مجله دلتا |
۱ هفته پیش

فواید عطسه بازسازی مجدد بینی تمیز کردن بینی تنفس در هوای سالم مجله دلتا

عطسه کردن در واقع راهکار بدن برای از بین بردن مواد تحریک کننده از بینی یا گلو است. به تعبیر دیگر عطسه کردن نوعی دفع قدرتمند و غیر ارادی هوا است. عطسه اغلب به طور ناگهانی و بدون هشدار اتفاق می‌افتد.
فواید عطسه

فواید و خواص عطسه از نظر طب مدرن و در اسلام بسیار قابل توجه است،  در این مطلب ازمجله دلتابه چند مورد ازفواید عطسهاشاره می‌کنیم.

خواص و فواید عطسه از نظر طب مدرن

وقتی فردی عطسه می‌کند، فکر می‌کنیم که میکروب‌ها در اطراف ما پخش می‌شود. درست است، هوای عطسه شامل ۱۰۰۰۰۰ یا بیشتر باکتری وویروساست که می‌تواند به ۹۳ مایل بر ساعت پخش شود و ۳ – ۵ فوت را اشباع کند.

عطسه با تمیز کردن مجاری تنفسی، ریه‌های ما را از غبار، آلودگی و دیگر مواد تحریک کننده محافظت می‌کند. سنسورها داخل بینی وسینوس‌ها محرک‌ها را تشخیص می‌دهند و سیگنال را به مسیرهای تنفسی مژگان مویی ارسال می‌کنند تا آن ها را خارج کنند.

مژگان از طریق اعصاب به مغز و از آنجا با ماهیچه‌های سینه ما ارتباط برقرار می‌کنند تا به شدت منقبض و شل شوند و سپس هوا، بزاق و خلط را از طریق بینی و دهان ما بیرون کند.

در حالی که عطسه به ما کمک می‌کند مواد مضر را بیرون کنیم، ممکن است اطرافیان هوای آلوده شده توسط ما را تنفس کنند و میکروب ها بر روی لباس‌ها و بدن‌شان جمع شده و موجب بیماری آنها شوند.

فرونشاندن عطسه

فرونشاندنعطسهمی‌تواند باعث خونریزی بینی و گسترش رگ‌های خونی ما به طور خطرناکی شود، حتی کوتاه کردن عطسه قوی هم می‌تواند پرده گوش را پاره کند.

بازسازی مجدد بینی و تمیز کردن بینی

عطسه هنگام خواب

واکنش عطسه می‌تواند نجات دهنده زندگی باشد. با این حال، وقتی که خواب هستیم، عطسه نمی‌کنیم، زیرا فعالیت اعصابی که واکنش عطسه را هدایت می‌کنند با چرت زدن کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که افراد با عطسه مداوم می‎‌توانند استراحت کنند.

عطسه به فرد کمک می‌کند که از شر بخارات به دام افتاده در سر خلاص شود که ممکن است منجر به عفونت و امراض و جلوگیری از بیماری و درد شود.

هم چنین به بازسازی مجدد بینی و تمیز کردن بینی کمک می‌کند و اجازه تنفس در هوای سالم را می‌دهد.

چشم‌ها در حال عطسه بسته می‌شوند که از آلودگی مویرگ‌های خون و مجاری اشک ناشی از باکتری‌ها و ویروس‌ها جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلباستفاده از دو ماسک مفیدتر استرا بخوانید.#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

راه‌های جلوگیری از گرد و غبار در خانه : ریخت و پاش فضا را به حداقل برسانید، از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید، تی بکشید.

9 ساعت پیش

بهترین روش حل مشکل : برای اینکه بتوانید مهمترین مشکلات زندگی فعلی تان را انتخاب کنید باید قبل اینکار یک فهرست از مشکلاتتان بنویسید.

11 ساعت پیش

عجیب‌ ترین حیوانات که از وجود آن‌ها بی خبرید : گرگ یالدار، دلفین نهنگی پوزه کوتاه از خانواده دلفین‌های اقیانوسی، پارو ماهی بزرگ.

15 ساعت پیش

زیبایی شناسی : زیبایی‌شناسی قابلیتی است برای درکِ بهترِ ادراکات و پدیده‌هایی مثل موسیقی که باعث تغییر در روحیه و نگرش فرد می‌شود.

دیروز

دلایل هوس های غذایی : دلایل جسمانی شامل کمبود خواب، بارداری، هیدراتاسیون ضعیف و دلایل روانی شامل شخصیت فرد، استرس می‌باشد.

دیروز

لنز هوشمند چشم : لنز شفاف جدیدی که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است می‌تواند فشار داخل چشم را در زمان واقعی اندازه‌گیری کند.

دیروز

چگونگی شکل گیری شهاب سنگ ها : شهاب‌سنگ قطعه‌ای جامدی از بقایای جامانده از جرم‌هایی مانند سیاره‌های دنباله‌دار و سیارک ها است.

پریروز

خصوصیات جالب پانداها : پانداها حدود 12 تا 15 ساعت از روز خود را صرف جویدن بامبو می کنند. پاندا در کوهنوردی مهارت خاصی دارد.

پریروز

علت تاریکی شب : دلایل زیادی وجود دارد یکی از این دلایل اینست که ستاره‌های کافی برای روشن کردن همه فضا در زمین وجود ندارد.

3 روز پیش

روابط، نقش مهمی در کاهش روند پیری افراد دارد. روابط اجتماعی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. همچنین به افزایش طول عمرکمک می‌کند.

3 روز پیش

پیشرفت های بشر در دهه آینده :  دستگاه‌های ذهن‌خوان وارد مرحله تولید انبوه خواهند شد،  تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز خواهد شد.

4 روز پیش

شروع حیات : دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دریچه‌هایی که گاز و مواد معدنی را پمپاژ می‌کنند برای پیدایش حیات لازم هستند.

4 روز پیش

تاثیر تنبیه بدنی بر مغز کودک : یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد کتک زدن ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌شد برای کودک مضر باشد.

5 روز پیش

شناخت انرژی خورشیدی : این انرژی از تبدیل فوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید.

5 روز پیش

بزرگترین حیوانات جهان : نهنگ آبی بزرگترین حیوان در تمامی دوره‌ها بوده است. این حیوان توانسته بدون هیچ رقیبی این جایگاه را از آن خود کند

5 روز پیش

بیشتر...