مجله دلتا |
۳ هفته پیش

دلیل صدای صدف ها اقیانوس چرا صدف ها صدای اقیانوس می دهند مجله دلتا

وقتی که صداهای محیط اطراف با سطح داخلی سخت پوسته‌های توخالی برخورد می‌کنند، چندین انعکاس رخ می‌دهد و فرکانس‌ برخی از صداهای محیط اطراف تقویت می‌شوند.
دلیل صدای صدف‌ ها‌ی اقیانوس‌

در دوران کودکی از زبان مادر یا پدرمان شنیده‌ایم که اگر یک صدف دریایی را دم گوشمان بگذاریم، می‌توانیم صدای اقیانوس را بشنویم. حالا می‌دانیم که این حرف به هیچ وجه درست نیست. اگر می‌خواهید بدانیددلیل صدای صدف‌ ها‌ی اقیانوس‌چیست این مطلب ازمجله دلتارا بخوانید.

دلیل صدای صدف‌ ها‌ی اقیانوس‌چیست؟

اول از همه اینکه مهم نیست چقدر صدف ما صدای امواج اقیانوس می‌دهد. مهم این است که این صدا، صدای موج اقیانوس نیست.

پس این صداها چیست که با گذاشتن صدف روی گوشمان می‌شنویم؟

دلیل صدای صدف

 

در یک کلمه این‌ها صداهای محصور شده و گرداننده در وجود ما و اطراف ماست که چون خیلی خیلی آرام هستند در حالت عادی نمی‌شنویم. برای اینکه این صداها را بشنوید شما احتیاج به یک وسیله تشدید کننده صدا دارید.

راحت‌ترین وسیله این است که با دهان خود یک O درست کنید و انگشت خود را روی گلوی خود تکان دهید. در این حالت شما باید صداهایی می‌شنوید. O را بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر کنید تا صداهای متفاوت‌تری بشنوید. کاری که شما می‌کنید مانند این می‌ماند که با دهان خود یک تشدید کننده صدا ایجاد کنید که در واقع صدا با ارتعاشات هوا در یک حفره باز ایجاد می‌شود.

برای دانستن مطالبی بیشتر از اقیانوس‌ها مطلبواقعیت‌هایی درباره اقیانوس‌هارا بخوانید.

صدف‌های حلزونی که شما به آن گوش می‌دهید هم چیزی شبیه به مثال بالا هستند

صدف‌ها سطح سخت و منحنی دارند که بهترین شرایط را برای بازپخش صدا ایجاد می‌کنند. صداهای اطراف و درون ما مثل صدای خیلی آرام هوا، صدای جریان خون درجمجمهما، صدای پچ پچ دیگران در اتاق بغلی در داخل حفره حلزون، تشدید پیدا می‌کند.

به این ترتیب این صداها برای شما قابل شنیدن می‌شوند. درست مثل اندازه O که دهان ما می‌سازد تفاوت در اندازه صدف‌های حلزونی،  صداهای متفاوتی ایجاد می‌کند.

چرا صدف ها صدای اقیانوس می دهند

این واقعیت که صدف‌های دریایی صدای اقیانوس و امواج می‌دهند کاملا تصادفی است. هر نوع تشدید کننده صدایی که در مقابل گوش شما قرار بگیرد دقیقا همین صدا را ایجاد می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبموجودات عجیبی که تنها در کف اقیانوس‌ها دیده می‌شوندرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

17 ساعت پیش

پارچه‌های جدید که تشکیل شده از ذرات نانو نقره‌ای و مسی هستند، می‌توانند با نور خورشید خودشان را تمیز کنند.

19 ساعت پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

21 ساعت پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

1 روز پیش

دلایل متعددی ممکن است باعث افزایش ناخواسته وزن شما شوند و لزوما افزایش غذایی که می‌خورید و کم کردن تحرک بدنی تنها دلایل افزایش وزن نیستند.

1 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

2 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

4 روز پیش

برنامه‌ها و سیستم‌های نرم افزاری ویژه‌ای برای نظارت بر کار افراد معرفی شده که انتظار می‌رود یکی از دستاورد های فناوری ۲۰۲۱ باشد.

4 روز پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

4 روز پیش

بیشتر...