مجله دلتا |
۲ هفته پیش

عطسه باعث مرگ می شود آیا نگه داشتن عطسه واقعا باعث مرگ می شود مجله دلتا

عطسه کردن خروج پر قدرت و غیر ارادی هوا از بدن است.
عطسه باعث مرگ می شود

عطسه راهکار بدن برای خارج کردن مواد محرک از بینی یا گلو است. عطسه در واقع خروج پر قدرت و غیر ارادی هوا از بدن است. این عارضه اغلب به صورت ناگهانی و بدون هشدار قبلی رخ می‌دهد و تحت عنوان استرنوتیشن (sternutation) هم شناخته می‌شود. با وجود اینکه علائم عطسه اغلب آزار دهنده هستند ولی معمولا ناشی از مشکلات جدی در سلامتی فردی نیستند. در این مطلب ازمجله دلتابه این موضوع می‌پردازیم که آیا نگه‌داشتنعطسه باعث مرگ می شود؟

چه عواملی باعث عطسه کردن می‌شود؟

بخشی از کار بینی، تمیز کردن هوای تنفسی و اطمینان بخشی از عاری بودن هوا از ذرات آلودگی و باکتری‌هاست. در بسیاری از موارد، بینی آلودگی‌ها و باکتری‌ها را درون مخاط گرفتار می‌کند. بعد از آن معده موکوس حاوی ذرات آلودگی را هضم کرده و به این ترتیب اثر هرگونه مهاجم خارجی بر بدن خنثی خواهد شد.

اما در برخی از موارد، آلودگی‌ها و دیگر ذرات محرک وارد بینی شده وغشای موکوسیحساس بینی و گلو را تحریک می‌کنند. زمانی که این غشا تحریک شود، فرد به عطسه می‌افتد.

آیا نگه داشتنعطسه باعث مرگ می شود ؟

عطسه کردن به پیشگیری از ابتلا بهبیماری‌هاو یا آسیب دیدن به وسیله‌ی اجسام مختلفی که ممکن است وارد بینی شوند، کمک بسیار زیادی می‌کند. دانشمندان معتقدند که عطسه کمک می‌کند تا بینی به شرایط نرمال و طبیعی خود بازگردد.

گاهی فرد در مکان‌های شلوغی قرار دارد، یا در حال صحبت با فرد دیگری است و یا اینکه فکر می‌کند عطسه کردن باعث تصور سایر افراد در مورد بیماری او می‌شود، در این شرایط فرد احتمالا دست از عطسه کردن برمی‌دارد و تلاش می‌کند تا از بروز آن جلوگیری کند. ولی دانشمندان معتقدند که نگه داشتن عطسه و جلوگیری از بروز آن آسیب‌های فراوانی به سلامت فرد وارد کرده و باعث بروز مشکلات جدی در فرد خواهد شد.

خطرات نگه داشتن عطسه

عطسه کردن فرایندی پر قدرت است و هر بار که فرد عطسه می‌کند، ذرات موکوس بینی در هر ساعت تا شعاع ۱۰۰ مایلی پراکنده می‌شوند.

اما چرا عطسه کردن با قدرت زیاد انجام می‌شود؟ همه‌ی این‌ها به فشاری برمی‌گردد که دستگاه تنفسی تولید می‌کند. دستگاه تنفسی شامل سینوس‌ها، حفره بینی، گلو و ریه‌هاست و این فشار درون این اجزا و اندام‌ها ایجاد می‌شود.

البته نگرانی از خطرات نگه داشتن عطسه کاملا به جا و درست است چراکه شما با هر بار عطسه هوای موجود در مجرای بینی خود را با سرعتی نزدیک به ۱۶۱ کیلومتر بر ساعت به بیرون می‌فرستید.

برخی از آسیب‌های ناشی از نگه داشتن عطسه عبارتند از:

سوراخ شدن پرده گوش

عفونت گوش میانی

آسیب دیدن رگ‌های خونی در چشم‌ها، بینی یا پرده گوش

آسیب دیدن دیافراگم

آنوریسم یا رگ برآمدگی

آسیب دیدن گلو

شکستگی دنده

عطسه باعث مرگ می شود

پیشنهاد مطالعه:مطلبچطور از افکار شبانگاهی هنگام خواب رها شویم؟را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اگر این موارد را بدانید شاید هیچگاه به سرطان دچار نمی‌شوید. با مجله دلتا همراه باشید تا عجیب ترین کارهایی که باعث سرطان می شوند آشنا شوید.

18 ساعت پیش

مطالعه دانستنی‌های علمی سبب می‌شود که اطلاعات عمومی بالا برود. این مطلب را از دست ندهید تا با جالب ترین حقایق علمی آشنا شوید.

21 ساعت پیش

سیر موارد استفاده‌های فراوانی دارد. در ادامه، کاربردهای عجیب سیر را بیان می‌کنیم؛ کاربردهایی که بسیاری از آن‌ها را تا به‌ حال نشنیده‌اید.

دیروز

با مردی که روی هوا می ایستد و به شیوه‌ای منحصر به‌فرد در کوچه‌ها و خیابان‌ها هنر خود را به بینندگان عرضه می‌دارد در مجله دلتا آشنا شوید.

3 روز پیش

به عنوان مثال تمام شدن بنزین در اتوبان‌های کشور آلمان غیرقانونی است. به‌همین‌بهانه قصد داریم برخی از عجیب ترین قوانین دنیا را معرفی کنیم.

3 روز پیش

حداقل یک‌بار در روز از شکر در تهیه برخی غذاهای روزمره خود استفاده می‌کنند. در ادامه مجله دلتا به کاربرد های غیر خوراکی شکر اشاره می‌کنیم.

3 روز پیش

مردم قبیله باجائو کولی‌هایی هستند که در جزیره "برونئو" زندگی می‌کنند. با مجله دلتا همراه ما باشید تا با نحوه زندگی در آب این قبیله آشنا شوید.

4 روز پیش

این حوادث می‌توانند دید شما را به زندگی تغییر دهند. در این مطلب از مجله دلتا به حوادثی که زمین را نابود می کند می‌پردازیم.

5 روز پیش

در ادامه، کاربرد نوشابه را بیان می‌کنیم؛ کاربردهایی که بسیاری از آن‌ها را تا به‌ حال نشنیده‌اید. تا پایان این مطلب با مجله دلتا  همراه باشید.

5 روز پیش

مغز ما مانند دیگر اعضای بدنمان می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی آسیب ببیند. در ادامه از عادت‌هایی خواهیم گفت که می‌توانند آسیب به مغز وارد کنند.

6 روز پیش

بوریونگ نام شهری است که در استان  چانگ چئونگ کره جنوبی قرار دارد. دراین شهر  فستیوال پرطرفدار گل بازی تابستانی برگزار می‌شود.

6 روز پیش

در حال حاضر متخصصین و پزشکان برای تشخیص حمله قلبی باید ساعت‌ها زمان صرف کنند. با مجله دلتا همراه ما باشید.

6 روز پیش

تا چندین سال گذشته توصیه پژوهشگران این بود که مردم از چرت‌زدن در طی روز پرهیز کنند. در این مطلب به چهار مزیت چرت روزانه می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

در این مطلب از مجله دلتا درباره راهکارهایی برای کاهش وابستگی به گوشی هوشمند صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱ هفته پیش

فستیوال های بمبئی دیگر تبدیل به جاذبه‌های این شهر شده‌اند و خیلی از مسافران به بهانه شرکت در این فستیوال ها به این شهر سفر می‌کنند.

۱ هفته پیش

بیشتر...