مجله دلتا |
۱ هفته پیش

اینترنت اشیا امنیت اینترنت اشیا آموزش اینترنت اشیا کاربرد اینترنت اشیا مجله دلتا

امروزه گوگل طیفی گسترده از مفاهیم را گردآوری می‌کند. از جست‌وجو برای تشخیص یک بیماری‌ گرفته تا دریافت اطلاعات درباره‌ اینکه چگونه می‌توانیم عشق واقعی را پیدا کنیم.
اینترنت اشیا

کاملا طبیعی است که تا چند وقت دیگر گوگل را باز کنیم و آخرین قیمت اینترنت اشیا (Internet of things) را در آن جست‌وجو کنیم. کاربران اینترنت با جست‌وجوی این اصطلاح در موتورهای جست‌وجو، آن را به‌شدت داغ کرده‌اند. در این مطلب ازمجله دلتادربارهاینترنت اشیاصحبت خواهیم کرد.

 

اینترنت اشیا چیست و چرا اهمیت دارد؟

اینترنت اشیا که با نام اختصاری IoT شناخته می‌شود، موضوع تازه‌ای نیست. شرکت‌های فناوری و دانشمندان این حوزه دهه‌هاست که درباره‌ی آن بحث می‌کنند.

جالب است بدانید که از نخستین توسترِ متصل بهاینترنتدر همایشی در سال ۱۹۸۹ رونمایی شده است. IoT اساسا چیز ساده‌ای است. ‌متصل‌کردن اشیا از طریق اینترنت و فراهم‌‌آوردنِ این امکان که با انسان‌ها، با اپلیکیشن‌ها و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

نمونه‌ ساده و مشهور برای IoT، یخچال‌های هوشمند است. تصور کنید که یخچال می‌توانست با دوربین داخلی‌اش، محتویات یخچال را ببیند و به شما پیام دهد و بگوید که شیر تمام شده یا تاریخ مصرف آن گذشته است.

همه‌ این داده‌ها و سامانه‌های خودکار بسیار مقرون‌به‌صرفه‌اند و باعث کاهش مصرف انرژی می‌شوند.

 

آیا اینترنت اشیا امنیت دارد؟

هر موضوع تازه‌ای نقاط ضعف خودش را دارد. امنیت و حریم خصوصی، در واقع، بزرگ‌ترین چالش‌های IoT هستند.

همه‌ این دستگاه‌ها و سیستم‌ها، اطلاعات شخصی بسیاری درباره‌ افراد جمع‌آوری می‌کنند. این تجهیزات هوشمند دقیقا می‌دانند چه زمانی شما در خانه هستید و هنگامی که در خانه هستید، از کدام دستگاه‌هایالکترونیکیاستفاده می‌کنید.

درنتیجه، پاسخ کوتاه این است: بله، IoT نسبتا امن است. احتمالا دستگاه‌های هوشمند نمی‌توانند آسیب جدی به شما بزنند و این آسیب بیشتر از چیزی نیست که رایانه‌ شخصی‌تان می‌تواند باعث شود؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد و تا زمانی که تمهیدات لازم اندیشیده نشود، IoT احتمالا هدف بعدی هکرها خواهد بود.

امنیت اینترنت اشیا

آیا اینترنت اشیا واقعی است؟

پاسخ‌ به این پرسش تا حدی دشوار است. این‌روزها فناوری، سرشار است از بازاریابی‌ها و بزرگ‌نمایی‌ها. در نتیجه، تصمیم گیری درباره‌ اینکه آیا یک نوآوری واقعا موفقیت‌آمیز است یا خیر، در مراحل آغازین بسیار دشوار است.

کاربرد اینترنت اشیا چنان گسترده است که به یک پروژه یا محصول وابسته نیست. یخچال‌های هوشمند شاید در آینده وارد زندگی ما شوند یا شاید هم به‌خاطر سود اندکی که دارند، کنار گذاشته شوند.

اما حسگر‌های متصل‌به‌هم و ابزارهای هوشمند قطعا هواداران زیادی خواهند داشت و پیوسته توسعه خواهند یافت.

