مجله دلتا |
3 ماه پیش

سرعت پیری بدن جلوگیری از مرگ مرگ زود هنگام معکوس کردن سرعت پیری مجله دلتا

یک مطالعه جدید پیشنهاد کرده است که یک اسکن ساده شبکیه چشم می‌تواند نشان دهد که آیا فرد در معرض خطر مرگ زودرس است یا خیر. این تحقیق نشان داد که هر چه فاصله بین سن تقویمی افراد و سن شبکیه بیشتر باشد، خطر مرگ آن‌ها بیشتر می‌شود.
سرعت پیری بدن

همه ما این ضرب‌المثل را شنیده‌ایم که «سن فقط یک عدد است». بسیاری از افراد می‌توانند بسیار جوان‌تر از آنچه از سن تقویمی‌شان انتظار می‌رود رفتار کنند، در حالی که برخی هم مطمئنا مسن‌تر از سن‌شان به نظر می‌رسند. محققان مدت‌ها پیشنهاد کرده‌اند که اندازه‌گیری سن بیولوژیکی افراد می‌تواند بینشی در مورد خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها ارائه دهد. اما چالش، پیدا کردن یک معیار ساده برای ردیابی عینیسرعت پیری بدناست. بامجله دلتاهمراه باشید.

سرعت پیری بدن

یک مطالعه اخیرا بر روی الگویبیومارکرهایالتهابی مبتنی بر خون برای اندازه‌گیری سن سیستم ایمنی فرد انجام شده است. پروژه دیگر ردیابی تجمع جهش‌های DNA در طول زمان به عنوان روشی برای محاسبه سن بیولوژیکی و تعیین طول عمر بالقوه است.

جدیدترین روش اما شاید ساده‌ترین روش باشد که بر اساس اسکن آسان شبکیه برای ارزیابی سنبیولوژیکییک فرد است. محققان از یادگیری ماشینی برای ایجاد یک مدل یادگیری عمیق استفاده کردند که برای پیش‌بینی سن افراد با اندازه‌گیری زوال بافت پشت چشم طراحی شده است.

در اکثر میانسال‌های سالم، این الگوریتم می‌تواند سن افراد را در یک پنجره سه و نیم ساله از روی یک تصویر شبکیه به دقت پیش‌بینی کند. جالب‌ترین نکته این کشف این بود، افرادی که فاصله زیادی بین سن تقویمی و سن شبکیه‌شان وجود داشت، بیشترین خطر مرگ متوجه‌شان بود.

افرادی که شکاف سنی شبکیه آن‌ها بیشتر از سه سال است، بین ۴۹ تا ۶۷ درصد بیشتر از کسانی که فاصله سنی شبکیه کوچکی داشتند، در معرض خطر مرگ قرار داشتند. برای هر سال تفاوت بین سن شبکیه و سن تقویمی، این مطالعه دو درصد افزایش در مرگ و میر ناشی از همه علل و سه درصد افزایش در مرگ و میر ناشی از عللی غیر از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان را محاسبه کرده است.

دوربین‌های شبکیه

بر اساس مطالعه محققان شبکیه یک پنجره منحصر به فرد و قابل دسترس برای ارزیابی فرآیندهای پاتولوژیک زمینه‌ای بیماری‌های سیستمیک عروقی و عصبی ارائه می‌دهد که با افزایش خطر مرگ و میر مرتبط است. یافته‌های جدید ما مشخص کرده‌اند که فاصله سنی شبکیه یک پیش‌بینی‌کننده مستقل برای افزایش خطر مرگ‌ومیر، به‌ویژه مرگ‌ومیر غیر بیماری‌های قلبی عروقی و غیر سرطانی است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که سن شبکیه ممکن است یک نشانگر زیستی مهم بالینی پیری باشد. برای تایید بیشتر این یافته‌ها در گروه‌های گسترده به کار بیشتری نیاز است، اما محققان فرض را بر آن گذاشته‌اند که یک اسکن ساده چشم می‌تواند برای نظارت آسان بر سلامت عمومی افراد استفاده شود. این الگوریتم همچنین می‌تواند در یک اپلیکیشن گوشی هوشمند گنجانده شود که به پزشکان اجازه می‌دهد بیماران را از راه دور نیز مورد ارزیابی قرار دهند.

سرعت پیری بدن

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی، مطلب۶ وسیله شخصی که باعث بیماری می‌شوندرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همچنین بخوانید: آدمخوارانی که به بیماری مرگبار مغزی مقاوم شده‌اند! دانستنی‌های برج ایفل قوانینی عجیب که از شنیدن آن‌ها حیرت خواهید کرد!

1 ماه پیش

چه حقایق دیگری در مورد ترجمه وجود دارد؟ در ادامه، از حقایق جالب در مورد ترجمه برای‌تان خواهیم گفت. با مجله دلتا همراه باشید!

1 ماه پیش

چند نمونه از جذاب ترین ربات های سال ۲۰۲۱ را در این مطلب بشناسید. ربات‌هایی مفید، عجیب و دوست‌داشتنی. با مجله دلتا همراه باشید.

۳ هفته پیش

هر سال سازمان ملل متحد لیستی از شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان منتشر می‌کند. با ما در مجله دلتا همراه باشید.

1 ماه پیش

همچنین بخوانید: زندگی دزدان دریایی معیار‌های زیبایی که شما را شوکه خواهند کرد! بدشانس‌ها حتما این ویدیو را ببینند! چیزهای جالبی که خیلی‌ها نمی‌دانند در مورد تیمور لنگ چه می‌دانید؟

۳ هفته پیش

ارسال و دریافت مکان یا لوکیشن افراد در واتساپ یکی از قابلیت‌های اصلی برنامه واتساپ است. با نحوه ارسال لوکیشن در واتساپ آشنا شوید.

۳ هفته پیش

در طبیعت حتی جاندارانی که در ظاهر بی‌گناه هستند نیز می‌توانند کشنده‌ باشند. با ۵ جانور خطرناک و کشنده‌ جهان در مجله دلتا آشنا شوید.

۲ هفته پیش

اینترنت یکی از ابزارهای جهانی است که موفق به تاثیرگذاری بر عموم مردم جهان شده است. دلایل زود تمام شدن حجم اینترنت را بخوانید.

۳ هفته پیش

خورشید راز‌های زیادی را در خود نگه داشته است که برخی از آن‌ها خطرناک هستند. خطر‌های خورشید برای زمین را در این مطلب بخوانید.

۲ هفته پیش

بیشتر...