چرا خورشید زرد نیست اطلاعات عمومی کتاب اطلاعات عمومی

اطلاعات عمومی درباره خورشید

به ما از بچگی یاد داده‌اند که برای کشیدن خورشید سراغ مدادشمعی زرد برویم، و اگر می‌خواهیم طلوع یا غروب را به تصویر بکشیم، مقداری هم نارنجی یا قرمز با آن قاطی کنیم.

اما حقیقت امر این است که خورشید منظومه شمسی ما نه زرد است، نه نارنجی، و نه قرمز. ترکیبی از همه این رنگ‌ها است، و بلکه هم بیشتر.

نور خورشید طیفی پیوسته از رنگ‌ها را در خود دارد.

اگر منشوری در برابر نور خورشید نگه دارید، متوجه می‌شوید که نور به قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی، و بنفش تقسیم می‌شود.

خورشید

این رنگ‌ها همگی جزئی از طیف مرئی محسوب می‌شوند، مانند رنگ‌های رنگین‌کمان.

در حقیقت، رنگین‌کمان چیزی نیست جز نتیجه گذر نور خورشید از قطره‌های آب حاضر در جو که نقش منشورهای بسیار کوچک را ایفا می‌کنند.

خورشید چندرنگ شاید به دل خوش بیاید، اما این برداشت ۱۰۰ درصد درست نیست.

دلیلش این است که وقتی تمامی رنگ‌های موجود در نور خورشید با یکدیگر مخلوط می‌شوند، ما یک رنگ بیشتر نمی‌بینیم. و برای کشف این رنگ باید دنبال سرنخی در آسمان بگردیم.

نوری که از ابرهای نرم معلق در آسمان به طرف ما بازتاب پیدا می‌کند نه زرد است و نه هیچ رنگ دیگری. سفید است چون رنگی که از خورشید تابیده می‌شود سفید است.
چرا زرد به نظر می‌رسد؟
رنگ‌های موجود در طیف خورشید طول موج‌های متفاوتی دارند.

در یک طرف طیف قرمز قرار دارد که بلندترین طول موج را دارد. بعد از آن به مرور از طول موج کاسته می‌شود، از قرمز به نارجی، به زرد، به سبز، به آبی، نیلی، و بنفش که کوتاه‌ترین طول موج طیف را دارد.

فوتون‌های متعلق به رنگ‌هایی که طول موج کوتاه‌تری دارند هنگام عبور از جو زمین بیشتر پراکنده و متلاطم می‌شوند.

در فضا چیزی که بر سر راه نور مانع ایجاد کند و فوتون‌ها را از حالت طبیعی خود خارج کند وجود ندارد، برای همین خورشید مانند توپی سفیدرنگ دیده می‌شود که همان “نور واقعی” ستاره ما است.

اما وقتی نور خورشید از جو زمین عبور می‌کند، فوتون‌هایی که طول موج کوتاه‌تری دارند به خاطر برخورد با مولکول‌های هوا مختل می‌شوند، و آن دسته از رنگ‌هایی که طول موج بلندتری دارند راحتتر به چشم ما می‌رسند.

آنخل مولینا، گرداننده وبسایتی به نام یادداشت‌های یک ستاره‌شناس، می‌گوید “جو زمین سد راه بخش پرانرژیتر طیف نور می‌شود، همان بخشی که از محدوده آبی و فرابنفش تشکیل شده است.”
در فضا خورشید به رنگ واقعی خود سفید دیده می‌شود

چرا خورشید زرد نیست ؟

در فضا خورشید به رنگ واقعی خود سفید دیده می‌شود

“به همین خاطر خورشید از روی زمین مانند لامپ‌هایی دیده می‌شود که نور گرم دارند. جو زمین رنگ‌های سردتر را حذف می‌کند و به همین خاطر نور خورشید ته‌رنگ زرد به خود می‌گیرد.”

اما چرا زرد؟ چرا نارنجی یا قرمز که طول موج بلندتری دارند نه؟

گونزالو تانکردی، استاد ستاره‌شناسی در دانشگاه جمهوری در اروگوئه، به بی‌بی‌سی گفت در پی حذف طول موج‌های کوتاه‌تر سبز تا بنفش، نور خورشید در میانه طیف رنگ به ثبات می‌رسد، یعنی محدوده رنگ زرد.
خورشید سبزرنگ؟
شاید در وبسایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی با مطالبی روبه‌رو شده باشید که ادعا می‌کنند خورشید در واقعیت سبزرنگ است.

آقای تانکردی می‌گوید این ادعا دلیل مشخصی دارد – اگر نمودار رنگی طیف نور خورشید را رسم کنید، مانند کوهی خواهد بود که قله آن در محدود رنگ سبز است.

