مجله دلتا |
2 ماه پیش

قبیله مادر سالار زن سالاری در این قبیله زنان چند شوهر دارند مجله دلتا

تقریبا در تمام نقاط جهان، در طول تاریخ نظام‌های مرد سالار، برتری اجتماعی داشته‌اند اما قبیله‌هایی هم وجود دارند که زن موقعیت و مقام خاصی در آن دارد.
قبیله مادر سالار

در نقاط محدودی در جهان معاصر، می‌توان نظام‌های مادر سالاری را مشاهده کرد. یکی از این مکان‌ها قبیله‌ای درکشور پهناور چین است کهنظام کمونیستینتوانست تنوع فرهنگی این مردم را بر طبق اهداف کمونیستی، یکسان ساز کند. بامجله دلتاهمراه باشید تا درباره اینقبیله مادر سالاربیشتر بدانید.

در قبیله‌ای به‌نام موسو، مادربزرگ خانواده در واقع رهبر خانواده است و نام‌های خانوادگی و هویت اجتماعی فرد از طریق مادر و اجداد او معنی میابد. این قبیله در دامنه‌های هیمالیا وجود دارد و توسط زنان اداره می‌شود و مردان آن به کلی به حاشیه رانده شده اند. در این قبیله بسیاری از کارها مهم توسط زنان انجام می‌شود اما شکار و ماهیگیری همچنان بر عهده مردان است.

قبیله مادر سالار

چند همسری

ازدواج گذری در این جامعه یکی از صورت‌های اصلی ازدواج است به این ترتیب که زن می‌تواند همسران بسیاری داشته باشد. در این قبیله مرد‌ها باید در خانه زن باشند ولی تا قبل از غروب آفتاب هر مرد باید به خانه مادرش بازگردد، اگر از این ازدواج فرزندی پدید آمد بزرگ کردن آن به عهده خانواده مادری است.

از آنجا که قبیله موسو جامعه‌ای مادرسالار است، اموال از مادر به ارث می‌رسد و مشکلی درتقسیم ارثایجاد نمی‌شود. اغلب زن‌ها نیز پدر فرزند خود را می‌شناسند و او را به فرزندشان معرفی می‌کنند.

با این حال تنبیه اجتماعی خاصی نیز برای چنین زنان و چنین فرزندانی وجود ندارد و بچه‌هایی که پدرشان را نمی‌شناسند آن را پنهان نمی‌کنند. بچه‌ها هرچند با پدرشان زندگی نمی‌کنند اما در جشن سال نو برای ادای احترام به خانه پدرشان می‌روند و پدر در زندگی آن‌ها نقش مهمی دارد.

قبیله مادر سالار

اگرچه زنان در قبیله موسو قدرت را در دست دارند، اما این بدان معنی نیست که زندگی بسیار راحتی را پشت سر می‌گذارند. چراکه مجبورند کارهای زیادی ازقبیل آشپزی، شست و شوی و تمیز کردن و همچنین بافندگی و … را انجام دهند. مردان نیز به چرای گوسفندان، ماهیگیری و ذبح حیوانات مشغول‌اند و در برخی مسائل زنان با آنان مشورت می‌کنند.

گردشگران بسیاری برای دیدن این قبیله مادر سالار وارد آن می‌شوند. به‌خصوص برای دیدن مراسم رقص آتش که در خلال آن زنان، شوهران خود را انتخاب می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه:مطلبمعیار‌های زیبایی که شما را شوکه خواهند کرد!را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آتروفی یا کوچک شدن مغز به از دست رفتن پیش‌رونده سلول‌های مغزی در طول زمان اشاره دارد. امروز در خصوص عوامل کوچک شدن مغز آتروفی صحبت می‌کنیم.

17 ساعت پیش

هرچه که هست، خرافات عجیب بخش جدانشدنی از فرهنگ هر کشور و ملیتی است و شناخت آن‌ها ما را با طرز فکر فرهنگ‌ها و ملل مختلف آشنا می‌کند.

20 ساعت پیش

شکار سر یا شکارچی سر در برخی از قبایل تمرین و عملی هست که سر فرد را بعد از کشتن به خاطر اهداف و مراسم آیینی نگه می‌دارند.

23 ساعت پیش

از گذشته تا به امروز آدمخواران واقعی زندگی می‌کنند که برخی عادی و برخی غیر قابل هضم می‌باشند، با وجود اینکه باور کردنی نیست.

1 روز پیش

به نظر می‌رسد برخلاف فضا زمان یک جهت دارد که دانشمندان و محققان آن را «بردار زمان» می نامند. چرا زمان به عقب و جلو نمی رود؟

پریروز

در این مطلب قصد داریم سنت‌های عجیب و غریب و دردناک برای ورود پسران به دنیای مردانگی در نقاط مختلف دنیا بپردازیم. همراه ما باشید.

2 روز پیش

 طی اتفاقی عجیب و نادر، یک معلم نوزادی که شبیه میمون است را به دنیا آورد که نیمی از بدن آن انسان و نیمی دیگر مانند شبیه میمون بود.

3 روز پیش

بیشتر افراد موافق هستند که چین تاریخچه جالبی که در فلسفه و امپراتوری دارد؛ کشور جذابی است. در این مطلب به آداب و رسوم چینی ها می‌پردازیم.

3 روز پیش

راه های افزایش تمرکز زیادی وجود دارد، اما تنها در صورتی این روش‌ها اثربخش هستند که شما به انجام تمرین‌ها به طور منظم تعهد داشته باشید

4 روز پیش

نداشتن پورت‌های شارژ یک موضوع مشترک برای همه تولیدکنندگان موبایل است که این یکی از ویژگی‌های پیش‌بینی شده برای تلفن های هوشمند ۲۰۴۰ است.

4 روز پیش

مردم پول بسیاری برای دندان‌هایشان خرج می‌کنند، در ژاپن زن‌ها برای کج کردن دندان‌هایشان پول خرج می‌کنند و این جزو معیارهای عجیب زیبایی است.

5 روز پیش

یک مرد آمریکایی به نام استیو کولبرن ادعا می‌کند که آدم فضایی‌ها با قرار دادن یک تراشه نانو در بازوی او زندگی شخصی اش را نابود کردند.

5 روز پیش

قوانین عجیب در برخی از کشورها که بعضی‌هایشان ماترک گذشته‌اند، انگار کسی یادش نبوده آن‌ها را حذف کند اما برخی قوانین جدید هستند.

6 روز پیش

هزاران مورد جدید ابتلا به این بیماری و صد‌ها مرگ بر اثر کرونا. با مجله دلتا همراه باشید تا به اقدامات لازم برای پایان دادن کرونا بپردازیم.

۱ هفته پیش

موضوعات عجیب در هند از تی شرت‌های رنگ و رو رفته‌ی ۲۰۰۰ دلاری تا فلفل‌های کشنده، در این کشور آسیایی می‌توان چیز‌های عجیب دیگری پیدا کنید.

۱ هفته پیش

بیشتر...