مجله دلتا |
1 ماه پیش

شناخت انرژی خورشیدی استفاده از آن خشک کن خورشیدی مجله دلتا

انرژی ستاره خورشید یکی از منابع عمده انرژی در منظومه شمسی است. طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این منبع انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال است.
شناخت انرژی خورشیدی و استفاده از آن

انرژی خورشیدی یکی از پاک‌ترین و در دسترس‌ترین منابع انرژی تجدیدپذیر در دنیا است.شناخت انرژی خورشیدیو استفاده از آن به زمان‌های خیلی قدیم باز می‌گردد. بامجله دلتاهمراه باشید.

انرژی خورشیدی چیست؟

انرژی خورشیدی منبع اصلی تمام انرژی‌ها در زمین است. این انرژی به صورت مستقیم و غیرمسقیم به اشکال مختلف تبدیل می‌شود. استفاده از این انرژی در کشورهایی مانند ایران که میزان تابش پرتوهای سالانه آن بالا است، یکی از بهترین روش‌ها است.

این انرژی از تبدیلفوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید. تا زمانی که خورشید به تابش ادامه ‌می‌دهد، می‌توان از انرژی آن استفاده کرد.

انرژیستاره خورشید یکی از منابع عمده انرژی در منظومه شمسی است. طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این منبع بیش از ۱۴ میلیارد سال است. در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد.

انرژی خورشید همانند سایر انرژی‌ها به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.

کاربردهای انرژی خورشیدی

آبگرمکن‌ها و حمام‌های خورشیدی

از انرژی خورشیدی می‌توان برای تولید آب گرم در منازل و اماکن عمومی به خصوص در مکان‌هایی که مشکل سوخت رسانی وجود دارد استفاده کرد. چنانچه ظرفیت این سیستم‌ها افزایش یابد می‌توان از آنها در حمام‌های خورشیدی نیز استفاده نمود.

از انرژی خورشید که به واسطه پنل‌های خورشیدی به دست می‌آید، برای تامین آب گرم سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌شود.  لوله‌های آب که بر روی سقف قرار دارد پس از گرم شدن، آب را به داخل ساختمان پمپاژ می‌کند.

همچنین می‌توان برای گرم کردن آب استفاده کرد. استفاده از پنل‌های خورشیدی روشی مقرون بصرفه برای تامین آب گرم ساختمان است.

استفاده از انرژی خورشیدی در سیستم‎‌های حفاظتی

یکی از بیشترین کاربردهای انرژی خورشیدی استفاده از آن برای تامین انرژی برق سیستم‌های حفاظتی (دزدگیر اماکن) و سیستم‌های نظارت تصویری (دوربین مداربسته) برای اماکنی می‌باشد که امکان دسترسی به انرژی برق شهری را ندارند. از این رو انرژی خورشیدی دوربین مداربسته، انرژی خورشیدی برای دزدگیرهای اماکن و سایر سیستم‌های حفاظتی و نظارتی گزینه مناسبی می‌باشد.

خشک کن خورشیدی

خشک کردن عبارت است از گرفتن قسمتی از آب موجود در مواد غذایی و سایر محصولات که باعث افزایش عمر انباری محصول و جلوگیری از رشد باکتری‌ها است.

در خشک کن‌های خورشیدی بطور مستقیم یا غیر مستقیم از انرژی خورشیدی جهت خشک کردن مواد استفاده می‌شود. هوا نیز به صورت طبیعی یا اجباری جریان یافته و باعث تسریع عمل خشک شدن محصول می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه: مطلبآیا دایناسورها به چرخه حیات برمی‌گردندرا بخوانید.

 

 

 

 

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

۱ هفته پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام داد : خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن. ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

۱ هفته پیش

چند ماهواره به دور زمین می‌چرخد؟ در حال حاضر، به طور کلی حدود ۶۰۰۰ ماهواره در حال گردش به دور زمین هستند.

۱ هفته پیش

از عجیب‌ ترین اختراعات بشر می‌توان به پیانو برای تخت‌خواب اشاره کرد. این پیانو مخصوص افرادی است که می‌خواهند در زمان استراحت پیانو بزنند.

۱ هفته پیش

تاثیر خورشیدگرفتگی بر حیوانات : حیوانات رفتارهای متفاوتی هنگام این پدیده از خود نشان می‌دهند. مثلا قمری‌ها هنگام این پدیده بی سر و صدا هستند

۱ هفته پیش

بیشتر...