مجله دلتا |
2 ماه پیش

تجزیه پلاستیک میکروب معده گاو قابلیت تجزیه پلاستیک مایعات گوارشی گاوها مجله دلتا

محققان اتریشی اظهار کرده‌اند، میکروب‌های موجود در معده گاو می‌توانند پلاستیک را تخریب کنند.
تجزیه پلاستیک

همه می‌دانند،تجزیه پلاستیککار بسیار سختی است. اما محققاناتریشیدر مطالعه اخیرشان دریافته‌اند که باکتری‌های شکمبه گاو (سیرابی) می‌توانند انواع خاصی از مواد موجود را هضم کنند که این می‌تواند یک روش پایدار برای کاهش بسترهای پلاستیکی باشد. بامجله دلتاهمراه باشید تا درباره این فرآیند بیشتر بدانید.

سرپرست منابع طبیعی و علوم کشاورزی دانشگاه وین می‌گوید: یک جامعه بزرگ میکروبی در شکمبه گاو زندگی می‌کند و مسئول هضم غذا در حیوانات است، بنابراین ما تصور کردیم که برخی از فعالیت‌های بیولوژیکی می‌تواند برای هیدرولیز پلی استر (نوعی واکنش شیمیایی که منجر به تجزیه می‌شود) استفاده شود. دانشمندان احتمال می‌دهند که چنین باکتری‌هایی مفید هستند، زیرا رژیم غذایی گاوها از قبل تاکنون حاوی پلی استرهای گیاهی بوده است.

به عبارت دیگر، این میکروارگانیسم‌ها می‌توانند مواد مشابه را تجزیه کنند، بنابراین دانشمندان گمان می‌کنند که ممکن است آن‌ها بتوانند پلاستیک‌ها را نیز تجزیه کنند.

تجزیه پلاستیک

بررسی پلی استر‌ها

این محققان سه نوعپلی‌استررا به مدت سه روز در معرض مایع درون سیرابی گاو قرار دادند تا اثر آن بر این پلاستیک‌ها را بررسی کنند. این پلی‌استر‌ها عبارت بودند از پی‌ایی‌تی (PET- پلیمری مصنوعی که اغلب در بسته‌بندی غذا به کار می‌رود)، پی‌بی‌ای‌تی (PBAT- پلاستیکی زیست‌تجزیه‌پذیر که اغلب در ساک‌های پلاستیکی پوسیدنی به کار می‌رود) و پی‌ای‌اف (PEF- ماده‌ای مشتق از گیاهان یا سبزیجات) که به دو صورت پودری و ورقه‌ای آزمایش شدند.
نتیجه این آزمایش نشان داد، ریزجانداران درون معده گاو هر سه نوع این پلاستیک‌ها را تجزیه می‌کنند، اما بیشتر از همه، پی‌ای‌اف را تجزیه می‌کنند. شکل پودری پلاستیک‌ها نیز سریع‌تر از شکل ورقه‌ای تجزیه می‌شود.
این گروه محققان دی‌ان‌ای موجود در مایع سیرابی را نیز بررسی کردند تا مشخص کنند کدام میکروب‌ها عامل تجزیه پلاستیک هستند.
محققان با استفاده از این پژوهش می‌توانند باکتری عامل تجزیه مواد پلاستیکی را هم شناسایی کنند و دریابند آن‌ها چه آنزیم‌هایی تولید می‌کنند. سپس می‌توانند با مهندسی ژنتیک، در فرایند بازیافت از آن‌ها استفاده کنند.
این گروه تحقیق همچنین در پی شناسایی میکروب‌هایی‌ هستند که بتوانند پلاستیک‌های مقاوم‌تر مثل پلی‌اتیلن را تجزیه کنند و می‌کوشند تا دریابند آیا احتمال دارد چنین میکروب‌هایی هم در معده گاو وجود داشته باشند.
پیشنهاد مطالعه:مطلبخیال‌بافی، قسمتی از مغز شما را به خواب می‌برد!را بخوانید.
دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آتروفی یا کوچک شدن مغز به از دست رفتن پیش‌رونده سلول‌های مغزی در طول زمان اشاره دارد. امروز در خصوص عوامل کوچک شدن مغز آتروفی صحبت می‌کنیم.

17 ساعت پیش

هرچه که هست، خرافات عجیب بخش جدانشدنی از فرهنگ هر کشور و ملیتی است و شناخت آن‌ها ما را با طرز فکر فرهنگ‌ها و ملل مختلف آشنا می‌کند.

20 ساعت پیش

شکار سر یا شکارچی سر در برخی از قبایل تمرین و عملی هست که سر فرد را بعد از کشتن به خاطر اهداف و مراسم آیینی نگه می‌دارند.

دیروز

از گذشته تا به امروز آدمخواران واقعی زندگی می‌کنند که برخی عادی و برخی غیر قابل هضم می‌باشند، با وجود اینکه باور کردنی نیست.

1 روز پیش

به نظر می‌رسد برخلاف فضا زمان یک جهت دارد که دانشمندان و محققان آن را «بردار زمان» می نامند. چرا زمان به عقب و جلو نمی رود؟

پریروز

در این مطلب قصد داریم سنت‌های عجیب و غریب و دردناک برای ورود پسران به دنیای مردانگی در نقاط مختلف دنیا بپردازیم. همراه ما باشید.

2 روز پیش

 طی اتفاقی عجیب و نادر، یک معلم نوزادی که شبیه میمون است را به دنیا آورد که نیمی از بدن آن انسان و نیمی دیگر مانند شبیه میمون بود.

3 روز پیش

بیشتر افراد موافق هستند که چین تاریخچه جالبی که در فلسفه و امپراتوری دارد؛ کشور جذابی است. در این مطلب به آداب و رسوم چینی ها می‌پردازیم.

3 روز پیش

راه های افزایش تمرکز زیادی وجود دارد، اما تنها در صورتی این روش‌ها اثربخش هستند که شما به انجام تمرین‌ها به طور منظم تعهد داشته باشید

4 روز پیش

نداشتن پورت‌های شارژ یک موضوع مشترک برای همه تولیدکنندگان موبایل است که این یکی از ویژگی‌های پیش‌بینی شده برای تلفن های هوشمند ۲۰۴۰ است.

4 روز پیش

مردم پول بسیاری برای دندان‌هایشان خرج می‌کنند، در ژاپن زن‌ها برای کج کردن دندان‌هایشان پول خرج می‌کنند و این جزو معیارهای عجیب زیبایی است.

5 روز پیش

یک مرد آمریکایی به نام استیو کولبرن ادعا می‌کند که آدم فضایی‌ها با قرار دادن یک تراشه نانو در بازوی او زندگی شخصی اش را نابود کردند.

5 روز پیش

قوانین عجیب در برخی از کشورها که بعضی‌هایشان ماترک گذشته‌اند، انگار کسی یادش نبوده آن‌ها را حذف کند اما برخی قوانین جدید هستند.

6 روز پیش

هزاران مورد جدید ابتلا به این بیماری و صد‌ها مرگ بر اثر کرونا. با مجله دلتا همراه باشید تا به اقدامات لازم برای پایان دادن کرونا بپردازیم.

۱ هفته پیش

موضوعات عجیب در هند از تی شرت‌های رنگ و رو رفته‌ی ۲۰۰۰ دلاری تا فلفل‌های کشنده، در این کشور آسیایی می‌توان چیز‌های عجیب دیگری پیدا کنید.

۱ هفته پیش

بیشتر...