مجله دلتا |
۱ هفته پیش

رسم آدم خواری آیین خوردن انسان در گینه نو بیماری مغزی کورو مجله دلتا

بررسی‌های مردم‌شناسان نشان می‌دهد، آدم‌خواری از دوران باستان تا به‌حال انگیزه‌های گوناگونی داشته‌ است که مهم‌ترین آن اعتقادات مذهبی است.
رسم آدم خواری

آیین خوردن انسان از طرف اکثریت جوامع نفرت‌انگیز محسوب می‌شود، اما این رسم هنوز زنده است. مناطقی در جهان وجود دارد که خوردن گوشت انسان ریشه در سنت آن‌ها دارد و بخشی از فرهنگ آن‌ها محسوب می‌شود. بامجله دلتاهمراه باشید تا درباره برجسته‌ترین منطقه‌ای که در آنرسم آدم خواریانجام می‌شود، بیشتر بدانید.

رسم آدم خواری در قبیله فور (Fore) در جزیره پاپوآی گینه نو در اقیانوس آرام، به انتشار بیماری مرگبار مغزی «کورو» می‌انجامد و باعث همه‌گیری مصیبت‌باری در این جمعیت شده است. اما بر اساس یک بررسی جدید برخی از افراد این قبیله حامل ژنی هستند که ظاهرا از آنان در برابر بیماری کورو و سایربیماری‌های پریونیمانند بیماری جنون گاوی محافظت می‌کند.

آیین خوردن انسان در گینه نو

بیماری کورو یکاختلال نورولوژیکناشی از پریون‌های عفونت‌زا است که باعث می‌شود، پروتئین‌ها بطور غیرطبیعی پیچ‌ بخورند و ضایعاتی را در مغز تشکیل دهند. اما اخیرا پژوهشگران کشف کرده‌اند که برخی از افرادی که از همه‌گیری کورو جان به دربردند، حامل یک جهش ژنتیکی به نام V127 هستند.

خوردن مغز مردگان

شیوع بیماری کورو در اعضای این قبیله در اوایل قرن بیستم شروع شد. همه‌گیری این بیماری در میان مردمان فور در دهه ۱۹۵۰ به اوج خود رسید و هر سال ۲ درصد از افراد قبیله را می‌کشت. اگرچه با توقف رسم آدم خواری در میان مردمان فور، موارد بیماری کورو کاهش‌یافته است، اما این بررسی جدید بیانگر آن است که این بیماری به انتشار خود ادامه داده است.

بیماری مغزی کورو

 

به‌گفته دانشمندان، جمعیت این منطقه ممکن است با افراد مقاوم به کورو جایگزین شده باشد. اما نکته مهمی که باید یادآور شد، این است که انجام آدم‌خواری بطور مستقیم باعث ایجاد مقاومت به کورو نمی‌شود. بلکه این جهش احتمالاً پیش از همه‌گیری کورو در این جمعیت وجود داشته است. همچنین، به‌نظر می‌رسد این جهش ژنتیکی از تغییر شکل پروتئین‌های پریون جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد مطالعه:مطلبترسناک‌ترین مراسم تدفین در جهان!را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمین شناسان آثاری را مطالعه کرده بودند که نشان از سرقت رودخانه در هزاران سال پیش می‌داد. اما این پدیده در رودخانه اسلیمز غیر‌قابل‌باور بود.

6 روز پیش

رسم تدفین مردم ماداگاسکار بر اساس یک اعتقاد قدیمی‌ شکل گرفته است. این مراسم تبدیل به آیین منظمی شده است که معمولا هر هفت سال تکرار می‌شود.

6 روز پیش

کافئین محرکی است که سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. اما قهوه و کافئین به تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا عوامل دیگری مانند رژیم غذایی سالم و ورزش باید در این ...

6 روز پیش

روش‌هایی قبلی که برای اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون استفاده می‌شدند، به‌جای توجه به سلامتی افراد، بخش لوکس بازار را هدف قرار داده‌اند.

۱ هفته پیش

بشر پیوسته در حال تغییر و دستکاری جهان است. دشت‌ها و مزارع را آتش می‌زند، جنگل‌ها را به مزرعه تبدیل می‌کند، گیاهان و حیوانات گوناگون پرورش می‌دهد. اما بشر فقط جهان بیرون را ...

۱ هفته پیش

مورمور شدن، یک واکنش عجیب بدن انسان است که به علت نرسيدن جريان خون به عصب ايجاد می‌شود. اين واکنش ممکن است نشانه برخی، بيماري‌ها باشد.

۱ هفته پیش

مردان قبیله وودابی آفریقا برای جلب توجه زنان و ازدواج با آنان آرایش می‌کنند که این آرایشبا استفاده از خاک رس، استخوان و اسید صورت می‌گیرد.

۱ هفته پیش

یک المنت در داخل عینک هوشمند گوگل تعبیه شده است که فریم عینک را به لرزه درمی‌آورد و این لرزش از فریم به استخوان جمجمه کاربر منتقل می‌شود.

۱ هفته پیش

توکیو قصد دارد در این المپیک پیامی درباره‌ محیط زیست ارائه دهد. در این مقاله به بیان اقدام عجیب ژاپن، برای مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

در مراسم تدفین در تبت در سومین روز مرگ شخص، جسد در بلندی‌های کوه‌ها قرار داده شده تا توسط پرندگان به‌خصوص کرکس‌ها خورده شوند.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان ثبت احوال از بیست اسم منتخب برای نوزادان دختر و پسر از ابتدای سال خبر داد. فاطمه و امیر علی در صدر جدول سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در ...

۱ هفته پیش

بیشتر...