مجله دلتا |
۲ هفته پیش

طراحی هوش مصنوعی برای تشخیص آلزایمر تشخیص زودهنگام آلزایمر مجله دلتا

بیماری آلزایمر با تضعیف تدریجی ناخودآگاه در استخراج اطلاعات و افکار همراه است. آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که در آن به تدریج، توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود.
طراحی هوش مصنوعی برای تشخیص آلزایمر

تشخیص زودهنگام مرض آلزایمر می‌تواند به بیماران مبتلا به این مرض کمک کند تا با تغییر شیوه و سبک زندگی خود روند پیشرفت این بیماری را کاهش دهند. به طور حتم اگر تشخیص مرض آلزایمر یک دهه زودتر از حالت عادی صورت گیرد، کنترل کردن به همان نسبت راحت‌تر خواهد بود. حال دانشمندان موفق به طراحی هوش مصنوعی جدیدی شده‌اند که می‌تواند این بیماری را حدود یک دهه زودتر از پزشکان متخصص تشخیص دهد. در ادامه این مطلب ازمجله دلتادربارهطراحی هوش مصنوعی برای تشخیص آلزایمرصحبت می‌کنیم.

اثرات مخرب آلزایمر

در حال حاضر مرض آلزایمر به عنوان یک بیماری مزمن و زیان‌بار شناخته شده است که به تخریب اعصاب می‌پردازد. این بیماری با اثرات مخربی نظیر زوال عقل و پریشانی، اختلال‌های فیزیکی را هم پدید می‌آورد. اختلال‌های متعددی در امر راه رفتن یا بلع غذا به وجود می‌آید که همراه با پیشروی این بیماری، به شکل فزاینده‌ای پیشرفت می‌کنند.

تشخیص زودهنگام آلزایمر

طراحی یک هوش مصنوعی جدید برای تشخیص مرض آلزایمر

جمعی از پژوهشگران اقدام به طراحی هوش مصنوعی جدیدی نموده‌اند که از وجودتکنولوژییادگیری ماشین بهره می‌برد. این تکنولوژی قادر است مرض آلزایمر را حدود یک دهه زودتر از زمانی که پزشکان به طور عادی قادر به تشخیص آن هستند، تشخیص دهد. به این ترتیب افراد مبتلا به این بیماری مخرب، از فرصت کافی برای کنترل کردن بیماری برخوردار خواهند شد.

نحوه تشخیص مرض آلزایمر توسط هوش مصنوعی جدید

پزشکان اغلب برای تشخیص مرض آلزایمر از اسکن‌های مغزی MRI استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی جدید طراحی شده توسط پژوهشگران ایتالیایی، به شیوه‌ای متفاوت اقدام به انجام این کار می‌نماید.

طراحان این هوشی مصنوعی جدید از اطلاعات مربوط به اسکن مغزی MRI حدود ۶۷ بیمار مبتلا به مرض آلزایمر استفاده کرده‌اند. اطلاعاتی که به شکل عمومی در دسترس بوده و علاوه بر بیماران کنترل شده‌ آلزایمری، موارد پیشرفته‌ مربوط به این بیماری را نیز در بر می‌گرفته است.

یکی از پژوهشگران ارشد فعال معتقد است که بر اساس نتایج به دست آمده از آزمایش‌های انجام شده، اینهوش مصنوعیجدید قادر است با دقتی نزدیک به ۸۶ درصد، میان یک مغز سالم و یک مغز مبتلا به مرض آلزایمر تمایز قائل شود.

علاوه بر آن میزان دقت این هوش مصنوعی در تفکیک یکمغزسالم از مغزی که به اختلالات شناختی ضعیف مبتلا بوده نیز رقمی در حدود ۸۴ درصد خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: مطلبحقایقی در مورد هوش مصنوعیرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

این میزان بالا آمدن آب دریا می‌تواند خطر سیل‌ها و بارش‌های شدید را در شهرهای ساحلی مثل بمبئی بیش از دو برابر افزایش دهد.

۱ هفته پیش

تولید و استفاده از انرژی بادی باعث گرم تر شدن زمین می‌شود! توربین‌های بادی عظیم تا اندازه‌ای اثر گرمایشی دارند.

۱ هفته پیش

اشتباهاتی که نباید پس از بیدار شدن از خواب انجام داد : خاموش کردن آلارم ساعت پس از بیدار شدن. ننوشیدن آب پس از بیدار شدن

۱ هفته پیش

بیشتر...