مجله دلتا |
۱ هفته پیش

بیدار شدن از خواب اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن در صبح انجام داد مجله دلتا

پس از بیدار شدن در صبح، می‌رویم روی دکمه‌ خودکار  و به طور اتوماتیک مشغول انجام یکسری کارهای روتین هرروزه می‌شویم. کارهایی که از قبل عادت داشته‌ایم یا کارهایی که به طور ناخودآگاه انجام می‌دهیم. متاسفانه  اکثر ما پس از بیدار شدن در صبح، نسبت به اینکه کدام‌ کارها برای سلامتی روحی-جسمی‌ ما بهتر هستند و کدام بدتر هستند بی اعتنایم.
بیدار شدن از خواب

برخی از عادت‌های روزانه هستند که انجام دادنشان پس از بیدار شدن در صبح، باعث خدشه‌دار حس وحال روزهایمان شده و انرژی‌مان را کاهش می‌دهند. عادت‌های غلط پس از بیدار شدن در صبح باعث می‌شوند از میزان کارایی و عملکردمان در طی روز کم شود و روز کاری یا تحصیلی خوبی نداشته باشیم. در این مطلب ازمجله دلتابهاشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام دادمی‌پردازیم.

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن در صبح انجام داد:

۱- خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن

خیلی از صبح‌ها هست که پس از شنیدن صدای آلارم ساعت، تمایلی به بیدار شدن نداریم و دستمان را روی دکمه‌ خاموش می‌گذاریم تا کمی‌ بیشتر بخوابیم. اما این دقیقا همان کاری است که نباید انجام داد.

نباید پنج یا شش دقیقه آلارم ساعت را به تعویق اندازید. دلیل اینکه نباید چنین کاری انجام دهید ساده است اگر آلارم را خاموش کنید و دوباره بخوابید وارد یک چرخه‌ جدید خواب می‌شوید که حدودا ۵ ساعت زمان لازم است تا تمام شود و خب در عرض ۵ دقیقه تمام نمی‌شود، درنتیجه به جای اینکه سرحال‌تر از خواب بیدار شوید، تلوتلو خوران از خواب بیدار می‌شوید.

دلیل دوم اینکه پس از بیدار شدن در صبح نباید زنگ آلارم را خاموش کنید یک دلیل ذهنی-روانی است، شما با خاموش کردن آلارم در واقع  آرزوها و اهدافی که در آن روز برای خودتان تعیین کرده‌اید را خاموش می‌کنید. این پیامی است که مغز از کار شما می‌گیرد. افراد موفق هرگز چنین نمی‌کنند. بنابرین وسوسه‌ بیشتر خوابیدن را از خود دور کنید و سر ساعتی که قبلا کوک کرده‌اید از خواب بیدار شوید. اگر به هر دلیل احساس کمبود خواب دارید بهتر است شب‌ها زودتر بخوابید تا راحت‌تر و سرحال‌تر از خواب بیدار شوید.

 اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن در صبح انجام داد

۲- ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

در طی شب به دلیل اعمال بیولوژیکی که بدن‌تان انجام داده میزان زیادی از آب بدن کم شده است که باید کمبود آب بدن را پس از بیدار شدن در صبح رفع کنید. اگر تمایلی به نوشیدن آب ندارید می‌توانید آب را با کمی‌ با آبلیمو مخلوط کنید. فواید زیادی در نوشیدن آب صبحگاهی وجود دارد خوردن آب هنگام صبح جهت رفع یبوست مناسب است، کمک به کاهش وزن می‌کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، به سیستم عصبی و مغز کمک می‌کند. آبی که صبح اول وقت می‌نوشید بایستی با دمای اتاق هماهمنگ باشد. نوشیدن آب یخ، باعث ایجاد شوک دمایی در بدن می‌شود که اثرات مناسبی ندارد. بنابراین صبح‌تان را با نوشیدن یک لیوان آب با دمای محیط آغاز کنید که بهترین کاری‌ست که می‌توانید برای بدنتان انجام دهید.

۳- خوردنقهوهبه عنوان ناشتایی

اگر عادت به خوردن قهوه در ابتدای روز دارید این را به خاطر داشته باشید که دانشمندان متوجه شده‌اند پس از بیدار شدن، بدنتان شروع به ترشح هورمون کورتیزل می‌کند که به عنوان هورمون کاهش دهنده استرس شناخته می‌شود این هورمون بیشتر در بین ساعت ۸ تا ۹ صبح در بدن تولید می‌شود اما با خوردن قهوه، کافئین موجود در آن باعث کاهش ترشح این هورمون می‌شود، بنابراین سعی کنید پس از ساعت ۹ صبح قهوه بنوشید.

۴- پرهیز از ورزش کردن

همگی می‌دانیم که ورزش کردن در هر ساعتی از روز که باشد تا چه حد برای سلامتی مفید است اما بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که ورزش به عنوان یکی از عادت‌های صبحگاهی دارای فواید ویژه‌ خودش است.

پیشنهاد مطالعه: مطلبافرادی که حس بویایی قوی دارند، زودتر مسیر را پیدا می‌کنند!را در مجله دلتا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

۱ هفته پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

ارتباط بین حس بویایی و حس جهت یابی : تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با حس بویایی قوی، حس جهت یابی قوی‌‌تری هم دارند.

۱ هفته پیش

بیشتر...