مجله دلتا |
4 روز پیش

اندازه گیری غیر تهاجمی قند خون دستگاه تست قند اندازه گیری قند خون مجله دلتا

افراد مبتلا به دیابت باید به‌صورت مستمر گلوکز خون خود را اندازه‌گیری نمایند تا بتوانند بیماری خود را مدیریت و کنترل کنند.
اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون

همه می‌دانند که مبتلایان بهدیابت، ناگزیرند تا انگشتان خود را خراشیده و خون خود را تست کنند، یا یک دستگاه اندازه‌گیری با یک لوله کوچک وارد پوست خود کنند تا بطور مداوم گلوکز مایع بین سلولی خود را اندازه‌گیری کنند. اما به‌تازگی، دانشمندان به ساخت حسگری پرداخته‌اند که بهاندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خونمنجر شده است. بامجله دلتاهمراه باشید تا درباره این حسگر بیشتر بدانید.

این حسگر زیستی جدید، به‌جای ایجاد زخم در انگشت، با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی، گلوکز را از عروق خونی به سطح پوست هدایت می‌کند و با قرار دادن حسگر استوانه‌ای شکل روی آن قسمت از بدن، میزان قند‌خون اندازه‌گیری می‌شود. تمام بخش‌های این حسگرزیستی از یک باتری کاغذی انرژی می‌گیرد و کمی شبیه به یک تتو موقت به‌نظر می‌رسد .

در یک آزمایش بالینی کوچک و طی پنج روز، قند‌خون دو فرد سالم و یک فرد مبتلا به دیابت، مورد بررسی قرار گرفت و این دستگاه، گلوکز خون آن‌ها را اندازه‌گیری کرد، که نتایج آن تقریبا مانند نتایج آزمایش استاندارد بالینی خون بود. این نتایج در‌حالی است که هیچ یک از بیماران گزارشی از درد و ناراحتی ندادند.

این یک دستگاه تست قند‌خون غیرتهاجمی و یا با کم‌ترین میزان تهاجم است. این دستگاه نه تنها می‌تواند یک پیشرفت بزرگ در شیوه زندگی مبتلایان به دیابت باشد، بلکه می‌تواند برخی از مشکلاتی که قبلا به سبب اندازه‌گیری قند‌خون به وجود می‌آمد، مانند درد، تحریکات پوستی و عفونت ایجاد شده را نیز حل کند.

در حال حاضر هیچ دستگاه سنجش غیرتهاجمی در بازار موجود نیست

تاکنون چندین روش برای اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون وجود داشته است که بسیاری از آن‌ها به‌جای توجه به سلامتی افراد مبتلا به دیابت، بخش لوکس بازار سلامت را هدف قرار داده‌اند.

یکی از روش‌های متداول، استفاده از عرق برای اندازه‌گیری قند‌خون است. در اوایل سال جاری، شایعاتی مبنی بر پیگیری شرکت اپل برای انتشار یک دستگاه سنجش قند‌خون بدون نیاز به سوزن نیز منتشر شد. حتی ممکن است به‌خاطر داشته باشید که گوگل نیز سعی داشت تا یک لنز تماسی برای تشخیص گلوکز در اشک‌ها ایجاد کند. اما تاکنون، تمام این تلاش‌ها با مشکل مواجه شده است.

نکته مهم این است که، گلوکز بسیار زیادی در خون وجود ندارد و وقتی با استفاده از ماده‌ای مانند عرق، سطح گلوکز خون را اندازه‌گیری می‌کنید، اندازی‌گیری دقیق نیست.

همچنین، اگر سطح قند‌خون بیش از حد بالا باشد، در اشک، بزاق دهان، عرق، و یا ادرار وجود خواهد داشت. اما اگر میزان آن کاهش یابد، عملا برای تشخیص آن باید شکافی روی پوست ایجاد شود. حتی ممکن است آزمایش قند‌خون با ایجاد شکاف روی نوک انگشت نیز با نتایج نادرستی پایان پذیرد.

اگر کسی دیابتی باشد، نتایج نادرست این آزمایش می‌تواند خطرساز باشد و ممکن است فرد مبتلا، در زمانی که نیازی ندارد به اشتباهانسولینتزریق کند و یا در زمان مورد نیاز، انسولین تزریق نکند.