تا یک دهه‌ دیگر، همه‌ اشیا می‌توانند از طریق اینترنت به هم متصل باشند؛ در نتیجه، اشیای هوشمند سراسر زندگی ما را فرامی‌گیرند و به‌تدریج، واژه‌ «هوشمند» از ادبیات روزانه‌ ما حذف می‌شود.

برای نمونه، امروز به دستگاه‌هایی که میزان مصرف انرژی را با فناوری IoT اندازه‌ می‌گیرند، «کنتورهای هوشمند» می‌گوییم؛ اما به‌تدریج، این کنتورها چنان در همه‌جای جهان فراگیر می‌شوند که دیگر آنها را فقط «کنتور» می‌نامیم. درست همانند «تلفن‌‌های هوشمند» که به‌دلیل رواج گسترده‌شان، فقط «تلفن» خوانده می‌شوند.

مهم نیست که IoT کجاست و چه نامی بر آن می‌گذاریم؛ مهم این است که واقعیت دارد. اما روشن است که حتی گوگل هم پاسخ دقیقی برای آن ندارد.

پیشنهاد مطالعه: مطلبواقعیت هایی جالب و شنیدنی در مورد خواب‌هایی که می‌بینیمرا بخوانید.

 

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

راه‌های جلوگیری از گرد و غبار در خانه : ریخت و پاش فضا را به حداقل برسانید، از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید، تی بکشید.

12 ساعت پیش

بهترین روش حل مشکل : برای اینکه بتوانید مهمترین مشکلات زندگی فعلی تان را انتخاب کنید باید قبل اینکار یک فهرست از مشکلاتتان بنویسید.

14 ساعت پیش

عجیب‌ ترین حیوانات که از وجود آن‌ها بی خبرید : گرگ یالدار، دلفین نهنگی پوزه کوتاه از خانواده دلفین‌های اقیانوسی، پارو ماهی بزرگ.

18 ساعت پیش

زیبایی شناسی : زیبایی‌شناسی قابلیتی است برای درکِ بهترِ ادراکات و پدیده‌هایی مثل موسیقی که باعث تغییر در روحیه و نگرش فرد می‌شود.

1 روز پیش

دلایل هوس های غذایی : دلایل جسمانی شامل کمبود خواب، بارداری، هیدراتاسیون ضعیف و دلایل روانی شامل شخصیت فرد، استرس می‌باشد.

1 روز پیش

لنز هوشمند چشم : لنز شفاف جدیدی که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است می‌تواند فشار داخل چشم را در زمان واقعی اندازه‌گیری کند.

1 روز پیش

چگونگی شکل گیری شهاب سنگ ها : شهاب‌سنگ قطعه‌ای جامدی از بقایای جامانده از جرم‌هایی مانند سیاره‌های دنباله‌دار و سیارک ها است.

2 روز پیش

خصوصیات جالب پانداها : پانداها حدود 12 تا 15 ساعت از روز خود را صرف جویدن بامبو می کنند. پاندا در کوهنوردی مهارت خاصی دارد.

2 روز پیش

علت تاریکی شب : دلایل زیادی وجود دارد یکی از این دلایل اینست که ستاره‌های کافی برای روشن کردن همه فضا در زمین وجود ندارد.

3 روز پیش

روابط، نقش مهمی در کاهش روند پیری افراد دارد. روابط اجتماعی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. همچنین به افزایش طول عمرکمک می‌کند.

3 روز پیش

پیشرفت های بشر در دهه آینده :  دستگاه‌های ذهن‌خوان وارد مرحله تولید انبوه خواهند شد،  تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز خواهد شد.

4 روز پیش

شروع حیات : دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دریچه‌هایی که گاز و مواد معدنی را پمپاژ می‌کنند برای پیدایش حیات لازم هستند.

4 روز پیش

تاثیر تنبیه بدنی بر مغز کودک : یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد کتک زدن ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌شد برای کودک مضر باشد.

5 روز پیش

شناخت انرژی خورشیدی : این انرژی از تبدیل فوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید.

5 روز پیش

بزرگترین حیوانات جهان : نهنگ آبی بزرگترین حیوان در تمامی دوره‌ها بوده است. این حیوان توانسته بدون هیچ رقیبی این جایگاه را از آن خود کند

5 روز پیش

بیشتر...