مجله دلتا |
۲ هفته پیش

جاندار عجیب در فضا جانداری که می تواند در فضا زنده بماند مجله دلتا

موجودات عجیبی در فضا هستند که می‌توانند در فضا مدت زنده بمانند نام این موجودات Tardigrade هستند.
جاندار عجیب در فضا

Tardigradeها موجوداتی میکروسکوپی با ۸ اندام و رفتاری عجیب هستند. آن‌ها به وفور در همه جا پیدا می‌شوند و گونه‌های مختلف این جاندار در هفت اقلیم، از قله کوه‌های مرتفع تا ژرفای اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ دانشمند دریافتند که این جانداران مقاومت زیادی در برابر سرما و شرایط خلأ دارند. در ادامه این مطلب ازمجله دلتادرباره اینجاندار عجیب در فضاصحبت خواهیم کرد.

Tardigrade

دانشمندان اروپایی گروهی از این جانداران را با یک موشک بهفضاو مدار زمین فرستادند و در کمال شگفتی متوجه شدند که ۶۸ درصد آن‌ها زنده مانده‌اند.

نکته مبهم در این میان این است که چرا این موجودات، برای تاب آوردن این شرایط تکامل پیدا کرده‌اند. چون اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد که جانداری در زمین، چنین تطابقی را پیدا کند.

یک پاسخ دم دست و عجیب این است. اصلا آن‌ها منشى فرازمینی دارند! شاید هم آن‌ها در دوره‌ای برای تاب آوردن شرایط کم‌آبی مفرط چنین دگرگون شده باشند.

جانداری که می‌ تواند در فضا زنده بماند

بعضی از انواع Tardigradeها را می‌توان در خشک‌ترین بیابان‌های زمین یافت

حتی در جاهایی که ۲۵ سال تمام است، بارانی را تجربه نکرده‌اند، می‌توان این جانداران را مشاهده کرد.

این گروه از Tardigradeها هنگامی که با شرایط کم‌آبی مواجه می‌شوند، بدن خود را خشک می‌کنند. فقط ۳ درصد آب خود را باقی می‌گذارند. همین امر باعث می‌شود که سوخت و ساز آن‌ها به میزان شگفت‌انگیزی پایین بیایدو به یک صدم درصد شرایط عادی برسد. آن‌ها می‌توانند تحت این شرایط مدت‌ها زندگی کنند تا زمانی که اوضاع طبیعی شود و دسترسی به آب پیدا کنند.

آزمایش‌ها نشان داده‌اند که Tardigradeها می‌توانند خلأ و نیز فشاری تا پنج برابر فشار اعماق اقیانوس‌ها و نیز دماهای بسیار بالا و نیز دماهای بسیار پایین نزدیک صفر مطلق را هم تحمل کنند.

آیا باز هم این سرسختی را می‌توانیم با رفتن به فاز خشکی، توجیه کنیم؟

توجیه بیشتری در حقیقت لازم است!

در شرایط خشکی این جانداران نه‌تنها آب از دست می‌دهند، بلکه یک مولکول قندی به نامtrehaloseهم جانشین این آب می‌شود. همین مولکول و نیز خشک شدن است که آن‌ها را در برابر دمای زیاد و نیز سرمازدگی حفظ می‌کند.

مقاومت در برابر تشعشع را چطور می‌توان توجیه کرد. فضا و لایه‌های بالایی جو پر از اشعه‌هایی هستند که می‌توانند به راحتی مولکول‌ها DNA را از هم بپاشند.

مکانیسم اصلی مخرب در هنگام مواجهه با پرتوهای زیانبار، ایجاد ترکیبات فعال دارای اکسیژن است. اشعه‌های یونیزان اینگونه باعث آسیب به بافت‌های زنده می‌شوند. Tardigradeها تحت شرایط خشکی، مقدار زیادی ترکیبات آنتی‌اکسیدان می‌سازند که آن‌ها را در برابر خطر اشعه‌ها محافظت می‌کند.

هنوز سؤال اصلی، منطق چنین تطابق فوق‌العاده‌ای است، شاید Tardigradeها با باد جابجا می‌شده‌اند و در شرایط قرارگیری در جو مجبور می‌شده‌اند که تکامل پیدا کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبعجیب‌ترین خوراکی‌های دنیارا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

۱ هفته پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام داد : خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن. ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

۱ هفته پیش

بیشتر...