مجله دلتا |
6 روز پیش

امکان سفر در زمان گذر زمان اثبات سفر در زمان نظریه سفر در زمان مجله دلتا

قدم زدن با دایناسور‌ها یا کشتن هیتلر در کودکی را فراموش کنید، همین که بتوانیم به خود یک ماه پیش‌مان هشدار دهیم دست به فلان اشتباه بزرگ نزند کافی خواهد بود.
امکان سفر در زمان

محققان درباره وقایع علمی‌ تخیلی به ما وعده سفر در زمان را داده‌اند ولی هنوز قادر به محقق‌سازی آن نبوده‌اند. از طرف دیگر بد نخواهد بود اگر به چند ماه یا سال قبل برگردیم، زمانی که ویروس کرونا هنوز جهان را در وحشت مطلق فرو نبرده بود. البته که این امر امکان پذیر نیست. زیرا سفر در زمان وجود خارجی ندارد. در این مطلب ازمجله دلتادربارهامکان سفر در زمانصحبت خواهیم کرد.

دستیار پروفسور فیزیک در دانشگاه کرایتون

در اینجا، گذر زمان یک مفهوم اساسی است. زیرا این حقیقت را برجسته می‌کند که زمان تفاوت زیادی بافضادارد. در فضا می‌توان در یک نقطه ایستاد. نه به جلو رفت و نه عقب. با زمان، ایستایی به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست. ما همیشه مجبور به حرکت به جلو هستیم.

نظریه نسبیت اینشتین می‌گوید که اگر شما مقادیر متفاوتی از گرانش را تجربه کنید، گذر زمان برای شما متفاوت از گذر زمان برای شخصی دیگر خواهد بود. این صرفا یک ایده جنون‌آمیز نیست. این یکی از ثابت‌شده‌ترین نظریه‌ها راجع به کارکرد جهان هستی است.

جالب اینکه جی‌پی‌اس هم برای اینکه به خوبی به کار ادامه دهد، باید با درنظرگیری همین موضوع طراحی شود. ما روی این ماهواره‌های جی‌پی‌اس ساعت‌هایی قرار داده‌ایم و به خاطر اینکه ماهواره‌ها فاصله بیشتری از زمین دارند، گرانش ضعیف‌تری را نسبت به ما روی سطح زمین تجربه می‌کنند. این یعنی ساعت‌ها با نرخ متفاوتی به حرکت در می‌آیند. اگر این اختلاف را در نظر نمی‌گرفتیم، جی‌پی‌اس‌هایمان کار نمی‌کردند.

پروفسور فیزیک در دانشگاه سانتا باربارا

سخت است که امکان سفر در زمان را کاملا منتفی تلقی کنیم. به صورت کلاسیک، بهترین درک ما از زمان و فضا بدون درنظرگیری پیچیدگی‌های مربوط به مکانیک کوانتوم نظریه نسبیت عام اینشتین بوده است.

اگر قرار باشد ماشین‌های زمان را منتفی تلقی کنیم، احتمالا باید اثرات مکانیک کوانتوم را در تمام ماجرا درنظر بگیریم که شرایط را اندکی پیچیده‌تر می‌کنند.

اکثر فیزیک‌دانان امروزی به امکان‌پذیر بودن ماشین‌های زمان باور ندارند. تلاش‌های زیادی برای ساخت ماشین زمان صورت گرفته و همواره با یک جور بی‌ثباتی مواجه شده‌ایم. اما هنوز هیچ مدرک قطعی نداریم؛ بنابراین همچنان امکان‌پذیر است.

وقتی درباره ساخت یک ماشین زمان صحبت می‌کنیم، منظور ماشینی است که به شما اجازه برگشت به نقطه‌ای قبل‌تر از زمان کنونی را می‌دهد، اما بعد از زمانی که ماشین روشن شده است. در فیزیک، اگر قرار باشد چنین ماشینی بسازید، دستگاه فقط اتفاقات آینده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: مطلبچطور خاطرات بد از ذهن پاک می‌شودرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پیشرفت های بشر در دهه آینده :  دستگاه‌های ذهن‌خوان وارد مرحله تولید انبوه خواهند شد،  تولید انبوه ماشین‌های خودران آغاز خواهد شد.

17 ساعت پیش

شروع حیات : دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دریچه‌هایی که گاز و مواد معدنی را پمپاژ می‌کنند برای پیدایش حیات لازم هستند.

20 ساعت پیش

تاثیر موسیقی بر کارکرد مغز : واکنش مغز در لحظه شنیدن موسیقی مثل واکنشی است که در لحظه غذا خوردن از خود نشان می‌دهد.

21 ساعت پیش

شناخت انرژی خورشیدی : این انرژی از تبدیل فوتون‌های نور خورشید که حامل انرژی بسیار زیاد و نامتناهی هستند به دست می‌آید.

1 روز پیش

بزرگترین حیوانات جهان : نهنگ آبی بزرگترین حیوان در تمامی دوره‌ها بوده است. این حیوان توانسته بدون هیچ رقیبی این جایگاه را از آن خود کند

1 روز پیش

چگونگی شکل گیری اقیانوس ها : در طول سالیان دراز، باران‌هایی که در مناطق پست سطح زمین ریخته می‌شدند اولین اقیانوس‌ها را پدید آوردند.

2 روز پیش

امروز برخی واکنش‌های طبیعی تغییراتی تاریخی بدن انسان را برای دانشمندان آشکار می‌کند و یادآوری می‌کند اجداد ما چگونه بودند.

2 روز پیش

خستگی مغز : صبحانه خوبی بخورید، خوب بخوابید، زمانی که استرس دارید به این فکر کنید که همه چیز گذراست و شرایط بد نیز خیلی زود تمام می‌شود.

3 روز پیش

واقعیت های باورنکردنی فضا : در فضا منبع عظیمی از آب وجود دارد، مواد غذایی موجود در ماه تا ۱۰۰ میلیون سال باقی خواهند ماند.

3 روز پیش

الکسی داوز عصب‌شناس از دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا گفت: «ما دریافتیم که پدیدۀ آفانتازیا فقط با عدم تصویر سازی ذهنی ارتباط ندارد.

4 روز پیش

تفاوت‌های مغز زنان و مردان : مردان دوره بزرگسالی را سه سال دیرتر از زنان آغاز می‌کنند و این امر در طول زندگی‌شان تداوم پیدا می‌کند.

4 روز پیش

محققان دستگاهی به نام دستگاه رویاساز هدفمند اختراع کردند این دستگاه در طول مرحله اول خواب می‌تواند رویاهای فرد را تغییر دهد.

4 روز پیش

دانستنی های شگفت انگیز فضایی : فضا ساکت است، ماه در حال دور شدن از زمین است،  راه شیری طعم عصاره نیشکر می‌دهد، زهره گرم‌ترین سیاره است.

5 روز پیش

یک بخش منشور عشق ممکن است مولفه‌های سه‌گانه عشق یعنی صمیمیت، اشتیاق و تعهد باشد که توسط تست نظریه مثلث عشق استنبرگ سنجیده می شود.

6 روز پیش

برخی از موجودات منقرض شده هستند که حتی از ماموت‌ها نیز جدیدترند مثل دودو که این پرنده‌ها در آمریکای جنوبی زندگی می‌کردند.

6 روز پیش

بیشتر...