مجله دلتا |
1 ماه پیش

علت تاریکی شب تاریکی شب محدود بودن تعداد ستاره ها مجله دلتا

آسمان شب یکی از اسرار آمیزترین و زیباترین پدیده‌های خلقت است که در طول هزاران سال گذشته ستاره شناسان زیادی به تماشای آن پرداخته اند و حقایق جالبی درباره‌اش کشف کرده‌اند.
علت تاریکی شب

وقتی از کسی بپرسیم چرا شب تاریک است در جواب آن احتمالا می‌گوید چون شب است. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، پاسخ به این سوال چندان هم ساده نیست. در ادامه این مطلب ازمجله دلتاقصد داریم دربارهعلت تاریکی شبصحبت کنیم. با ما همراه باشید.

چرا شب تاریک است؟

اولین پاسخی که ممکن است به ذهن برسد این است که کره زمین هر ۲۴ ساعت یک بار به دور خورشید می‌‌چرخد. در طول این مدت بخشی از کره زمین که روبروی خورشید قرار ندارد و نور این ستاره به آن نمی‌رسد شب است و تاریک دیده می‌شود. این پاسخ کاملی نیست زیرا بجز خورشید ستاره‌های درخشان زیادی در کهکشان‌ها وجود دارند. تعداد ستاره‌ها به قدری است که می‌توانند هنگام شب نیزآسمانرا روشن کنند.

تاریکی شب

جهان بی‌نهایت نیست

تا قرن بیستم ستاره شناسان گمان می‌کردند جهان تا ابد ادامه دارد و نمی‌توان همه ستاره‌های آن را شمارش کرد. این باور یک مشکل بزرگ داشت:‌‌

اگر اندازه دنیا بی‌نهایت باشد، باید همیشه نور ستاره‌ها را ببینیم و آسمان شب نیز مانند آسمان روز روشن باشد. اگر آسمان نیز پر از ستاره بود دیگر هرگز تاریکی شب را تجربه نمی‌کردیم.

این تناقض ستاره شناسانی را که گمان می‌کردند جهان بی‌نهایت بزرگ است آزار می‌داد. آن‌ها دیگر توضیحی درباره تاریک بودن آسمان در هنگام شب نداشتند. این مشکل تا مدت‌ها به عنوان یکی از موضوعات اسرار آمیز درعلم اخترشناسیمطرح بود.

امروزه ستاره شناسان دریافته اند که جهان بی نهایت نیست بلکه محدود است. آن‌ها دریافتند حتی اگر زمین میلیاردها ستاره در خود جای داده باشد باز هم ستاره‌های کافی برای روشن کردن همه فضا در آن وجود ندارد.

دلایل دیگری نیز باعث می‌شوند آسمان شب تاریک‌تر شود

ستارگان و کهکشان‌های درون زمین همواره در حال دور شدن از هم هستند. طی کردن چنین مسافت‌های طولانی بین کهکشان‌ها زمان زیادی می‌برد.

هنگامی که ستاره شناسان به یک کهکشان با فاصله یک میلیون سال نوری اززمیننگاه می‌کنند در واقع کهکشان را به گونه‌ای که یک میلیون سال نوری پیش بوده است می‌بینند. در واقع نوری که امروز از آن کهکشان خارج می‌شود حتی بیشتر از این زمان طول می‌کشد تا به زمین برسد زیرا فاصله کهکشان‌ها دائما در حال افزایش است.

به عبارت دیگر مقدار انرژی نوری که از ستارگان دور به ما می‌رسد دائما در حال کاهش است. هر چه ستاره‌ها از ما دورتر می‌شوند نور آن‌ها کمتر به ما می‌رسد.

این دلایل به همراه بسیاری موارد دیگر باعث شده آسمان شب با وجود میلیاردها ستاره در کهکشان‌ها همیشه تاریک بوده و تاریک بماند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبرازهای شگفت انگیز تغییرات تاریخی بدن انسانرا بخوانید.

 

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

۱ هفته پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام داد : خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن. ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

۱ هفته پیش

چند ماهواره به دور زمین می‌چرخد؟ در حال حاضر، به طور کلی حدود ۶۰۰۰ ماهواره در حال گردش به دور زمین هستند.

۱ هفته پیش

از عجیب‌ ترین اختراعات بشر می‌توان به پیانو برای تخت‌خواب اشاره کرد. این پیانو مخصوص افرادی است که می‌خواهند در زمان استراحت پیانو بزنند.

۱ هفته پیش

تاثیر خورشیدگرفتگی بر حیوانات : حیوانات رفتارهای متفاوتی هنگام این پدیده از خود نشان می‌دهند. مثلا قمری‌ها هنگام این پدیده بی سر و صدا هستند

۱ هفته پیش

بیشتر...