مجله دلتا |
۱ هفته پیش

نظریه مثلث عشق نظریه عشق استرنبرگ : عشق از دیدگاه علمی مجله دلتا

عشق را می‌توان به شکل یک منشور دانست که با نگاه کردن به زوایای مختلف آن، چهره‌های متفاوتی از این پدیده دیده می‌شود.
نظریه عشق

یک بخش این منشور ممکن است مولفه‌های سه‌گانه عشق یعنی صمیمیت، اشتیاق و تعهد باشد که توسطتست نظریه مثلث عشقاستنبرگ سنجیده می شود. بخش دیگر آن می‌تواند بیانگر داستان‌های عاشقانه باشد که با تست قصه عشق می‌توان آن را ارزیابی کرد. در این مقاله ازمجله دلتابرخی از جنبه‌های منشور عشق را بررسی می‌کنیم.

مدل نظریه مثلث عشقاسترنبرگ

عشق از یک مثلث تشکیل شده است که هر راس آن استعاره‌ای از جنبه‌های مختلف آن است. راس بالای مثلث صمیمیت، راس سمت چپ مثلث اشتیاق و راس سمت راست آن تعهد است.

نظریه عشق استرنبرگ: عشق از دیدگاه علمی

صمیمیت:این راس مثلث به احساس نزدیکی، پیوند و دلبستگی در روابط عاشقانه اشاره دارد.

اشتیاق:این راس مثلث به مولفه‌هایی اشاره دارد که منجر به جذب جسمانی و هیجان در روابط عاشقانه می‌شود.

تعهد:این بخش از مثلث شامل تصمیم است که فرد برای دوست داشتن دیگری در بلند مدت می‌شود.

این سه مولفه نظریه مثلثی عشق با یکدیگر تعامل دارند. صمیمت بیشتر ممکن است اشتیاق یا تعهد بیشتر را ایجاد کند. تعهد بیشتر ممکن است احتمال افزایش صمیمت و یا حتی اشتیاق را افزایش دهد. با اینکه هریک از رئوس مثلث از بخش‌های مهم یک رابطه عاشقانه هستند، اما از رابطه‌ای به رابطه دیگر و یا با گذر زمان ممکن است بروز و ظهور متفاوتی داشته باشند.

نظریه قصه عشق استرنبرگ

نظریهمثلث عشقساختار عشق را برای ما روشن می‌کند. اما چگونگی ایجاد این ساختار را می‌توان با استفاده از نظریه قصه عشق تعیین نمود. طبق نظریه مثلث عشق به عنوان یک داستان که در سال ۱۹۹۸ ارائه شد مثلث‌های ایجاد شده از داستان‌های مختلفی شکل می‌گیرند. می‌توان گفت هر یک از ما قصه و داستان متفاوت و منحصر به خود را داریم.

این داستان‌های متنوع باعث تفاوت ما از درکمان نسبت به عشق می‌شود. برخی از این داستان‌ها مستقیما یک موضوع عاشقانه را در بر گیرد. برخی دیگر ممکن است در دل داستان‌های دیگر باشد. در هر صورت منابع مختلفی از جمله رسانه، ادبیات، تجربه می‌توانند ذهنیت ما در رابطه با عشق را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین زمانی که در معرض چنین داستان‌هایی قرار می گیریم به مرور درک مشخصی در مورد عشق پیدا میکنیم.

شباهت داستان‌های زندگی

با توجه به آنچه گفته شد تعامل خصوصیات شخصی ما با محیط منجر به توسعه و رشد داستان‌هایی می‌گردد که باعث می‌شود در زندگی آن‌ها را تحقق بخشیم. ما همواره دنبال افرادی می‌گردیم که داستان‌شان به ما شبیه باشد و یا حداقل مکمل آن باشد.

در کنار داستان‌های عاشقانه هر فرد در زندگی لازم است تا جنبه‌های دیگر از جمله تفکر، هوش و خلاقیت فرد را نیز مدنظر قرار دهیم. مثلا افرادی که در تست گاردنر نمرات بالایی در هوش کلامی دارند به احتمال زیاد در برقراری روابط ممکن است توانمندی بیشتری را در رابطه عاشقانه نشان دهند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب  «همگام سازی مغز و موسیقی» را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

راه‌های جلوگیری از گرد و غبار در خانه : ریخت و پاش فضا را به حداقل برسانید، از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید، تی بکشید.

11 ساعت پیش

بهترین روش حل مشکل : برای اینکه بتوانید مهمترین مشکلات زندگی فعلی تان را انتخاب کنید باید قبل اینکار یک فهرست از مشکلاتتان بنویسید.

13 ساعت پیش

عجیب‌ ترین حیوانات که از وجود آن‌ها بی خبرید : گرگ یالدار، دلفین نهنگی پوزه کوتاه از خانواده دلفین‌های اقیانوسی، پارو ماهی بزرگ.

17 ساعت پیش

زیبایی شناسی : زیبایی‌شناسی قابلیتی است برای درکِ بهترِ ادراکات و پدیده‌هایی مثل موسیقی که باعث تغییر در روحیه و نگرش فرد می‌شود.

1 روز پیش

دلایل هوس های غذایی : دلایل جسمانی شامل کمبود خواب، بارداری، هیدراتاسیون ضعیف و دلایل روانی شامل شخصیت فرد، استرس می‌باشد.

1 روز پیش

لنز هوشمند چشم : لنز شفاف جدیدی که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است می‌تواند فشار داخل چشم را در زمان واقعی اندازه‌گیری کند.

1 روز پیش

چگونگی شکل گیری شهاب سنگ ها : شهاب‌سنگ قطعه‌ای جامدی از بقایای جامانده از جرم‌هایی مانند سیاره‌های دنباله‌دار و سیارک ها است.

2 روز پیش

خصوصیات جالب پانداها : پانداها حدود 12 تا 15 ساعت از روز خود را صرف جویدن بامبو می کنند. پاندا در کوهنوردی مهارت خاصی دارد.

2 روز پیش

علت تاریکی شب : دلایل زیادی وجود دارد یکی از این دلایل اینست که ستاره‌های کافی برای روشن کردن همه فضا در زمین وجود ندارد.

3 روز پیش

روابط، نقش مهمی در کاهش روند پیری افراد دارد. روابط اجتماعی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. همچنین به افزایش طول عمرکمک می‌کند.

3 روز پیش

پیشرفت های بشر در دهه آینده :  دستگاه‌های ذهن‌خوان وارد مرحله تولید انبوه خواهند شد،  تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز خواهد شد.

4 روز پیش

شروع حیات : دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دریچه‌هایی که گاز و مواد معدنی را پمپاژ می‌کنند برای پیدایش حیات لازم هستند.

4 روز پیش

تاثیر تنبیه بدنی بر مغز کودک : یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد کتک زدن ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌شد برای کودک مضر باشد.

5 روز پیش

شناخت انرژی خورشیدی : این انرژی از تبدیل فوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید.

5 روز پیش

بزرگترین حیوانات جهان : نهنگ آبی بزرگترین حیوان در تمامی دوره‌ها بوده است. این حیوان توانسته بدون هیچ رقیبی این جایگاه را از آن خود کند

5 روز پیش

بیشتر...