مجله دلتا |
۱ هفته پیش

واکنش عجیب بدن انسان حقایقی عجیب از بدن انسان شگفتی های بدن انسان مجله دلتا

بدن انسان مملو از انواع چرخه‌ها و سیستم‌های بیولوژیکی است که درک کامل آن‌ها تا حدی دشوار است.
واکنش عجیب بدن انسان

بدن انسان یک سیستم منحصر بفرد است و سیستم مکانیزم بسیار پیچیده‌ای دارد. با وجود آنکه قرن‌ها است، دانشمندان بر روی واکنش‌های بدن تحقیق می‌کنند، هنوز رازهای کشف نشده زیادی درباره آن وجود دارد. بامجله دلتاهمراه باشید تا علت چندواکنش عجیب بدن انسانرا بدانید.

چرا مفصل‌ها صدا می‌دهند؟

بیشتر مفصل‌های بدن انسان، مفاصل دوتایی متحرک هستند. یعنی، دو استخوان را با پوششی به‌نام کپسول مفصلی به هم وصل می‌کنند. داخل پوشش مفصل‌ها مایع لغزنده و زلالی وجود دارد که گازهای نامحلولی در آن جریان دارند.

وقتی که شما مفصل‌های خود را می‌کشید، در واقع به آن‌ها و مایع بین آن‌ها فشار وارد می‌کنید. با وارد شدن فشار، گاز نیتروژن محلول رها می‌شود. آزاد شدن هوا، بین پوشش مفصل‌ها، همان صدایی است که شما می‌شنوید. وقتی که گاز آزاد می‌شود، مفصل‌ها انعطاف پذیرتر می‌شوند.
اما ممکن است متوجه شوید که مفصل‌ها، بعد از یک بار صدا کردن دیگر صدا نمی‌دهند. به این دلیل است که گازی که آزاد می‌شود باید دوباره در مایع حل شود، و این فرآیند حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

چرا موهای بدن سیخ می‌شود؟

این واکنش عجیب بدن انسان زمانی اتفاق می‌افتد که شما یا سردتان است یا ترسیده‌اید.

در پایه هر مو، یک ماهیچه کوچک وجود دارد که منقبض می‌شود و برجستگی کوچکی روی پوست ایجاد می‌کند. این واکنش منجر می‌شود که گرما در لابه لای موها محبوس شود و دما حفظ شود.
سیخ شدن موها، یک مشکل پزشکی نیست. اگر از نمایان شدن اثرات آن ناراحت هستید، لباس گرم بپوشید، در محیط‌های آرام قرار بگیرید و از هر گونه ترس و وحشتی جلوگیری کنید.

واکنش عجیب بدن انسان

چه چیزی باعث خواب رفتگی و مورمور شدن می‌شود؟

مورمور شدن به علت نرسیدن جریان خون به عصب ایجاد می‌شود. اگر به مدت طولانی در یک جا بنشینید یا حتی وقتی که پاهای خود را روی هم انداخته‌اید، ممکن است روی عصب‌های شما، فشار زیادی وارد شود. این باعث می‌شود پا‌های شما خواب رود یا احساس کرختی کنید. مورمور شدن بیشتر، در دست‌ها، پاها و قوزک پا اتفاق می‌افتد.عوض کردن حالت نشستن شما، تقریبا همیشه راه حلی است که این مشکل را برطرف می‌کند.

اما این احساس دلخراش به ندرت می‌تواند نشانه بیماری‌هایی مانند دیابت، لوپوس و ام اس باشد. اگر مور مور شدن بدن شما با تغییر دادن حالت نشستن برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید. زیرا این حس آزاردهنده، ممکن است درحال رساندن پیامی به مغز باشد.

چرا پیاز اشک چشم‌ها را در می‌آورد؟

وقتی که شماپیازرا پوست کنده و قاچ می‌کنید، سلول‌های پیاز را پاره می‌کنید و آنزیم‌هایی که گازی به‌نام پروپانتیل سولفکسید، تولید می‌کنند آزاد می‌شوند. وقتی که گاز به چشمان شما می‌رسد، اشک از چشم‌ها جاری می‌شود واسید سولفوریکبسیار رقیقی تولید می‌شود که چشم را می‌سوزاند.
در این هنگام، مغز به چشم پیغام می‌دهد که اشک بیشتری جاری شود و چشم‌ها قرمز و متورم شود. هرچه بیشتر پیاز خرد کنید، گاز بیشتری تولید شده و بیشتر اشک می‌ریزید.
قبل از اینکه پیاز را خرد کنید، آن را داخل فریزر بگذارید تا از سوزش و اشک چشم‌ها جلوگیری کند. دمای سرد، روند آزاد شدن آنزیم‌ها را کند می‌کند. بنابراین در سوزش و اشک چشم‌ها تاخیر ایجاد می‌شود.

واکنش عجیب بدن انسان

پیشنهاد مطالعه:مطلبچند همسری زنان در قبیله‌ای آفریقایی‌!را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمین شناسان آثاری را مطالعه کرده بودند که نشان از سرقت رودخانه در هزاران سال پیش می‌داد. اما این پدیده در رودخانه اسلیمز غیر‌قابل‌باور بود.

6 روز پیش

رسم تدفین مردم ماداگاسکار بر اساس یک اعتقاد قدیمی‌ شکل گرفته است. این مراسم تبدیل به آیین منظمی شده است که معمولا هر هفت سال تکرار می‌شود.

6 روز پیش

کافئین محرکی است که سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. اما قهوه و کافئین به تنهایی نمی‌تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا عوامل دیگری مانند رژیم غذایی سالم و ورزش باید در این ...

6 روز پیش

روش‌هایی قبلی که برای اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون استفاده می‌شدند، به‌جای توجه به سلامتی افراد، بخش لوکس بازار را هدف قرار داده‌اند.

۱ هفته پیش

بشر پیوسته در حال تغییر و دستکاری جهان است. دشت‌ها و مزارع را آتش می‌زند، جنگل‌ها را به مزرعه تبدیل می‌کند، گیاهان و حیوانات گوناگون پرورش می‌دهد. اما بشر فقط جهان بیرون را ...

۱ هفته پیش

امروزه استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی مزیت های بسیاری دارد. از جمله حفظ سلامت، افزایش راندمان بدن و صرفه جویی در خرید بطری های آب معدنی.

۱ هفته پیش

یک المنت در داخل عینک هوشمند گوگل تعبیه شده است که فریم عینک را به لرزه درمی‌آورد و این لرزش از فریم به استخوان جمجمه کاربر منتقل می‌شود.

۱ هفته پیش

توکیو قصد دارد در این المپیک پیامی درباره‌ محیط زیست ارائه دهد. در این مقاله به بیان اقدام عجیب ژاپن، برای مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

یکی از مهم‌ترین عوامل دندان درد پوسیدگی دندان است. باکتری‌های دهان از قند و نشاسته بجای مانده روی دندان‌ها تغذیه می‌کنند و از خود اسیدهایی را تولید می‌کنند که به تدریج مینای دندان ...

۱ هفته پیش

در مراسم تدفین در تبت در سومین روز مرگ شخص، جسد در بلندی‌های کوه‌ها قرار داده شده تا توسط پرندگان به‌خصوص کرکس‌ها خورده شوند.

۱ هفته پیش

سخنگوی سازمان ثبت احوال از بیست اسم منتخب برای نوزادان دختر و پسر از ابتدای سال خبر داد. فاطمه و امیر علی در صدر جدول سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال در ...

۱ هفته پیش

بیشتر...