایی‌شناسی قابلیتی است برای درکِ بهترِ ادراکات و پدیده‌هایی مثل موسیقی که باعث تغییر در روحیه و نگرش فرد می‌شود.

1 روز پیش

دلایل هوس های غذایی : دلایل جسمانی شامل کمبود خواب، بارداری، هیدراتاسیون ضعیف و دلایل روانی شامل شخصیت فرد، استرس می‌باشد.

1 روز پیش

خط های راه راه گورخرها : گروهی از محققان معتقدند که این خط‌های سفید و سیاه پوست گورخر به کنترل دمای بدن گورخر کمک می‌کند.

2 روز پیش

چگونگی شکل گیری شهاب سنگ ها : شهاب‌سنگ قطعه‌ای جامدی از بقایای جامانده از جرم‌هایی مانند سیاره‌های دنباله‌دار و سیارک ها است.

2 روز پیش

خصوصیات جالب پانداها : پانداها حدود 12 تا 15 ساعت از روز خود را صرف جویدن بامبو می کنند. پاندا در کوهنوردی مهارت خاصی دارد.

3 روز پیش

حقایق جالب در جهان که بسیار عجیب هستند : فلامینگو‌ها روی یک پا می‌ایستند، منقار بعضی از پرندگان می‌درخشد،  چای سبزی که بنفش می‌شود.

3 روز پیش

روابط، نقش مهمی در کاهش روند پیری افراد دارد. روابط اجتماعی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. همچنین به افزایش طول عمرکمک می‌کند.

4 روز پیش

پیشرفت های بشر در دهه آینده :  دستگاه‌های ذهن‌خوان وارد مرحله تولید انبوه خواهند شد،  تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز خواهد شد.

4 روز پیش

تاثیر موسیقی بر کارکرد مغز : واکنش مغز در لحظه شنیدن موسیقی مثل واکنشی است که در لحظه غذا خوردن از خود نشان می‌دهد.

5 روز پیش

تاثیر تنبیه بدنی بر مغز کودک : یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد کتک زدن ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌شد برای کودک مضر باشد.

5 روز پیش

شناخت انرژی خورشیدی : این انرژی از تبدیل فوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید.

5 روز پیش

بیشتر...