مجله دلتا |
5 روز پیش

سخت بیدار شدن صبح ها چرا صبح ها سخت از خواب بیدار می شوید مجله دلتا

بیش از اندازه خوابیدن، برنامه روزانه‌تان را به هم می‌ریزد و باعث می‌شود به موقع نتوانید سر کار و مدرسه و دانشگاه حاضر شوید. علاوه بر این، زیاد خوابیدن باعث احساس خواب‌آلودگی و سستی نیز می‌شود.
سخت بیدار شدن صبح ها

در این مطلب ازمجله دلتابه علت‌هایسخت بیدار شدن صبح هامی‌پردازیم. با ما همراه باشید.

شب دیر وقت خوابیدن

شب‌ها دیر به رختخواب رفتن گاهی واقعا وسوسه‌انگیز است، خصوصا آخر هفته‌ها که صبح قرار نیست زود ازخواببیدار شوید. اگر طی روز‌های هفته معمولا خوابتان می‌آید، ممکن است آخر هفته‌ها تا دیروقت بیدار ماندن، علت آن باشد. هر کسی متفاوت است و برخی از افراد می‌توانند برنامه خوابشان را گاهی به هم بریزند و دچار مشکل هم نشوند. اما اگر شما طی روز‌های هفته به سختی می‌توانید صبح از خواب بیدار شوید یا طی روز خواب‌آلود هستید، علت آن می‌تواند آخر هفته‌ها دیر خوابیدن باشد.

استرس زیاد

استرس زیاد در محل کار یا دانشگاه یا در روز‌های پرمشغله در خانه می‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی خسته‌کننده باشد. وقتی شما استرس دارید یا نگرانید، بر الگوی خوابتان اثر می‌گذارد و شب شما را بیدار نگه می‌دارد. شاید احساس خستگی کنید، اما نتوانید بخوابید، یا نیمه شب با اضطراب و نگرانی از خواب بیدار شوید. وقتی بالاخره به خواب می‌روید، زیاده از حد می‌خوابید. این یک سیکل معیوب است. پس سعی کنید راه‌هایی برای کاهش استرس خود پیدا کنید.

سخت بیدار شدن صبح ها

اتاق شما همیشه شلوغ است

اگر اتاق بهم ریخته‌ای دارید، یعنی به ذهن خود یادآوری می‌کنید که کار‌های ناتمامی را در طول روز باقی گذاشته‌اید و در نتیجه ذهن به خواب نمی‌رود؛ اما اگر اتاق منظم و مرتبی همراه با بوی خوب داشته باشید، راحت‌تر به خواب می‌روید بنابراین برای خواب راحت باید اتاق خود را منظم، مرتب و تمیز نگه دارید.

دیر غذا خوردن وسخت بیدار شدن صبح ها

دیروقت شام خوردن یا آخر وقت ریزه‌خواری کردن در توانایی شما در به خواب رفتن و در خواب ماندن اختلال ایجاد می‌کند. مطالعه‌ای نشان داد دیروقت غذا خوردن می‌تواند موجب افزایش قند خون شود که علامت دیابت است. وقتی شما نزدیک به زمان خوابتان غذا می‌خورید، سوخت و ساز بدنتان کند می‌شود و گوارش را دشوار می‌کند. شب دیروقت غذا در معده داشتن، خوابیدن را مشکل می‌کند.

مصرف برخی دارو‌ها

یک عامل دیگر که باعث می‌شود زیاد بخوابید مصرف دارو است. برخی از دارو‌ها می‌توانند در خوابتان اختلال ایجاد کنند: آنتی‌هیستامین‌ها، شل کننده‌های عضله، دارو‌های ضدافسردگی،کورتیکواستروئید‌ها، مهارکننده‌های ACE و مهارکننده‌های بتا.
اگر هر یک از این دارو‌های گفته شده را مصرف می‌کنید و خواب خوبی ندارید با پزشک خود این مسئله را مطرح کنید. این می‌تواند خیلی خسته‌کننده باشد که دارویی مصرف کنید که به بدنتان کمک کند؛ اما خوابتان را به هم بریزد.

زیاده‌روی در مصرف کربوهیدرات‌

خوردن کربوهیدرات زیاد می‌تواند قند خون را بالا ببرد و برای مدت کوتاهی به شما انرژی بدهد و باعث شود بعد از آن احساس خستگی کنید. این تولید انرژی و خستگی بعد از آن، خواب را دچار اختلال می‌نماید. ممکن است شما به خواب بروید، اما نیمه شب از خواب بیدار شوید و صبح زیاده از حد بخوابید.

