مجله دلتا |
۳ هفته پیش

تفاوت رنگ ستاره ها ستارگان آسمان رنگ های متفاوت آن ها مجله دلتا

باور این که ستارگان رنگی هستند، برای اکثر مردم دشوار است. چون به ظاهر تمامی ستارگانی که در شب دیده می‌شوند سفید رنگ هستند. به خورشید نگاه کنید! به نظر من خورشید یک ستاره زرد رنگ می‌باشد.

امشب موقع نگاه کردن به آسمان تاریک، به ستاره‌ها دقت کنید. به‌نظر شما ستاره‌‎ها به چه رنگ‎‌هایی دیده می‌‎شوند؟ سفید و درخشان هستند؟ خب کمی دیگر دقت کنید. چندتا هم زرد دیدید؟ بعضی‌‏ها هم انگار نارنجی یا قرمزند؟ ستاره آبی کم‎رنگ هم پیدا کرده‌‎اید؟ خب خب خیلی هم عالی! اصلا نگران نباشید شما خیالاتی نشده‌‎اید اتفاقا چشم‌‎های شما دارد خیلی درست و دقیق می‎‌بیند. در ادامه این مطلب ازمجله دلتادربارهتفاوت رنگ ستاره هاصحبت خواهیم کرد.

تفاوت رنگ ستاره ها

رنگ ستاره‎‌ها با هم فرق دارند و این یک پدیده واقعی است که ممکن است قبلا هم به آن توجه کرده باشید.

این تفاوت رنگ ستاره‌‎ها به چه چیزی مربوط می‌‏شود؟ چه چیزی باعث می‎‌شود یک ستاره رنگی نزدیک به آبی داشته باشد و دیگری زرد یا نارنجی باشد؟ رنگ ستاره‌‎ها به دمای آن‌‎ها ربط پیدا می‎‌کند.

احتمالا در فیلم‎‌ها یا آزمایش‌‎های مدرسه دیده‌‎اید که وقتی یک تکه آهن را روی آتش می‎‌گیرند، آهن از رنگ تیره کم ‎کم به نارنجی و زرد درمی‌‎آید. اگر این داغ کردن برای طولانی مدت ادامه پیدا کند، رنگش سفید می‌‎شود.

ستارگان آسمان و رنگ های متفاوت آن ها

رابطه دمای ستاره‌ها با رنگ‌ آن‌ها

مشابه این اتفاق درون ستاره‌‎ها رخ می‌دهد. ستاره‌‎های مختلف عناصر متفاوتی در خود دارند.

بیشتر ستاره‌ها از هیدروژن، هلیوم، کربن و فلزات سنگین تشکیل شده‌‎اند. می‏‌دانیم که ستاره‌‎ها این عناصر را درواکنش‎‌ هسته‌‎ایمی‌‎سوزانند و با انرژی تولید شده‌‎اش نور و گرما آزاد می‎‌کنند. بسته به این که چه عناصری در ستاره می‎‌سوزد، میزان انرژی آزادشده و حرارتی که تولید می‌‎شود، فرق دارد.

بنابراین میزان دمایستارهبر رنگ آن هم تاثیر می‌‎گذارد. درست شبیه همان تکه آهن داغ‎ شده.

نکته جالب این جاست که برخلاف تصورتان زرد و نارنجی، رنگ‎‌های مربوط به دما‌های خیلی زیاد نیستند بلکه سفید و آبی نشان‎ دهنده دمای خیلی ‎خیلی زیاد در ستاره‌ها هستند و ستاره‌‎های زرد، نارنجی و قرمز، ستاره‎‌های به نسبت سردتر‎ند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبچرا ستاره‌ها چشمک می‌زنندرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

17 ساعت پیش

پارچه‌های جدید که تشکیل شده از ذرات نانو نقره‌ای و مسی هستند، می‌توانند با نور خورشید خودشان را تمیز کنند.

19 ساعت پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

21 ساعت پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

1 روز پیش

دلایل متعددی ممکن است باعث افزایش ناخواسته وزن شما شوند و لزوما افزایش غذایی که می‌خورید و کم کردن تحرک بدنی تنها دلایل افزایش وزن نیستند.

1 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

2 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

4 روز پیش

برنامه‌ها و سیستم‌های نرم افزاری ویژه‌ای برای نظارت بر کار افراد معرفی شده که انتظار می‌رود یکی از دستاورد های فناوری ۲۰۲۱ باشد.

4 روز پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

4 روز پیش

بیشتر...