مجله دلتا |
۱ هفته پیش

ارتباط بین حس بویایی حس جهت یابی حس جهت یابی حس بویایی مجله دلتا

بجز حواس پنجگانه، حواس دیگری هم داریم که حس جهت یابی یکی از آن‌ها است. این حس به ما می‌گوید که در کجا قرار داریم و از کدام مسیر می‌توانیم به مقصد خود برسیم.
ارتباط بین حس بویایی و حس جهت یابی

اگر خودتان را با اطرافیانتان مقایسه کرده باشید حتما می‌دانید که حس جهت‌یابی و قدرت آن در میان افراد مختلف متفاوت است و این حس در برخی افراد قوی‌تر و در برخی افراد ضعیف‌تر است. اما اخیرا دانشمندان مطالعات گسترده‌ای در مورد این حس انجام داده و ارتباط خاص و معناداری میان این حس و حس بویایی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد افراد با حس بویایی قوی،حس جهت یابیقوی‌‌تری هم دارند. در این مطلب ازمجله دلتاما به بررسی جدیدترین یافته‌های دانشمندان در موردارتباط بین حس بویایی و حس جهت یابیخواهیم پرداخت.

آیا حس بویایی قوی‌تر به معنای حس جهت یابی قوی‌تر است؟

اصطلاحی قدیمی وجود دارد که می‌گوید “نوک بینی‌ات را دنبال کن تا به مقصد برسی” اما به نظر می‌رسد این عبارت چندان هم بی‌ربط نبوده است چون دانشمندان معتقدند ارتباط مستقیم و معناداری بینحس جهت یابیو حس بویایی ما وجود دارد.

محققان عصب شناس از ۵۷ جوان خواستند تا در یک روستای مجازی در صفحه رایانه خود گشت و گذار و مسیریابی کنند تا قدرت جهت یابی آن‌ها آزموده شود. سپس توانایی همین افراد در تشخیص بوها و رایحه‌های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت به این شکل که آن‌ها بوی چهل ماده مختلف را از روی نوک یک خودکار نمدی استشمام کردند و سپس چهار عبارت روی صفحه نمایش درج شد و از این افراد خواسته شد تا نزدیک‌ترین کلمه به هر بو را انتخاب کنند.

با کامل شدن این دو بخش مجزای تحقیق مشخص شد افرادی که در حس بویایی در میان ۵۷ نفر در رتبه‌های برتر قرار داشتند دقیقا همان افرادی بودند که در جهت یابی و مسیریابی نیز بالاترین امتیاز را کسب کرده بودند.

این نتایج نشان می‌دهد که ارتباط مشخصی بین مهارت در تشخیص بوها و قدرت مسیریابی و جهت یابی وجود دارد چون این دو مهارت به یک منطقه در مغز ما مرتبط هستند. بخش قدامی چپ کورتکس و بخش راستهیپوکامپوسهر دو در افرادی که حس بویایی و حس جهت‌یابی قوی‌تری دارند بزرگ‌تر است.

دانشمندان می‌دانند که بخش قدامی کورتکس به حس بویایی مرتبط است و هیپوکامپوس نیز هر دو کار جهت یابی و بویایی را بر عهده دارند.

ارتباط بین حس بویایی و حس جهت یابی

ارتباط حس جهت یابی و حس بویایی

در مطالعه دیگری گروهی ۹ نفره از افرادی که قسمت قدامی کورتکسمغزآن‌ها آسیب دیده بود مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که این افراد هم در تشخیص بوها و هم در جهت یابی مسیرها دچار مشکل هستند.

نتایج این مطالعات در مقاله‌ای در مجله Nature Communications در روز ۱۶ اکتبر توسط محقق دانشگاه هاروارد منتشر شد.

این مطالعه و نتایج آن نشان می‌دهد که ارتباطی تنگاتنگ و مستقیم بین حس مسیر یابی و حس بویایی وجود دارد و این ارتباط می‌تواند به بیمارانی که یکی از این دو حس خود را از دست داده‌اند کمک کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلبچند ماهواره در حال حاضر به دور زمین می‌چرخند؟را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

6 روز پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام داد : خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن. ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

۱ هفته پیش

از عجیب‌ ترین اختراعات بشر می‌توان به پیانو برای تخت‌خواب اشاره کرد. این پیانو مخصوص افرادی است که می‌خواهند در زمان استراحت پیانو بزنند.

۱ هفته پیش

تاثیر خورشیدگرفتگی بر حیوانات : حیوانات رفتارهای متفاوتی هنگام این پدیده از خود نشان می‌دهند. مثلا قمری‌ها هنگام این پدیده بی سر و صدا هستند

۱ هفته پیش

از بین رفتن مناطق گردشگری : دیواره بزرگ مرجان یک دیواره طبیعی ساخته شده از مرجان‌های زنده است. این دیوار یکی از مناطق گردشگری زیبا می‌باشد.

۱ هفته پیش

دلیل هوای سرد بالای کوه : در واقع وقتی از زمین فاصله می‌گیریم در واقع از بخاری که ما را گرم نگه می‌دارد یعنی زمین دور می‌شویم.

۱ هفته پیش

دلیل صدای صدف‌ ها‌ی اقیانوس‌ : اینکه صدف‌ها صدای اقیانوس می‌دهند کاملا تصادفی است این در واقع صداهای محیط هست نه صدای اقیانوس.

۱ هفته پیش

طراحی هوش مصنوعی برای تشخیص آلزایمر : هوش مصنوعی قادر است با دقتی نزدیک به %۸۶ میان یک مغز سالم و یک مغز مبتلا به آلزایمر تمایز قائل شود

۱ هفته پیش

حوادث طبیعی مرگبار: یکی از ترس‌های بشر برای آینده برخورد شهاب سنگ با زمین است. این برخورد می‌تواند زمین را به طور کامل نیست و نابود کند.

۱ هفته پیش

رنگ ستاره‎‌ها با هم فرق دارند. تفاوت رنگ ستاره ها به دمای آن‌ها ربط پیدا می‌کند. میزان دمای ستاره بر رنگ آن هم تاثیر می‌‎گذارد.

۱ هفته پیش

عجیب ترین اعتیادها شامل اعتیاد به خرید، اعتیاد به خوردن چیزهای غیر معمول مثل خاک، خودزشت پنداری و اعتیاد به اصلاح اعضای بدن.

۱ هفته پیش

بیشتر...