مجله دلتا |
۱ هفته پیش

دستگاه رویاساز هدفمند دستکاری رویا ثبت ضبط رویا مجله دلتا

رویاپردازی گاهی به افراد کمک می‌کند تا ذهن خود را به لحظه فعلی برگردانند و با بهبود درک مطلب و ظرفیت حافظه همراه شود.
دستگاه رویاساز هدفمند

دانشمندان توانستند یک وسیله آزمایشگاهی را برای دستکاری رویاهای افراد اختراع کنند. این دستگاه، مدام نکات مشخصی را در حالی که شرکت‌کنندگان خواب هستند به آنها یادآوری می‌کند. با انجام این کار می‌تواند رویای هدفمند و تجارب بی‌نظیری را در ذهنشان ایجاد نماید. در این مطلب ازمجله دلتادرباره دستگاه رویاساز هدفمند صحبت خواهیم کرد.

دستکاری رویا

رویا پردازی

به گزارش بیگ بنگ، در حالی که رویاپردازی در حال حاضر برای ما مانند داستان‌های علمی- تخیلی است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کنترل رویاها چیزی فراتر از تخیل است.

در این راستا تیمی به سرپرستی دانشکده علوم اعصاب، به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه یک وسیله الکترونیکی که محققان آن را  “دستگاه رویاساز هدفمند”(TDI) نامیده‌اند، در مرحلۀ اولخوابکه در آن فرد یک حالت آگاهی به نام فلج خواب را تجربه می‌کند، می‌تواند رویاهای فرد را تغییر دهد. هار هوروویتس  در این خصوص گفت:«این حالت ذهنی کاملاً سه بُعدی، رها، انعطاف‌پذیر و انشعاب‌پذیر است.» درست مثل این است که رخنه‌ای در سطح سرگردانی ذهن به وجود می‌آورد و آن را در رویایی بی‌حد و حصر غوطه‌ور می‌کند. ذهن فرد را تحت فشار قرار داده و آن را با احساسات جدید روبرو می‌کند.

فلج خواب

فلج خواب، حرکت سریع چشم در خواب (REM) را ایجاد می‌کند. دراین حالت مردم می‌توانند صداهای اطراف را بشنوند و پردازش کنند. آن‌ها در حال انتقال از حالت بیداری به حالت خواب هستند. همین خصیصه حسی بسیار مهم باعث می‌شود که بتوان از دستگاه رویاساز استفاده کرد.

فعال‌سازی مجدد حافظه هدفمند

روشی به نام TDI ممکن است برنامه‌هایی مانند ابزارهای یادگیری داشته باشد که می‌توانند باعث تقویت حافظه شود. علاوه بر این این دستگاه یک مزیت خاص دارد: مانند دستکش حس‌گر بر روی مچ دست نصب می‌شود.

وقتی فردی که این دستگاه را به دست کرده در حال خوابیدن است، نشانه‌های صوتی از طریق یک برنامه مرتبط پخش می‌شوند. مانند “لطفا به یک درخت فکر کنید” (موضوع رویایی که در آزمایشی، با ۴۹ شرکت‌کننده به کار گرفته شده است. سنسورهای دورمیو به دنبال داده‌هایفیزیولوژیهستند تا با استفاده از آنها سیگنال‌های لازم را به مغز فردی که خوابیده ارسال کنند. در این مرحله سیستم، افراد را کمی بیدار نگه می‌دارد. از آن‌ها می‌خواهد تا در هنگام خواب، آنچه را که در ذهنشان می‌گذرد بگویند. این گزارش‌های کلامی از رویاها توسط برنامه ضبط می‌شود.

پس از یک وقفه کوتاه، آنها دوباره به خواب می روند، اما فقط برای مدت کوتاهی در حالت خواب باقی می‌مانند. در واقع دورۀ متناوبی از رویابینی، بیداری و ضبط اصوات، در حالت فلج خواب انجام می‌شوند. نتایج تجربی نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد این دستگاه با موفقیت بر روی رویاها تأثیر بگذارد و می‌تواند محتوای رویاها را تا حد زیادی ثبت نماید.

پیشنهاد مطالعه: مطلبراهکارهایی برای کاهش فوری استرسرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حشرات زیادی در میان ما زندگی می کنند که چیز زیادی درباره آنها و دنیایشان نمی دانیم تا زمانی که شروع به مطالعه دقیق اطلاعاتی کنیم که توسط کارشناسان جمع آوری شده است. ...

9 ساعت پیش

راه‌های جلوگیری از گرد و غبار در خانه : ریخت و پاش فضا را به حداقل برسانید، از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید، تی بکشید.

17 ساعت پیش

بهترین روش حل مشکل : برای اینکه بتوانید مهمترین مشکلات زندگی فعلی تان را انتخاب کنید باید قبل اینکار یک فهرست از مشکلاتتان بنویسید.

19 ساعت پیش

ماهی ها به همراه بی مهرگان، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران شش گروه اصلی جانوران را تشکیل می دهند. ماهی ها گونه و انواع مختلفی دارند که هرکدام زیبایی و ساختار شگفت انگیز ...

1 روز پیش

زیبایی شناسی : زیبایی‌شناسی قابلیتی است برای درکِ بهترِ ادراکات و پدیده‌هایی مثل موسیقی که باعث تغییر در روحیه و نگرش فرد می‌شود.

1 روز پیش

دلایل هوس های غذایی : دلایل جسمانی شامل کمبود خواب، بارداری، هیدراتاسیون ضعیف و دلایل روانی شامل شخصیت فرد، استرس می‌باشد.

1 روز پیش

خط های راه راه گورخرها : گروهی از محققان معتقدند که این خط‌های سفید و سیاه پوست گورخر به کنترل دمای بدن گورخر کمک می‌کند.

2 روز پیش

چگونگی شکل گیری شهاب سنگ ها : شهاب‌سنگ قطعه‌ای جامدی از بقایای جامانده از جرم‌هایی مانند سیاره‌های دنباله‌دار و سیارک ها است.

2 روز پیش

خصوصیات جالب پانداها : پانداها حدود 12 تا 15 ساعت از روز خود را صرف جویدن بامبو می کنند. پاندا در کوهنوردی مهارت خاصی دارد.

2 روز پیش

حقایق جالب در جهان که بسیار عجیب هستند : فلامینگو‌ها روی یک پا می‌ایستند، منقار بعضی از پرندگان می‌درخشد،  چای سبزی که بنفش می‌شود.

3 روز پیش

روابط، نقش مهمی در کاهش روند پیری افراد دارد. روابط اجتماعی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. همچنین به افزایش طول عمرکمک می‌کند.

3 روز پیش

پیشرفت های بشر در دهه آینده :  دستگاه‌های ذهن‌خوان وارد مرحله تولید انبوه خواهند شد،  تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز خواهد شد.

4 روز پیش

تاثیر موسیقی بر کارکرد مغز : واکنش مغز در لحظه شنیدن موسیقی مثل واکنشی است که در لحظه غذا خوردن از خود نشان می‌دهد.

4 روز پیش

تاثیر تنبیه بدنی بر مغز کودک : یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد کتک زدن ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌شد برای کودک مضر باشد.

5 روز پیش

شناخت انرژی خورشیدی : این انرژی از تبدیل فوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید.

5 روز پیش

بیشتر...