تهویه نامناسب هوا

تهویه نامناسب هوای اتاق خواب در شب می‌تواند بر توانایی شما برای به خواب رفتن و صبح از خواب بیدار شدن اثر بگذارد. اگر اتاق خوابتان گرم و دم کرده باشد، شما را بیدار نگه خواهد داشت. همچنین مطمئن شوید که اتاق خوابتان CO۲ نداشته باشد. پنجره‌ها را شب باز کنید یا فن را روشن کنید تا هوای اتاق خوابتان به گردش دربیاید.

چرت زدن طی روز

وقتی طی روز می‌خوابید، خواب شبتان دچار اختلال می‌شود و در نتیجه صبح روز بعد زیاد می‌خوابید. سعی کنید طی روز چرت‌های طولانی نزنید. در عوض بیرون بروید و کمی پیاده‌روی کنید یا به یک فعالیت یا سرگرمی بپردازید که خستگی‌تان را رفع کند.

سخت بیدار شدن صبح ها

پیشنهاد مطالعه: مطلبهرگز ایستاده آب نخوریدرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هایپرلوپ نام وسیله جدید حمل و نقل در جهان است. در این قطار لوله ای افراد از طریق حرکت کپسول هایی در لوله های ثابت و بزرگ جا به جا می شوند.

10 ساعت پیش

 در این مقاله سعی داریم به عملیاتی که مغز در هنگام خواب انجام می‌دهد، نگاهی داشته باشیم. با مجله دلتا همراه باشید.

14 ساعت پیش

غذاهایی که در این مطلب قصد معرفی آن‌ها را به شما داریم برخی از خطرناک ترین غذاهای دنیا هستند که از قضا لوکس هم محسوب می‌شوند.

1 روز پیش

عدم تحمل سرما می‌تواند نشانه‌ وجود مشکلی در فرد باشد. با وجود اینکه برخی افراد در روز‌های سرد هم بیرون از منزل با آستین‌کوتاه دیده می‌شوند.

1 روز پیش

مردان قبیله‌ای در پاپائو خود را به شکلی شبیه اسکلت بدن انسان نقاشی می‌کنند که به اسکلت های رقاص چیمبو معروف هستند.

2 روز پیش

آخرین یافته‌ها نشان می‌دهد تحریک ذهنی در بزرگ سالی می‌تواند شروع زوال عقل را به تعویق بیندازد. با مجله دلتا همراه باشید.

2 روز پیش

 هسته داخلی زمین نقش مهمی در حفظ حیات انسان‌ها دارد چرا که باعث تولید فرآیند پویا و به وجود آمدن میدان مغناطیسی در زمین می‌شود.

3 روز پیش

قبیله هولی ویگمن چیزی حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد. این قبیله هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارد و کاملا دور افتاده است.

3 روز پیش

زمانی کـه انسان می‌میرد روح کاملا از بدنش جدا می‌شود. در هنگام مرگ با دیدن بعضی چیز‌ها بـه اتمام عمر خود پی می‌برد.

4 روز پیش

بسیاری از افراد تلفن های همراه خود را در شب رها نمی‌کنند و موبایل را نزدیک بالشت خود قرار می‌دهند. با مجله دلتا همراه باشید.

5 روز پیش

در ادامه از نشانه‌های عجیبی خواهیم گفت که می‌گویند درون شما یک نابغه پنهان شده . با مجله دلتا همراه باشید تا با این موارد آشنا شوید.

6 روز پیش

بخش عمده ای از سوخت و ساز بدن شما توسط آبی که روزانه مصرف می‌کنید اتفاق می‌افتد. در این مطلب به این می‌پردازیم که هرگز ایستاده آب نخورید .

6 روز پیش

موجودات افسانه‌ ای در همه فرهنگ‌ها یک جایگاه ندارند؛ گاهی تا این حد تفاوت دارند که موجودی در یک فرهنگ خیر است اما در فرهنگی دیگر شر.

۱ هفته پیش

با اینکه عطسه کردن و علائم عطسه اغلب آزار دهنده هستند ولی معمولا ناشی از مشکلات جدی در سلامتی نیستند. آیا نگه داشتن عطسه باعث مرگ می شود.

۱ هفته پیش

 اختلال در خواب، عارضه اصلی نشخوار فکری است. با مجله دلتا همراه باشید تا با چطور از افکار شبانگاهی هنگام خواب رها شویم؟ آشنا شوید.

۱ هفته پیش

بیشتر...