مجله دلتا |
4 روز پیش

راحت بخوابید ساده ترین ترفند برای این که راحت بخوابید راحت خوابیدن مجله دلتا

داشتن خواب راحت برای خیلی افراد تبدیل به آرزو شده است. آن‌ها مدت‌ها در تختخواب بیدار می‌مانند و صفحه‌های مختلف را در گوشی همراهشان بالا و پایین می‌کنند، اما باز هم خبری از خواب نیست.
راحت بخوابید

این‌که همه‌گیری کرونا تاثیر بدی روی خواب گذاشته است، چیزی نیست که پوشیده باشد. در این میان بسیاری به دنبال راه‌حل‌های ساده‌ای مثل نوشیدن دمنوش‌های آرام‌بخش، چای یا امتحان کردن تشک جدید بوده‌اند. اما موثرترین کارها می‌تواند ساده‌ترینشان باشد. بامجله دلتاهمراه باشید تا با ساده‌ترین راهکار برای این‌کهراحت بخوابیدآشنا شوید.

ساده‌ترین راهکار برای این‌که راحت بخوابید

مطالعه پیش از خواب استرس را کاهش می‌دهد

جنیفر کاونگ، کارشناس روانشناسی در مرکز خدمات اجتماعی مارکام در اونتاریوی کانادا و متخصص خواب و بی‌خوابی می‌گوید: «بیداری ناشی از استرس، خوابیدن را برای ما مشکل کرده است. با کتاب خواندن پیش از خواب آرامش ایجاد می‌شود که به آرام شدن تنفس، کم شدن فشار خون و آرام شدن ضربان قلب کمک می‌کند.»

محققان گزارش داده‌اند که ۶ دقیقه مطالعه پیش از خواب می‌تواند استرس را تا ۶۸ درصد کاهش دهد. کاونگ می‌گوید: «آرامشی که کتاب خواندن قبل از خواب ایجاد می‌کند، فشارهای روزانه را از بین می‌برد و به ذهن شما می‌گوید آرام باشد و بر چیزی که می‌خوانید تمرکز کند.»

شما را از صفحه گوشی دور می‌کند

نگاه کردن به ویدئوها در صفحه‌های مجازی و جست‌وجو در اینترنت در حالی که در تختخواب هستید، آسیب‌زا به نظر می‌رسد، اما می‌تواند ناشی از الگوی ناسازگار خواب باشد. قرار گرفتن در معرض نور آبی صفحه گوشی، تولیدملاتونینرا در بدن متوقف می‌کند که نقش اصلی در خواب سالم دارد. حتی ممکن است در طولانی مدت به مشکلات دیگری مثل افسردگی، دیابت یا بیماری‌های قلبی منجر شود.

مغز شما را قوی‌تر می‌کند

درست مثل بقیه بدن،مغزانسان هم نیاز به ورزش و سالم ماندن دارد و مطالعه پیش از خواب یکی از بهترین راه‌ها برای ورزش ذهن است. مطالعه‌ای انجام شده، نشان می‌دهد کسانی که در سنین بالاتر مطالعه می‌کنند، ۳۲ درصد کمتر از همسالانشان با کاهش توانایی‌های ذهنی روبه‌رو می‌شوند.

مطالعه همچنین راهی است برای این‌که حافظه کوتاه‌مدتتان را تقویت کنید. زمانی که رمان می‌خوانید، مجبورید جزئیات کوچکی را درباره هر شخصیت و روند داستانی آن‌ها را به خاطر بسپارید. هر بار که چیز جدیدی به داستان اضافه می‌شود، مغز شما پیوندهای جدیدی با اطلاعات قبلی برقرار می‌کند که باعث تقویت آن می‌شود.

راحت بخوابید

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلبچرا خواب‌هایمان را به یاد نمی‌آوریم؟را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماسک مرگ چیست و چرا مردم آن‌ها را می‌ساختند. در ادامه همراه با مجله دلتا باشید تا در مورد این فرهنگ بیشتر صحبت کنیم.

پریروز

آشفتگی و کلافگی در خواب اغلب می‌تواند به دلیل بدن درد باشد. با مجله دلتا همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و بدن درد بیشتر آشنا شوید.

پریروز

غذاهای چین بسیار معروف هستند و تنها افراد کمی می توانند آن‌ها را امتحان کنند. خوردن غذاهای عجیب چین برای همه آسان نیست.

3 روز پیش

طبق تحقیقی، کم‌خوابی در واقع بلندگویی است که بدن شما را به پرخوری دعوت می‌کند. با ما همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و تغذیه آشنا شوید

3 روز پیش

به گزارش مجله دلتا به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از پروتئین ACE2 است. با ما همراه باشید تا با آدامس به جای واکسن بیشتر آشنا شوید.

4 روز پیش

خون آشام ها پوششی مانند کفن بر تن داشته و بدن‌های آن‌ها اغلب پف کرده با صورت‌هایی سرخ و چهره‌ای تاریک بوده‌اند. با مجله دلتا همراه ما باشید.

4 روز پیش

گرفتن حمام یخ به‌راستی دارای فواید فراوانی است، به‌ویژه برای کسانی که ورزش‌های رقابتی شرکت می‌کنند. در ادامه فواید حمام یخ را می‌خوانید.

5 روز پیش

یک پژوهشگر توانست با بکارگیری برخی از ویروس‌ها، به درمان سرطان بپردازد. با مجله دلتا همراه باشید تا با درمان سرطان با ویروس بیشتر آشنا شوید.

5 روز پیش

خوابیدن با وسیله گرمایشی می‌تواند شما را مستعد ابتلا به عفونت‌ها کند. در ادامه از مضرات خوابیدن با وسیله گرمایشی روشن بیشتر خواهیم گفت.

6 روز پیش

رایج ترین باورهای غلط در مورد جهان اطراف شامل  مورد از تصورات غلطی است که بسیاری از ما در مورد جهان اطراف خود داریم.

6 روز پیش

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی استار، Lingcod وحشتناک ترین ماهی اقیانوس آرام محسوب می‌شود و دارای دندان‌هایی است که همگی مانند تیغ هستند.

۱ هفته پیش

در مورد خواب‌ها فراموش کردن و به یاد نیاوردن حتی بعد از یک دقیقه به نظر اتفاق طبیعی می‌آید. اما چرا خواب ها را به یاد نمی آوریم.

۱ هفته پیش

دانشمندان، اختر شناسان و مهندسان اطلاعاتی را که در ادامه مجله دلتا برایتان بازگو می‌نماید را در رابطه با سفرهای فضایی در آینده گفته‌اند.

۱ هفته پیش

ماشین، توپ گلف، کیک سیب به سمت فضا رها شده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید تا با اشیای عجیبی که به فضا فرستاده شد بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

امروز می‌خواهیم درباره جعبه سیاه هواپیما نکات کامل و جامعی را برای شما بیان نماییم پس تا به انتهای این مطلب با ما در مجله دلتا همراه باشید.

۱ هفته پیش

بیشتر...