مجله دلتا |
۲ هفته پیش

راز های کائنات نظریه های عجیبی از کائنات که هوش از سر شما می برد مجله دلتا

شرایط باعث شده تا نظریه‌های جالبی درباره دلایل ایجاد کائنات مطرح شود.
راز‌ های کائنات

اطلاعات زیادی از کائنات داریم، اما به رغم تمامی این اطلاعات هنوز دقیقا نمی‌دانیم در کائنات چه خبر است. خوشبختانه به لطف پیشرفت فناوری، دانشمندان پرده‌های بیشتری ازراز‌ های کائناتبرداشته‌اند. بامجله دلتاهمراه باشید.

در این نظریه‌ها به آینده و راز‌ های کائنات هم پرداخته شده است. این نظریه‌ها نه تنها برای دانشمندان، بلکه برای علاقه‌مندانی که می‌خواهند سر از اسرار کائنات در بیاورند هم جالب است. به همین منظور در ادامه با هم نگاهی به دو نظریه‌ عجیبی درباره کائنات می‌اندازیم که هوش از سر شما می‌برد.

نظریه دنیای غشایی

همان‌گونه که حتما شنیده‌اید، در دنیایی سه‌بعدی زندگی حضور داریم. بر اساس این نظریه، در ۳ مسیر مستقیم حرکت می‌کنیم. در این بین نظریه‌هایی هم وجود دارد که از وجود بعد‌های دیگری خبر می‌دهد. یکی از این نظریه‌ها، نظریه دنیای غشایی (BraneWorld)، است. در این نظریه بعد بالاتری هم وجود دارد که به آن «بالک» (Bulk)، گفته می‌شود. دنیای سه‌بعدی ما در داخل این بعد بالاتر، شناور است.

ایننظریهواقعا عجیب‌و‌غریب است اما با در نظرگرفتن نظریه دنیای غشایی می‌توان به پرسش‌های مهمی در فیزیک پاسخ داد. لیزا رندال (Lisa Randal)، از دانشگاه هاروارد و رامان ساندرام (Raman Sandrum)، از دانشگاه مریلند، مدلی از دنیای غشایی را پیشنهاد داده‌اند که نامتقارن‌بودن نیرو‌های داخل اتم را دلیلی بر وجود دنیای‌های غشایی موازی با دنیای ما می‌داند. در حال حاضر دلایل محکمه‌پسندی برای اثبات نظریه دنیای غشایی وجود ندارد. با این حال از آن دسته نظریه‌هایی است که به راحتی نمی‌توان از کنار آن رد شد.

نظریه بیگ اسپلت

در آینده‌ای بسیار دور، کهکشان‌ها نهایتا به اندازه‌ای از هم دور می‌شوند که نور یککهکشانبه کهکشان دیگر نمی‌رسد. با این حساب وقتی که ستاره‌ها سرد می‌شوند و می‌میرند، زمانی فرا می‌رسد که دیگر نور و گرمایی در کهکشان باقی نمی‌ماند. این شرایط باعث می‌شود کائنات، سرد و بی‌نور شود و در خلاء قرار بگیرد.

ممکن است با خود فکر کرده باشید که این وضعیت معمای پایان همه‌چیز است اما بر اساس یک نظریه جالب، چنین رویدادی می‌توان آغاز کائنات جدیدی را فراهم کند. این شرایط کائنات را در چرخه تکرار قرار می‌دهد.

این شرایطی است که یک دنیای غشایی سرد و خالی با دنیای غشایی دیگری برخورد می‌کند. با در نظر گرفتن فراهم‌بودن زمان کافی، این اتفاق درنهایت رخ خواهد داد. کهکشان‌شناس‌های برجسته، بر این باور هستند که چنین برخوردی میان دنیا‌های غشایی، انرژی لازم برای ایجاد یک کائنات جدید را فراهم می‌کند.

راز‌ های کائنات

پیشنهاد مطالعه:مطلبتخلیه یک کیلوگرم میخ از شکم یک مرد!را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگر این موارد را بدانید شاید هیچگاه به سرطان دچار نمی‌شوید. با مجله دلتا همراه باشید تا عجیب ترین کارهایی که باعث سرطان می شوند آشنا شوید.

19 ساعت پیش

مطالعه دانستنی‌های علمی سبب می‌شود که اطلاعات عمومی بالا برود. این مطلب را از دست ندهید تا با جالب ترین حقایق علمی آشنا شوید.

22 ساعت پیش

سیر موارد استفاده‌های فراوانی دارد. در ادامه، کاربردهای عجیب سیر را بیان می‌کنیم؛ کاربردهایی که بسیاری از آن‌ها را تا به‌ حال نشنیده‌اید.

دیروز

با مردی که روی هوا می ایستد و به شیوه‌ای منحصر به‌فرد در کوچه‌ها و خیابان‌ها هنر خود را به بینندگان عرضه می‌دارد در مجله دلتا آشنا شوید.

3 روز پیش

به عنوان مثال تمام شدن بنزین در اتوبان‌های کشور آلمان غیرقانونی است. به‌همین‌بهانه قصد داریم برخی از عجیب ترین قوانین دنیا را معرفی کنیم.

3 روز پیش

حداقل یک‌بار در روز از شکر در تهیه برخی غذاهای روزمره خود استفاده می‌کنند. در ادامه مجله دلتا به کاربرد های غیر خوراکی شکر اشاره می‌کنیم.

3 روز پیش

مردم قبیله باجائو کولی‌هایی هستند که در جزیره "برونئو" زندگی می‌کنند. با مجله دلتا همراه ما باشید تا با نحوه زندگی در آب این قبیله آشنا شوید.

4 روز پیش

این حوادث می‌توانند دید شما را به زندگی تغییر دهند. در این مطلب از مجله دلتا به حوادثی که زمین را نابود می کند می‌پردازیم.

5 روز پیش

در ادامه، کاربرد نوشابه را بیان می‌کنیم؛ کاربردهایی که بسیاری از آن‌ها را تا به‌ حال نشنیده‌اید. تا پایان این مطلب با مجله دلتا  همراه باشید.

5 روز پیش

مغز ما مانند دیگر اعضای بدنمان می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی آسیب ببیند. در ادامه از عادت‌هایی خواهیم گفت که می‌توانند آسیب به مغز وارد کنند.

6 روز پیش

بوریونگ نام شهری است که در استان  چانگ چئونگ کره جنوبی قرار دارد. دراین شهر  فستیوال پرطرفدار گل بازی تابستانی برگزار می‌شود.

6 روز پیش

در حال حاضر متخصصین و پزشکان برای تشخیص حمله قلبی باید ساعت‌ها زمان صرف کنند. با مجله دلتا همراه ما باشید.

6 روز پیش

تا چندین سال گذشته توصیه پژوهشگران این بود که مردم از چرت‌زدن در طی روز پرهیز کنند. در این مطلب به چهار مزیت چرت روزانه می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

در این مطلب از مجله دلتا درباره راهکارهایی برای کاهش وابستگی به گوشی هوشمند صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱ هفته پیش

فستیوال های بمبئی دیگر تبدیل به جاذبه‌های این شهر شده‌اند و خیلی از مسافران به بهانه شرکت در این فستیوال ها به این شهر سفر می‌کنند.

۱ هفته پیش

بیشتر...