مجله دلتا |
۲ هفته پیش

دلیل هوای سرد بالای کوه چرا بالای کوه هوا سردتر است مجله دلتا

بعضی افراد فکر می‌کنند چون قله کوه به خوشید نزدیک‌تر است پس باید هوای آنجا گرم‌تر باشد اما اینطور نیست.
دلیل هوای سرد بالای کوه

وقتی درباره کوهستان‌ها صحبت می‌کنیم معمولا هوای سرد و برفی آن‌ها را به یاد می‌آوریم. خوب می‌دانیم که در کوه‌ها هر چه از زمین فاصله می‌گیریم و به قله کوه نزدیک‌تر می‌شویم هوا سردتر می‌شود. از طرف دیگر همیشه شنیده‌ایم که هوای گرم سبک‌تر است و بالا می‌رود. هوای سرد سنگین‌تر است و پایین می‌ماند. اگر این طور است پس چرا هوای بالای کوه‌ها سردتر از دامنه کوه است؟ در ادامه این مطلب ازمجله دلتادربارهدلیل هوای سرد بالای کوهصحبت می‌کنیم.

دلیل هوای سرد بالای کوه

چرا هوای بالای کوه سردتر است؟

برای شروع بهتر است زمین را مثل یک بخاری در نظر بگیرید که ما را گرم نگه می‌دارد. وقتی از زمین دور می‌شویم احساس سرما می‌کنیم. چیزی که باعث گرم شدن این بخاری می‌شود نور و گرمایی است که از خورشید دریافت می‌کند و دانشمندان آن را تابش می‌نامند.

نور و گرما از خورشید به سمت زمین می‌آید و به اتمسفر زمین می‌رسد. اتمسفر در نگه داشتن گرمای خورشید چندان خوب عمل نمی‌کند و گرما و نور را از خود عبور می‌دهد.

چرا بالای کوه هوا سردتر است؟

در نهایت گرمای خورشید به زمین برخورد می‌کند و بخصوص در جنگل‌ها و اقیانوس‌ها جذب آن می‌شود. مثلا در زمین‌های پوشیده از برف، بیشتر آن بازتاب پیدا می‌کند و به سمت خورشید برمی‌گردد.

وقتی از زمین فاصله می‌گیریم در واقع از بخاری که ما را گرم نگه می‌دارد یعنی زمین دور می‌شویم.

بنابراین در بالای کوه‌ها هوا آن قدر سرد است که در عرض چند دقیقه می‌تواند ما را دچار سرمازدگی کند. این سرمازدگی عواقب خطرناکی دارد. هوای بالای کوه در نگه داشتن تابش خورشید بسیار بد عمل می‌کند و گرما را مستقیما از خود عبور داده و به سمت زمین می‌فرستد.

پیشنهاد مطالعه: مطلبموجودات عجیبی که تنها در کف اقیانوس‌ها دیده می‌شوندرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

17 ساعت پیش

پارچه‌های جدید که تشکیل شده از ذرات نانو نقره‌ای و مسی هستند، می‌توانند با نور خورشید خودشان را تمیز کنند.

19 ساعت پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

21 ساعت پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

1 روز پیش

دلایل متعددی ممکن است باعث افزایش ناخواسته وزن شما شوند و لزوما افزایش غذایی که می‌خورید و کم کردن تحرک بدنی تنها دلایل افزایش وزن نیستند.

1 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

2 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

4 روز پیش

برنامه‌ها و سیستم‌های نرم افزاری ویژه‌ای برای نظارت بر کار افراد معرفی شده که انتظار می‌رود یکی از دستاورد های فناوری ۲۰۲۱ باشد.

4 روز پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

4 روز پیش

بیشتر...