مجله دلتا |
۱ هفته پیش

مدیریت استرس راهکارهای مدیریت استرس مهارت مدیریت استرس مجله دلتا

مدیریت استرس (به انگلیسی: Stress management) به طیف وسیعی از تکنیک‌ها و روش‌های روان‌درمانی اشاره دارد که با هدف کنترل سطح استرس فردی و بخصوص استرس مزمن، و بهبود عملکرد روزانه فرد طراحی شده‌اند.
مدیریت استرس

این روزها همه ما مشغله‌های خاص خود را داریم. گاهی از اوقات ممکن است با شرایط دشواری روبرو شویم و نتوانیم رفتار و احساسات خود را کنترل کنیم. هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند در زندگیش شرایط استرس زا را تجربه نکرده است. از دست دادن عزیزان، از دست دادن شغل یا جایگاه اجتماعی، وجود شرایط مالی بد، دست و پنجه نرم کردن با بیماری‌ها؛ همه و همه می‌توانند شرایط استرس زایی را برایمان ایجاد کنند. در چنین شرایطی ممکن است نتوانیداسترسایجاد شده را کنترل کنید. در این مطلب ازمجله دلتااستراتژی هایی را برایمدیریت استرس می‌خوانید.

 

نکات و ترفندهای سریع برای کاهش استرس

  • خودتان را مجبور به خندیدن یا لبخند زدن کنید. حتی یک لبخندساده می‌تواند حس و حال شما را تغییر دهد.
  • کسی که دوستش دارید را بغل کنید.
  • یک آهنگ شاد بگذارید یا به آهنگ‌هایی گوش دهید که باعث خوشحالی شما می‌شوند.

 راهکارهای مدیریت استرس

روغن‌های ضروری را بو کنید یا در دستگاه بخور بریزید.

بو کردن برخی از روغن‌های ضروری، می‌تواند در شرایط استرس زا، شما را آرام‌تر کند و به کاهش اضطراب و بی‌خوابی کمک نماید. این تکنیک محبوب که از آن به عنوان اروماتراپی هم یاد می‌شود بر روی استفاده از بوها برای ایجاد تعادل فیزیکی، احساسی وفیزیولوژیتاکید دارد.

برخی از روغن‌های ضروری محبوب که به کاهش استرس کمک می‌کنند عبارتند از:

  • اسطوخودوس
  • گل رز
  • وتیور
  • بابونه رومی
  • چوب صندل
  • کندر
  • شکوفه پرتقال

شما می‌توانید بر اساس اولویت‌های شخصی خود بویی که دوست دارید را انتخاب نمایید. مثلا اگر بوی نعناع فلفلی، شما را یاد تعطیلات قدیمی می‌اندازد حتما از آن استفاده کنید.

 

پشت میز خود حرکات کششی انجام دهید.

زمانی که کار می‌کنید باید به خودتان استراحت بدهید در غیر این صورت بدن و روحتان خسته خواهد شد. در مواقعی که نمی‌توانید میز کار خود را ترک کنید می‌توانید پشت میز بنشینید و برای ۵ دقیقه حرکات کششی را تکرار نمایید. انجام حرکات کششی به شما کمک می‌کند دردهای ناشی از کار را کمتر کنید و بر استرس‌تان غلبه نمایید.

پیشنهاد مطالعه: مطلبتاثیر تشعشعات موبایل روی سلامتیرا بخوانید.

 

 

 

 

 

 

 

 #‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پیشرفت های بشر در دهه آینده :  دستگاه‌های ذهن‌خوان وارد مرحله تولید انبوه خواهند شد،  تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز خواهد شد.

16 ساعت پیش

شروع حیات : دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دریچه‌هایی که گاز و مواد معدنی را پمپاژ می‌کنند برای پیدایش حیات لازم هستند.

18 ساعت پیش

تاثیر موسیقی بر کارکرد مغز : واکنش مغز در لحظه شنیدن موسیقی مثل واکنشی است که در لحظه غذا خوردن از خود نشان می‌دهد.

20 ساعت پیش

شناخت انرژی خورشیدی : این انرژی از تبدیل فوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید.

1 روز پیش

بزرگترین حیوانات جهان : نهنگ آبی بزرگترین حیوان در تمامی دوره‌ها بوده است. این حیوان توانسته بدون هیچ رقیبی این جایگاه را از آن خود کند

1 روز پیش

چگونگی شکل گیری اقیانوس ها : در طول سالیان دراز، باران‌هایی که در مناطق پست سطح زمین ریخته می‌شدند اولین اقیانوس‌ها را پدید آوردند.

2 روز پیش

امروز برخی واکنش‌های طبیعی تغییراتی تاریخی بدن انسان را برای دانشمندان آشکار می‌کند و یادآوری می‌کند اجداد ما چگونه بودند.

2 روز پیش

خستگی مغز : صبحانه خوبی بخورید، خوب بخوابید، زمانی که استرس دارید به این فکر کنید که همه چیز گذراست و شرایط بد نیز خیلی زود تمام می‌شود.

3 روز پیش

واقعیت های باورنکردنی فضا : در فضا منبع عظیمی از آب وجود دارد، مواد غذایی موجود در ماه تا ۱۰۰ میلیون سال باقی خواهند ماند.

3 روز پیش

الکسی داوز عصب‌شناس از دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا گفت: «ما دریافتیم که پدیدۀ آفانتازیا فقط با عدم تصویر سازی ذهنی ارتباط ندارد.

4 روز پیش

تفاوت‌های مغز زنان و مردان : مردان دوره بزرگسالی را سه سال دیرتر از زنان آغاز می‌کنند و این امر در طول زندگی‌شان تداوم پیدا می‌کند.

4 روز پیش

محققان دستگاهی به نام دستگاه رویاساز هدفمند اختراع کردند این دستگاه در طول مرحله اول خواب می‌تواند رویاهای فرد را تغییر دهد.

4 روز پیش

دانستنی های شگفت انگیز فضایی : فضا ساکت است، ماه در حال دور شدن از زمین است،  راه شیری طعم عصاره نیشکر می‌دهد، زهره گرم‌ترین سیاره است.

5 روز پیش

یک بخش منشور عشق ممکن است مولفه‌های سه‌گانه عشق یعنی صمیمیت، اشتیاق و تعهد باشد که توسط تست نظریه مثلث عشق استنبرگ سنجیده می شود.

6 روز پیش

امکان سفر در زمان : توماس وانگ می‌گوید گذر زمان یک مفهوم اساسی است. زیرا این حقیقت را برجسته می‌کند که زمان تفاوت زیادی با فضا دارد.

6 روز پیش

بیشتر...