مجله دلتا |
1 ماه پیش

مه مغزی کووید ۱۹ آلزایمر کووید ۱۹ پدیده مه مغزی عوارض کرونا مجله دلتا

مه مغزی، احساس خستگی ذهنی یا گیجی است که تفکر واضح را دشوار می‌کند. چگونگی احساس مه مغزی ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد اما همیشه با کاهش عملکرد شناختی همراه است.
مه مغزی کووید ۱۹

شایع‌ترین علائم کرونا که تا امروز گزارش شده است تب،‌ سرفه، تنگی نفس و خستگی است. با این حال علائمی هم از حدود ۲۵% از مبتلایان گزارش می‌شود که ارتباط مستقیم با مغز و سیستم عصبی دارد که به فراموشی ناشی از کرونامه مغزی کووید ۱۹می‌گویند. بامجله دلتاهمراه باشید.

مه مغزی کووید ۱۹ چیست؟

مه مغزی یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف احساس کند بودن ذهن، مبهم بودن یا فاصله گرفتن از آن استفاده می‌شود.

علائم مه مغزی

 • مشکلات حافظه
 • عدم وضوح ذهنی
 • تمرکز ضعیف
 • سردرد
 • گیجی

مه مغزی کووید ۱۹

اغلب افراد گاهی وقت‌ها مه مغزی را تجربه می‌کنند. یک شب خواب نامناسب یا استرس زیاد می‌تواند در شما احساس کندی ذهن ایجاد کند. اما بعضی از افراد مبتلا به کرونا گزارش کرده‌اند که هفته‌ها یا حتی ماه‌ها بعد از بهبود و از بین رفتن سرفه و خستگی همچنان با پدیده‌ی مه مغزی درگیر هستند.

چرا کرونا باعث ایجاد مه مغزی می‌شود؟

محققان هنوز در حال بررسی علت احتمالی پیش آمدن پدیده‌ی مه مغزی در افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند هستند و به نتیجه‌ی مشخصی نرسیده‌اند. این‌طور تصور می‌شود که هر دو عامل فیزولوژیکی و روانی می‌تواند در به وجود آوردن این حالت تاثیر داشته باشد.

وقتی ویروس کرونا وارد سیستم بدن می‌شود از طریق آنزیمی به نام گیرنده‌ی آنزیم مبدلآنژیوتانسین۲ (ACE2) وارد سلول‌ها می‌شود.  بسیار پیش آمده که افراد پس از ابتلا به کرونا دچار عوارضی مانند تغییر هوشیاری یا انسفالوپاتی (آسیب یا بیماری مغزی) شده‌اند.

مطالعه‌ای که در ژانویه‌ی ۲۰۲۱ انجام شد نشان داد که میزانسیتوکین‌های التهابی در مایعات اطراف مغز افراد مبتلا به کووید ۱۹ تا هفته‌ها پس از عفونت افزایش پیدا می‌کند. التهاب در مغز مانع ایجاد ارتباط نورون‌ها با یکدیگر می‌شود و همین موضوع می‌تواند در ایجاد مه مغزی موثر باشد.

سیتوکین‌ها مولکول‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن شما هستند که باعث تشدید التهاب می‌شوند.

دیگر عوامل موثر در ایجاد مه مغزی

همان‌طور که گفتیم ایجاد التهاب در مغز و اطراف آن می‌تواند در ایجاد مه مغزی تاثیر داشته باشد. با این حال عوامل دیگری هم وجود دارد که کرونا می‌تواند به صورت غیرمستقیم آن‌ها را ایجاد کرده و در نتیجه فرد مبتلا را با پدیده‌ی مه مغزی درگیر کند. این عوامل در ادامه آورده شده‌اند.

 • کیفیت پایین خواب
 • احساس تنهایی
 • افسردگی
 • افزایش استرس یا اضطراب
 • تغییرات رژیم غذایی
 • کاهش فعالیت بدنی
 • عوارض جانبی داروهای خاص

پیشنهاد مطالعه: مطلبچرا دیر می‌خوابیم؟!را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

 رسوب کردن کتری و سماور، کاری پردردسر و کلافه‌کننده است. با مجله دلتا همراه باشید تا با راهکارهایی برای رفع رسوب کتری و سماور آشنا شوید.

4 ساعت پیش

ممکن است وقتی دست‌تان را مدت طولانی زیر سرتان می‌گذارید دست‌تان خواب برود این مطلب را بخوانید تا بیشتر با علت خواب رفتن دست و پا آشنا شوید.

7 ساعت پیش

اگر این موارد را بدانید شاید هیچگاه به سرطان دچار نمی‌شوید. با مجله دلتا همراه باشید تا عجیب ترین کارهایی که باعث سرطان می شوند آشنا شوید.

دیروز

سیر موارد استفاده‌های فراوانی دارد. در ادامه، کاربردهای عجیب سیر را بیان می‌کنیم؛ کاربردهایی که بسیاری از آن‌ها را تا به‌ حال نشنیده‌اید.

دیروز

خلاقیت شاید گاهی کاملا عجیب به نظر آید.با مجله دلتا همراه باشید تا با برخی از روش های غیرمعمول تدفین آشنا شوید.

پریروز

با مردی که روی هوا می ایستد و به شیوه‌ای منحصر به‌فرد در کوچه‌ها و خیابان‌ها هنر خود را به بینندگان عرضه می‌دارد در مجله دلتا آشنا شوید.

3 روز پیش

حداقل یک‌بار در روز از شکر در تهیه برخی غذاهای روزمره خود استفاده می‌کنند. در ادامه مجله دلتا به کاربرد های غیر خوراکی شکر اشاره می‌کنیم.

4 روز پیش

نورون‌هایی که در روده زندگی می‌کنند، تقریبا با تعداد سلول‌های موجود در مغز گربه برابر است. در این مطلب با دومین مغز بدن انسان آشنا می‌شوید.

4 روز پیش

مردم قبیله باجائو کولی‌هایی هستند که در جزیره "برونئو" زندگی می‌کنند. با مجله دلتا همراه ما باشید تا با نحوه زندگی در آب این قبیله آشنا شوید.

5 روز پیش

در ادامه، کاربرد نوشابه را بیان می‌کنیم؛ کاربردهایی که بسیاری از آن‌ها را تا به‌ حال نشنیده‌اید. تا پایان این مطلب با مجله دلتا  همراه باشید.

6 روز پیش

 به نظر می‌رسد ربات‌ها در حال رفتن به سمتی هستند که دیگر نیازی به پا ندارند. با مجله دلتا همراه باشید تا با این ربات نجات بخش آشنا شوید.

6 روز پیش

مغز ما مانند دیگر اعضای بدنمان می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی آسیب ببیند. در ادامه از عادت‌هایی خواهیم گفت که می‌توانند آسیب به مغز وارد کنند.

6 روز پیش

در حال حاضر متخصصین و پزشکان برای تشخیص حمله قلبی باید ساعت‌ها زمان صرف کنند. با مجله دلتا همراه ما باشید.

۱ هفته پیش

خواب کافی باعث حفظ انرژی می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا به تمام عارضه‌هایی که خواب بیش از حد دارد می‌پردازیم همراه ما باشید.

۱ هفته پیش

تا چندین سال گذشته توصیه پژوهشگران این بود که مردم از چرت‌زدن در طی روز پرهیز کنند. در این مطلب به چهار مزیت چرت روزانه می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

بیشتر...