مجله دلتا |
3 ماه پیش

اهمیت خواب شبانه خواب شبانه خواب شبانه اهمیت آن مجله دلتا

خواب خوب شبانه برای سلامتی بسیار اهمیت دارد. در حقیقت، استراحت کردن درست به اندازه‌ ورزش و تغذیه‌ مناسب مهم است و نباید نادیده گرفته شود.
اهمیت خواب شبانه

اگرچه بسیاری از مردم این را می‌دانند ولی به دلایل گوناگون اهمیت کمی برای خواب و استراحت قائل می‌شوند. زندگی نوین منجر شده همه‌ مردم زمان زیادی را صرف تحصیل، حرفه و خانواده کنند و نتوانند به اندازه‌ کافی استراحت داشته باشند. بامجله دلتاهمراه باشید تا بااهمیت خواب شبانهبیشتر آشنا شوید.

اهمیت خواب شبانه

با توجه به پژوهش‌ها، مردم امروزی نسبت به گذشته خواب شبانه‌ بسیار کمتری دارند و حتی کیفیت خواب آن‌ها هم کاهش پیدا کرده است. در این میان، آن‌هایی که خواب کافی دارند هم معمولا شب‌ها را بیدار می‌مانند و در درازای روز کمبود خوابشان را جبران می‌کنند.

شما حتی اگر ساعات کافی را به خوابیدن اختصاص دهید ولی این ساعات شامل خواب شبانه نشوند، باز هم سلامتی خود را در خطر انداخته‌اید. خوابیدن در ساعات تاریکی تاثیر کاملا متفاوتی روی بدن می‌گذارد و شما باید تلاش کنید خواب و استراحت شبانه را در اولویت قرار دهید.

۱. خواب نامناسب ارتباط مستقیمی با افزایش وزن ناخواسته دارد

کم‌خوابی و خواب بی‌کیفیت می‌تواند تاثیر زیادی روی افزایش وزن بگذارد. با توجه به پژوهش‌ها، افرادی که زمان کمی را به خوابیدن اختصاص می‌دهند معمولا وزن بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. در حقیقت، دوره‌های کوتاه خواب یکی از مهم‌ترین عوامل اضافه وزن و چاقی در مردم به شمار می‌رود.

در یک مطالعه‌ گسترده دیده شد کودکان و بزرگسالانی که خواب کوتاه و نامناسب دارند به ترتیب ۸۹ و ۵۵ درصد بیشتر در معرض چاقی و اضافه وزن قرار می‌گیرند. پژوهشگران بر این باورند که تاثیر خوابیدن روی افزایش وزن به عوامل گوناگونی از جمله دگرگونی‌های هورمونی و عدم انگیزه برای ورزش کردن بستگی دارد. خواب نامناسب می‌تواند تعادل هورمون‌های شما را به هم بریزد و همچنین نگذارد حوصله‌ ورزش کردن داشته باشید.

بنابراین، اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید و تناسب اندام بهتری داشته باشید، حتما خواب کافی و باکیفیت را در اولویت قرار دهید.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلباین حالت بخوابید تا از شر آلزایمر در امان باشیدرا بخوانید.

خواب شبانه

۲. کسانی که خواب شبانه و کافی دارند معمولا کالری کمتری مصرف می‌کنند

پژوهشگران مشاهده کرده‌اند که افراد کم‌خواب معمولا اشتهای بیشتری دارند و در درازای روز کالری بیشتری مصرف می‌کنند.

کمبود خواب منجر به بی‌نظمی نوسانات هورمونی در بدن می‌شود و کارکرد هورمون‌های اشتها را دچار اختلال می‌کند. در پی این رویداد، سطح هورمون گرلین که وظیفه‌ افزایش اشتها را بر عهده دارد، بالا می‌رود و سطح هورمون لپتین که جلوی اشتها را می‌گیرد و آن را سرکوب می‌کند، کاهش می‌یابد.

۳. خواب مناسب می‌تواند تمرکز، نوآوری و کارآمدی شما را تقویت کند

خواب برای جنبه‌های گوناگون کارکرد مغز اهمیت دارد. این شامل چیزهایی مانند ویژگی‌های شناختی، تمرکزی، کارآمدی و فعالیت مغز می‌شود. همه‌ این‌ها می‌توانند تحت تاثیر کم‌خوابی دچار اختلال شوند و اجازه ندهند مغز شما بتواند به‌خوبی فعالیت کند.

یک پژوهش روی عده‌ای از کارآموزان پزشکی تمرکز کرد و به نتایج جالبی رسید. کارآموزانی که ساعات کاری بالایی داشتند و نمی‌توانستند به اندازه‌ کافی بخوابند، با خطاها و اختلال‌های مغزی بیشتری نسبت به کارآموزانی که زمان کافی برای خوابیدن داشتند، روبه‌رو شدند.

یک پژوهش دیگر هم نشان داد خواب کم می‌تواند به اندازه‌ مسمومیت با الکل برای کارکرد مغز مضر و خطرناک باشد. از آن سو، با خواب و استراحت کافی می‌توان فعالیت مغز را ارتقا داد و قدرت حل مسئله را بیشتر کرد. همچنین کودکان و بزرگسالان با خواب مناسب می‌توانند تمرکز بیشتری داشته باشند و بهتر بتوانند فعالیت‌های روزمره و کارهای شغلی یا آموزشی را انجام دهند.

خواب شبانه

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی، مطلب۳ فایده باورنکردنی خوابیدن روی زمینرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

امکان انتقال پیام از واتساپ به تلگرام، یکی از قابلیت‌های سودمند این برنامه به‌شمار می‌آید. همراه مجله دلتا باشید.

۲ هفته پیش

در ادامه این مطلب از مجله دلتا با شغل های جالب و متفاوت آشنا خواهید شد که تا پیش از این از وجود آن‌ها خبر نداشتید.

1 ماه پیش

همچنین بخوانید: زندگی دزدان دریایی معیار‌های زیبایی که شما را شوکه خواهند کرد! بدشانس‌ها حتما این ویدیو را ببینند! چیزهای جالبی که خیلی‌ها نمی‌دانند در مورد تیمور لنگ چه می‌دانید؟

۳ هفته پیش

نمایش دائم شماره شما در واتساپ، ممکن است تبدیل به یک چالش‌ شود. ترفند مخفی کردن شماره در واتساپ را در این مطلب بخوانید.

۳ هفته پیش

خورشید راز‌های زیادی را در خود نگه داشته است که برخی از آن‌ها خطرناک هستند. خطر‌های خورشید برای زمین را در این مطلب بخوانید.

۲ هفته پیش

اینترنت یکی از ابزارهای جهانی است که موفق به تاثیرگذاری بر عموم مردم جهان شده است. دلایل زود تمام شدن حجم اینترنت را بخوانید.

۳ هفته پیش

مجله فوربس، دارایی ثروتمندترین‌های جهان را محاسبه و اعلام کرده است. برای آشنایی با ثروتمندترین افراد جهان مطلب ما را دنبال کنید.

1 ماه پیش

همچنین بخوانید: آدمخوارانی که به بیماری مرگبار مغزی مقاوم شده‌اند! دانستنی‌های برج ایفل قوانینی عجیب که از شنیدن آن‌ها حیرت خواهید کرد!

1 ماه پیش

حداقل زمان خوابیدن برای بزرگسالان ۶ ساعت و برای کودکان ۸ ساعت است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نکاتی برای داشتن خواب راحت آشنا شوید.

1 ماه پیش

بیشتر...