مجله دلتا |
1 ماه پیش

خط های راه راه گورخرها دلایل راه راه بودن بدن گورخرها مجله دلتا

فرضیه‌هایی که تاکنون درباره راه راه بودن گورخرها مطرح شده است عبارتند از : این شکل پوست موجب استتار جانور می‌شود. حیوانات درنده گیج می‌شوند. گورخرها با این پوست می توانند خودشان را خنک کنند. این نوع پوست ، عملکرد اجتماعی شناخته نشده‌ای دارد.
خط های راه راه گورخرها

یکی از دلایل جالب راه راه بودن بدن گورخرها، حفظ رطوبت متناسب با جریان گرما و سرما می‌باشد. گورخرها به خاطر داشتن پوشش سفید و سیاه و راه راه خود، متمایز هستند. در ادامه  این مطلب ازمجله دلتادرباره دلایل خط های راه راه گورخرها صحبت خواهیم کرد.

چه چیزی در مورد این پوشش راه راه گورخرها وجود دارد؟

مطالعات جدید نشان می‌دهد که این پوشش برای استتار نیست. چارلز داروین استدلال کرد که دانشمندان تصور می‌کردند که خط‌های این حیوانات به استتار کمک می‌کند. دویس طبق یک تحقیق در دانشگاه گفت این تصور ممکن است غلط و نادرست باشد.

سیاه و سفید بودن بدن گورخرها به چه دلیل است؟

حیوانات شکارچی چگونه خط‌های راه راه گورخر را می‌بینند؟ محققان می‌گویند که این چیزی است که حیوانات شکارچی به شیوه‌های خود انجام می‌دهند.

یوزپلنگ‌ها وشیر‌ها خط‌های راه راه گورخر را در یک شرایط معین و روشن می‌بینند. درطول شب‌های تاریک بدون ماه خط‌های راه راه گورخر تنها از ۲۹ فوتی برای حیوانات شکارچی قابل مشاهده و دیدن هستند.

در فاصله کوتاه شکارچیان می‌توانند گورخر را از طریق حس بویایی و شنوایی تشخیص دهند. به این ترتیب استتار کردن گورخر‌های راه راه امکان پذیر نیست.

دلایل راه راه بودن بدن گورخرها

پس خط‌های راه راه گورخر برای چیست؟

اثر خنک کننده

طبق مطالعه‌ای که انجام شده است، این خط‌های سفید و سیاه گورخرها ممکن است به خنک شدن آن‌ها در زیر آفتاب طولانی و گرم کمک کند.

محققان دانشگاه کالیفورنیا، ۲۹ گونه مختلف محیط زیست را بررسی کردند. این گونه‌ها می‌توانند نوع خطوط راه راه گورخر را در مرکز و شمال افریقا مشخص کنند. این تیم متوجه شدند که راه راه های پشت یک گورخر با میزان دمای محیط زیست ارتباط دارد. راه راه‌های بدن این حیوان به او کمک می‌کند که دمای بدن خود را با محیط، متعادل کند.

ازبین بردن حشرات

این راه راه های سیاه و سفید به گور خر کمک می‌کند که حشرات را از اطراف خود دور کند. زیست شناسان این نظریه را تایید می‌کنند. در واقع، قسمت سفید بدن گورخر، نور غیر پلاریزهانعکاسمی‌کند که برای حشرات خوشایند نیست و باعث دفع آن‌ها می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلبحقایقی خیره کننده درباره فضارا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پژوهشگران در آزمایش‌های اخیر خود با ترکیب فناوری نانو، هوش مصنوعی و محاسبات، امکانات اتصال مغز انسان به رایانه را فراهم کرده‌اند .

3 روز پیش

با اینکه در دوران مدرسه زیاد در مورد مصر و خوانده‌‌ایم، اما حقایق جالبی در مورد مصر باستان وجود دارد که ممکن است به گوشتان نخورده باشند.

3 روز پیش

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

4 روز پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

4 روز پیش

با به‌کار‌بردن چند روش‌ساده ولی کاربردی، میتوان به تقویت بینایی خود کمک کرد و از خطرها و بیماری‌های احتمالی جلوگیری کرد.

5 روز پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

5 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

6 روز پیش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی غذاهای مصنوعی یعنی غذاهایی که در آزمایشگاه کشت می‌شوند می‌توانند از بدتر شدن شرایط زیست محیطی جلوگیری کنند

6 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

۱ هفته پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

۱ هفته پیش

بیشتر...