مجله دلتا |
1 ماه پیش

واقعیت های باورنکردنی فضا امکان زندگی در مریخ حقیقت درباره فضا مجله دلتا

فضا پر است از شگفتی هایی که کشف آن‌ها علاوه بر افزایش آگاهی نسبت به جهان پیرامون، انسان را بیش از پیش مشغول دیدن شگفتی‌های طبیعت می‌کند
واقعیت های باورنکردنی فضا

فضا با وسعت و گستردگی‌اش بسیار شگفت انگیز است و وجود تریلیون‌ها اجرام آسمانی در میلیارد‌ها کهکشان در فضا، تقریبا برای مغز انسان غیر قابل درک است. این فضای ناشناخته همواره پر از شگفتی بوده و هر بار حقایق جالب و خیره‌کننده‌ای درباره آن کشف می‌شود. در ادامه این مطلب ازمجله دلتابه برخی ازواقعیت های باورنکردنی فضاصحبت خواهیم کرد.

فضا کاملاً بی صدا است

هیچ صدایی درفضاوجود ندارد، فضانوردان از رادیو‌ها برای برقراری ارتباط در فضا استفاده می‌کنند.

امکان زندگی در مریخ وجود دارد

از بین تمام سیاراتمنظومه شمسیغیر از زمین،مریخیکی از کراتی است که به احتمال زیاد میهمان نوازی بیشتری برای زندگی دارد. در سال ۱۹۸۶، ناسا فسیل‌هایی از موجودات زنده میکروسکوپی از صخره‌ای در مریخ کشف کرد که می‌تواند نشانی از وجود حیات در این کره باشد.

 امکان زندگی در مریخ

هنوز کسی نمی‌داند چه تعداد ستاره در فضا وجود دارد

وسعت فضا باعث شده است تا پیش بینی دقیق اینکه چند ستاره در فضا وجود دارد، غیرممکن شود. در حال حاضر دانشمندان و اخترشناسان نتوانسته‌اند تخمین کاملا دقیقی از ستاره‌های کهکشان راه شیری داشته باشند که چیزی حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره‌اند و حالا تصور کنید با وجود میلیارد‌ها کهکشان در فضا، ستاره‌های موجود کاملا غیرقابل شمارش خواهند بود.

مواد موجود در ماه تا ۱۰۰ میلیون سال باقی خواهند ماند

ماه جو ندارد. یعنی هیچ بادی برای از بین بردن سطح و هیچ آبی برای شستشوی ردپا‌ها وجود ندارد. این بدان معنی است که ردپا‌های فضانوردان آپولو به همراه رد فضاپیما و مریخ نورد و مواد دور ریخته شده، میلیون‌ها سال در آنجا باقی خواهند ماند.

در ونوس یک روز معادل یک سال در زمین است

زهره یا همان ونوس، محور چرخش آهسته‌ای دارد که معادل ۲۴۳ روز زمین طول می‌کشد تا یک روز خود را کامل کند. مدار زهره در اطراف خورشید ۲۲۵ روز زمین است.

در فضا منبع عظیمی از آب وجود دارد

اخترشناسان یک ابر عظیم بخار آب را کشف کرده‌اند که ۱۴۰ تریلیون برابر میزان آب اقیانوس‌های زمین را در جایی حدود ۱۰ میلیارد سال نوری دورتر از کره زمین داراست. این امر به عنوان بزرگترین کشف آب شناخته می‌شود.

ممکن است ماه یک تکه از زمین بوده باشد

این فرضیه وجود دارد که وقتی زمین سیاره‌ای نسبتاً جوان بود، توسط یک جسم غول پیکر مورد اصابت قرار گرفت. این برخورد یک قطعه از زمین را برای ایجاد ماه جدا کرد؛ این قطعه سپس در اثر کشش گرانشی شروع به چرخیدن به دور زمین کرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلبافزایش سرعت گوشی اندروید با چند ترفند سادهرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پژوهشگران در آزمایش‌های اخیر خود با ترکیب فناوری نانو، هوش مصنوعی و محاسبات، امکانات اتصال مغز انسان به رایانه را فراهم کرده‌اند .

3 روز پیش

با اینکه در دوران مدرسه زیاد در مورد مصر و خوانده‌‌ایم، اما حقایق جالبی در مورد مصر باستان وجود دارد که ممکن است به گوشتان نخورده باشند.

3 روز پیش

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

4 روز پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

4 روز پیش

با به‌کار‌بردن چند روش‌ساده ولی کاربردی، میتوان به تقویت بینایی خود کمک کرد و از خطرها و بیماری‌های احتمالی جلوگیری کرد.

5 روز پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

5 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

6 روز پیش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی غذاهای مصنوعی یعنی غذاهایی که در آزمایشگاه کشت می‌شوند می‌توانند از بدتر شدن شرایط زیست محیطی جلوگیری کنند

6 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

۱ هفته پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

۱ هفته پیش

بیشتر...