یکی از محققان این مطالعه جدید اظهار کرد: این دستگاه به درستی کالیبره شده و می‌تواند برای نظارت مداوم بر میزان گلوکز مناسب باشد. با این حال، مطالعات انجام شده محدود و در مراحل اولیه بوده است و برای تعیین نحوه استفاده دقیق و آسان از این قطعه مطالعات بیشتری لازم است.

پیشنهاد مطالعه:مطلبواکنش‌های عجیب بدن انسان!را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمین شناسان آثاری را مطالعه کرده بودند که نشان از سرقت رودخانه در هزاران سال پیش می‌داد. اما این پدیده در رودخانه اسلیمز غیر‌قابل‌باور بود.

3 روز پیش

رسم تدفین مردم ماداگاسکار بر اساس یک اعتقاد قدیمی‌ شکل گرفته است. این مراسم تبدیل به آیین منظمی شده است که معمولا هر هفت سال تکرار می‌شود.

3 روز پیش

کافئین محرکی است که سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. اما قهوه و کافئین به تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا عوامل دیگری مانند رژیم غذایی سالم و ورزش باید در این ...

3 روز پیش

بشر پیوسته در حال تغییر و دستکاری جهان است. دشت‌ها و مزارع را آتش می‌زند، جنگل‌ها را به مزرعه تبدیل می‌کند، گیاهان و حیوانات گوناگون پرورش می‌دهد. اما بشر فقط جهان بیرون را ...

6 روز پیش

مورمور شدن، یک واکنش عجیب بدن انسان است که به علت نرسيدن جريان خون به عصب ايجاد می‌شود. اين واکنش ممکن است نشانه برخی، بيماري‌ها باشد.

6 روز پیش

امروزه استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی مزیت های بسیاری دارد. از جمله حفظ سلامت، افزایش راندمان بدن و صرفه جویی در خرید بطری های آب معدنی.

6 روز پیش

یک المنت در داخل عینک هوشمند گوگل تعبیه شده است که فریم عینک را به لرزه درمی‌آورد و این لرزش از فریم به استخوان جمجمه کاربر منتقل می‌شود.

۱ هفته پیش

توکیو قصد دارد در این المپیک پیامی درباره‌ محیط زیست ارائه دهد. در این مقاله به بیان اقدام عجیب ژاپن، برای مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

یکی از مهم‌ترین عوامل دندان درد پوسیدگی دندان است. باکتری‌های دهان از قند و نشاسته بجای مانده روی دندان‌ها تغذیه می‌کنند و از خود اسیدهایی را تولید می‌کنند که به تدریج مینای دندان ...

۱ هفته پیش

در مراسم تدفین در تبت در سومین روز مرگ شخص، جسد در بلندی‌های کوه‌ها قرار داده شده تا توسط پرندگان به‌خصوص کرکس‌ها خورده شوند.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان ثبت احوال از بیست اسم منتخب برای نوزادان دختر و پسر از ابتدای سال خبر داد. فاطمه و امیر علی در صدر جدول سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در ...

۱ هفته پیش

گردشگران بسیاری برای دیدن این قبیله مادر سالار وارد آن می‌شوند. به‌خصوص برای دیدن مراسم رقص آتش که در آن زنان، شوهران خود را انتخاب می‌کنند.

۱ هفته پیش

محققان در‌حال ساخت پوست مصنوعی هستند که می‌تواند جایگزینی برای تست‌حیوانی محصولات باشد و از آسیب‌هایی که به حیوانات وارد می‌کند جلوگیری کند.

۱ هفته پیش

محققان دی‌ان‌ای سیرابی گاو را بررسی کردند تا مشخص کنند کدام میکروب‌ها عامل تجزیه پلاستیک هستند و پی بردند که ۹۸ درصد آن‌ها باکتری‌اند.

۱ هفته پیش

تناقضی که باعث تاریک بودن فضا شده است، در نجوم بعنوان پارادوکس اولبرس شناخته می‌شودو می‌تواند با تئوری انبساط فضا-زمان توضیح داده شود.

۱ هفته پیش

بیشتر...