مجله دلتا |
۱ هفته پیش

تضعیف سیستم دفاعی سیستم ایمنی سیستم دفاعی بدن مجله دلتا

سیستم ایمنی شامل اندام‌ها، بافت‌ها و سلول‌های مختلفی است که وظیفه‌ آن‌ها تشخیص و از بین بردن عوامل بیماری‌زا است. عملکرد مناسب این سیستم برای بقای ما ضروری است. چون بدون وجود آن، بدن در برابر حمله‌ باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها بسیار آسیب‌پذیر می‌شود.
تضعیف سیستم دفاعی

جای تعجب نیست که رعایت بهداشت، شستن منظم دست‌ها و واکسیناسیون از ما در برابر ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا محافظت ‌کند. اما عوامل دیگری هم وجود دارند که می‌توانند روی سیستم ایمنی بدن تاثیر داشته و توانایی آن را برای مقابله با بیماری‌ها کاهش دهند. در این مقاله ازمجله دلتاشما را با مهم‌ترین عواملی که باعثتضعیف سیستم دفاعیمی‌شوند، آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مهم‌ترین دلایل تضعیف سیستم دفاعی

عوامل زیادی می‌توانند روی اجزای مختلف سیستم ایمنی تاثیر منفی داشته باشند. ضعیف شدن این سیستم باعث خستگی و تاخیر در التیام زخم‌ها می‌شود. همچنین احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا را افزایش می‌دهد. دلایل زیر از شایع‌ترین و مهم‌ترین عواملی هستند که باعث مختل شدن فعالیت سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

۱. کم خوابی

نداشتن خواب کافی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی یا میکروبی را افزایش دهد. علاوه بر این، کم خوابی باعث می‌شود که مدت زمان بیشتری طول بکشد تا بهبود پیدا کنید. چون بدن شما نمی‌تواند برای مقابله با عامل بیماری‌زا به اندازه‌ کافی سلول‌ها و پروتئین‌هایی را که به آن‌ها آنتی بادی می‌گویند، بسازد. بدن بعضی از پروتئین‌ها را که به سیستم ایمنی کمک می‌کنند، فقط در هنگام خواب ترشح می‌کند.

تضعیف سیستم دفاعی

۲. استرس و اضطراب

استرس و نگرانی باعث مختل شدن فعالیت سیستم دفاعی بدن می‌شود. فقط داشتن افکار مضطرب‌کننده می‌تواند پاسخ ایمنی بدن را در کمتر از ۳۰ دقیقه تضعیف کند. استرس مداوم عوارض بیشتری را به دنبال داشته و احتمال ابتلا به آنفولانزا، تبخال ، زونا و سایر بیماری‌های ویروسی را افزایش می‌دهد. استرس باعث می‌شود مغز تولید هورمون کورتیزول را افزایش دهد. افزایش این هورمون عملکرد سلول‌های ایمنی را در از بین بردن عفونت‌ها مختل می‌کند.

حمایت شدن از سوی دوستان و اعضای خانواده و استفاده از تکنیک‌های آرامش‌بخش مثل یوگا در کاهش استرس موثر است. اگر نمی‌توانید استرس و نگرانی خود را کنترل کنید یا استرس زندگی عادی شما را مختل کرده، با روانشناس مشورت کنید.

۳. احساس تنهایی

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که احساس تنهایی عملکرد سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در یک تحقیق که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام گردید مشاهده شد که اضطراب ناشی از احساس تنهایی باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن و افزایش استرس اکسیداتیو می‌شود. گفته می‌شود که در آغوش گرفتن افراد می‌تواند این اثرات منفی را خنثی کرده و احتمال بیمار شدن را کاهش دهد.

۴. غم و اندوه

شواهد نشان می‌دهند که احساس اندوه به‌ویژه اگر برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. به عنوان مثال، اندوه‌ ناشی از فوت یکی از نزدیکان از طریق تولید بعضی مواد شیمیایی عصبی و هورمون‌ها احتمال ابتلا به عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا را افزایش می‌دهد. در این شرایط، حتی اثربخشی بعضی واکسن‌ها از جمله واکسن آنفولانزا کاهش پیدا می‌کند.

تاثیر منفی غم و اندوه می‌تواند تا ۶ ماه باقی بماند. با این حال، اگر غم و اندوه‌ شما شدید باشد یا برطرف نشود، ممکن است اثر آن برای مدت زمان بیشتری دوام داشته باشد. اگر به دلیل وقوع یک حادثه در زندگی خود به کمک نیاز دارید، با پزشک یا روانشناس صحبت کنید.

