مجله دلتا |
1 ماه پیش

زندگی در آب مردمی که مثل ماهی در آب زندگی می کنند مجله دلتا

افراد قبیله باجائو هزاران سال است که در آب‌های جنوب شرقی آسیا سرگردان‌اند، افرادی که در قایق زندگی می‌کنند و مدت‌هاست که برای ماهی گیری به اعماق آب می‌روند.
زندگی در آب

مردم قبیله باجائو کولی‌هایی هستند که در جزیره “برونئو” و آب‌های مرجانی آنجا زندگی می‌کنند. بامجله دلتاهمراه ما باشید تا با نحوهزندگی در آبقبیله باجائو آشنا شوید.

زندگی در آب

کودکان اینقبیله، شنا در آب‌ها را نوعی تفریح و سرگرمی می‌دانند و تحمل لحظه‌ای خروج از آب را ندارند و دچار سرگیجه و سردرد می‌شوند.

شهرت این منطقه علی‌رغم سادگی‌اش مدیون شیوه خاص زندگی مردم و کلبه‌های کوچک آنان است.

روایت‌های گوناگونی درباره مردم این قبیله

روایت‌های گوناگونی درباره مردم این قبیله وجود دارد، برخی معتقدند؛ آنان پیش از این در خشکی سکونت داشتند اما با گم شدن دختر پادشاه، آن‌ها مجبور به جست و جو در دریا شدند و از آنجایی که موفق به پیداکردن دخترک نشدند در دریا اقامت گزیدند. در بیشتر روایات به قدرت بدنی مردان “باجائو” اشاره شده و اینکه آنان تمام روزهای سال را در دریا به صید ماهی می‌گذرانند.

توانایی عجیب مردمان این قبیله

این مردمان توانایی عجیب و منحصر به‌فردی دارند که آن‌ها را از دیگر مردمان دنیا متمایز کرده است: آن‌ها می‌توانند برای ماهی‌گیری مدت‌ها زیر آب بمانند بدون اینکه احساس خفگی کنند. این در حالی‌است که آدم‌های عادی بدونکپسول اکسیژنبیشتر از چند دقیقه در زیر آب دوام نمی‌آورند.

شگفتی‌هایی از نوع عجایب طبیعی

طبق مطالعاتی اخیرا، افرادی که در قبیله باجائو زندگی می‌کنند نسبت به قبایلی که در خشکی هستند ۵۰ درصد طحال بزرگ‌تری دارند. این ویژگی‌ نقش مهمی را در نگه داشتن تنفس آن‌ها در زیر آب بازی می‌کند. این خصوصیت نقشی کلیدی در «واکنش شیرجه» دارد، منظورمان از «واکنش شیرجه» یک جور عکس‌العمل غیر ارادی است که این توانایی را در پستانداران ایجاد می‌کند تا در زیر آب تنفس خود را بهینه کنند.

قبیله باجائو

بیشتر بخوانید:برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلبچهار مزیت باورنکردنی چرت روزانه که باید بدانیدرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماسک مرگ چیست و چرا مردم آن‌ها را می‌ساختند. در ادامه همراه با مجله دلتا باشید تا در مورد این فرهنگ بیشتر صحبت کنیم.

۱ هفته پیش

آشفتگی و کلافگی در خواب اغلب می‌تواند به دلیل بدن درد باشد. با مجله دلتا همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و بدن درد بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

غذاهای چین بسیار معروف هستند و تنها افراد کمی می توانند آن‌ها را امتحان کنند. خوردن غذاهای عجیب چین برای همه آسان نیست.

۱ هفته پیش

طبق تحقیقی، کم‌خوابی در واقع بلندگویی است که بدن شما را به پرخوری دعوت می‌کند. با ما همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و تغذیه آشنا شوید

۱ هفته پیش

همه‌گیری کرونا تاثیر بدی روی خواب گذاشته است. با ما همراه باشید تا با ساده‌ترین راهکار برای این‌که راحت بخوابید آشنا شوید.

۱ هفته پیش

به گزارش مجله دلتا به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از پروتئین ACE2 است. با ما همراه باشید تا با آدامس به جای واکسن بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

در این مطلب قصد داریم پرده از راز‌های پاگنده برداریم و ببینیم آیا واقعا موجودی با نام پاگنده وجود دارد؟ با مجله دلتا همراه باشید.

۱ هفته پیش

گرفتن حمام یخ به‌راستی دارای فواید فراوانی است، به‌ویژه برای کسانی که ورزش‌های رقابتی شرکت می‌کنند. در ادامه فواید حمام یخ را می‌خوانید.

۱ هفته پیش

یک پژوهشگر توانست با بکارگیری برخی از ویروس‌ها، به درمان سرطان بپردازد. با مجله دلتا همراه باشید تا با درمان سرطان با ویروس بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

بیشتر...