۵. خارج نشدن از منزل

نور خورشید به سلول‌های خاصی در سیستم ایمنی بدن که به آن‌هاسلول‌های Tمی‌گویند، در مقابله با بیماری‌ها کمک می‌کند. قرار گرفتن در فضای باز و محیط‌های سرسبز مزایای دیگری هم برای سلامتی دارد. بسیاری از گیاهان موادی مثل «فیتونسید» را تولید می‌کنند که تنفس آن‌ها باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که در مواجهه با نور خورشید باید حد تعادل را رعایت کنید. مواجهه‌ طولانی مدت با اشعه‌ فرابنفش خورشید نه تنها برای سیستم ایمنی مفید نیست، بلکه احتمال ابتلا به سرطان پوست و آب مروارید را افزایش می‌دهد. بنابراین، در فضاهای باز از عینک آفتابی، کلاه و کرم ضد آفتاب که SPF آن حداقل ۳۰ باشد، استفاده کنید.

تضعیف سیستم دفاعی

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب۳ ترفند برای اینکه مغز خود را گول بزنید و کمتر غذا بخوریدرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماسک مرگ چیست و چرا مردم آن‌ها را می‌ساختند. در ادامه همراه با مجله دلتا باشید تا در مورد این فرهنگ بیشتر صحبت کنیم.

پریروز

آشفتگی و کلافگی در خواب اغلب می‌تواند به دلیل بدن درد باشد. با مجله دلتا همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و بدن درد بیشتر آشنا شوید.

پریروز

غذاهای چین بسیار معروف هستند و تنها افراد کمی می توانند آن‌ها را امتحان کنند. خوردن غذاهای عجیب چین برای همه آسان نیست.

3 روز پیش

طبق تحقیقی، کم‌خوابی در واقع بلندگویی است که بدن شما را به پرخوری دعوت می‌کند. با ما همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و تغذیه آشنا شوید

3 روز پیش

همه‌گیری کرونا تاثیر بدی روی خواب گذاشته است. با ما همراه باشید تا با ساده‌ترین راهکار برای این‌که راحت بخوابید آشنا شوید.

4 روز پیش

به گزارش مجله دلتا به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از پروتئین ACE2 است. با ما همراه باشید تا با آدامس به جای واکسن بیشتر آشنا شوید.

4 روز پیش

در این مطلب قصد داریم پرده از راز‌های پاگنده برداریم و ببینیم آیا واقعا موجودی با نام پاگنده وجود دارد؟ با مجله دلتا همراه باشید.

5 روز پیش

گرفتن حمام یخ به‌راستی دارای فواید فراوانی است، به‌ویژه برای کسانی که ورزش‌های رقابتی شرکت می‌کنند. در ادامه فواید حمام یخ را می‌خوانید.

5 روز پیش

یک پژوهشگر توانست با بکارگیری برخی از ویروس‌ها، به درمان سرطان بپردازد. با مجله دلتا همراه باشید تا با درمان سرطان با ویروس بیشتر آشنا شوید.

5 روز پیش

این مردم در واقع قبیله‌ای آفریقایی هستند که دست روزگار آن‌ها را به هندوستان آورده است. با ما همراه باشید تا در مورد قبیله سیدی بیشتر بدانیم.

6 روز پیش

رایج ترین باورهای غلط در مورد جهان اطراف شامل  مورد از تصورات غلطی است که بسیاری از ما در مورد جهان اطراف خود داریم.

6 روز پیش

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی استار، Lingcod وحشتناک ترین ماهی اقیانوس آرام محسوب می‌شود و دارای دندان‌هایی است که همگی مانند تیغ هستند.

۱ هفته پیش

دانشمندان، اختر شناسان و مهندسان اطلاعاتی را که در ادامه مجله دلتا برایتان بازگو می‌نماید را در رابطه با سفرهای فضایی در آینده گفته‌اند.

۱ هفته پیش

ماشین، توپ گلف، کیک سیب به سمت فضا رها شده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید تا با اشیای عجیبی که به فضا فرستاده شد بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

امروز می‌خواهیم درباره جعبه سیاه هواپیما نکات کامل و جامعی را برای شما بیان نماییم پس تا به انتهای این مطلب با ما در مجله دلتا همراه باشید.

۱ هفته پیش

بیشتر...