چشم آدم توان تمیز دادن رنگ‌های موجود در نور خورشید را ندارد، اما برخی دستگاه‌های آزمایشگاهی می‌توانند رنگ‌های موجود در نور خورشید را جدا کنند. این دستگاه‌ها نشان می‌دهند که نور سبز از همه نورها شدیدتر است.

آقای تانکردی می‌گوید “اما وقتی طول موج‌های کوتاه‌تر، مانند آبی، از این نمودار حذف شوند، قله کوه به محدوده زرد جابه‌جا می‌شود. این پدیده به خوبی توضیح می‌دهد که چرا خورشید از روی زمین زردرنگ به نظر می‌رسد.”

ناسا برای این کولاژ تصاویری از خورشید در طول موج های مختلف ثبت کرده است

ناسا برای این کولاژ تصاویری از خورشید در طول موج های مختلف ثبت کرده است

پس رنگ قرمز غروب چه؟

وقتی خورشید در حال بالا آمدن و پایین رفتن است، کمترین فاصله را با افق دارد و به همین خاطر نور آن باید از بیشترین تعداد مولکول‌های هوا رد شود.

به همین خاطر رنگ‌های سردتر طیف بیشتر از هر زمان دیگری دستخوش تغییر می‌شوند و رنگ‌های قرمز و نارنجی که طول موج بلندتری دارند در عمل بر باقی رنگ‌ها چیره می‌شوند.

نام این پدیده پراکندگی رایلی است که به افتخار ویلیام رایلی، فیزیکدان قرن نوزدهمی بریتانیایی، نام‌گذاری شده است.

حرکت خورشید در آسمان باعث تغییر زاویه آن با زمین می‌شود، و به همین خاطر رنگ آن در زمان‌های مختلف روز عوض می‌شود، از جمله غروب‌های زیبای قرمزرنگ.

خورشید

به امید این که این مقاله چیز جالبی درباره ستاره جذاب ما به شما آموخته باشد، از شما خواهش می‌کنیم که هرگز مستقیما به خورشید نگاه نکنید – حتی با تلسکوپ یا دوربین – چون ممکن است آسیبی جبران‌ناپذیر به چشم شما وارد شود و حتی منجر به نابینایی شود.#‌اطلاعات_عمومی #‌دانستنی منبع: چهار برنده ـ اطلاعات عمومی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماسک مرگ چیست و چرا مردم آن‌ها را می‌ساختند. در ادامه همراه با مجله دلتا باشید تا در مورد این فرهنگ بیشتر صحبت کنیم.

1 روز پیش

آشفتگی و کلافگی در خواب اغلب می‌تواند به دلیل بدن درد باشد. با مجله دلتا همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و بدن درد بیشتر آشنا شوید.

1 روز پیش

غذاهای چین بسیار معروف هستند و تنها افراد کمی می توانند آن‌ها را امتحان کنند. خوردن غذاهای عجیب چین برای همه آسان نیست.

2 روز پیش

طبق تحقیقی، کم‌خوابی در واقع بلندگویی است که بدن شما را به پرخوری دعوت می‌کند. با ما همراه باشید تا با ارتباط کم خوابی و تغذیه آشنا شوید

2 روز پیش

همه‌گیری کرونا تاثیر بدی روی خواب گذاشته است. با ما همراه باشید تا با ساده‌ترین راهکار برای این‌که راحت بخوابید آشنا شوید.

3 روز پیش

به گزارش مجله دلتا به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از پروتئین ACE2 است. با ما همراه باشید تا با آدامس به جای واکسن بیشتر آشنا شوید.

3 روز پیش

در این مطلب قصد داریم پرده از راز‌های پاگنده برداریم و ببینیم آیا واقعا موجودی با نام پاگنده وجود دارد؟ با مجله دلتا همراه باشید.

4 روز پیش

گرفتن حمام یخ به‌راستی دارای فواید فراوانی است، به‌ویژه برای کسانی که ورزش‌های رقابتی شرکت می‌کنند. در ادامه فواید حمام یخ را می‌خوانید.

4 روز پیش

یک پژوهشگر توانست با بکارگیری برخی از ویروس‌ها، به درمان سرطان بپردازد. با مجله دلتا همراه باشید تا با درمان سرطان با ویروس بیشتر آشنا شوید.

4 روز پیش

این مردم در واقع قبیله‌ای آفریقایی هستند که دست روزگار آن‌ها را به هندوستان آورده است. با ما همراه باشید تا در مورد قبیله سیدی بیشتر بدانیم.

5 روز پیش

رایج ترین باورهای غلط در مورد جهان اطراف شامل  مورد از تصورات غلطی است که بسیاری از ما در مورد جهان اطراف خود داریم.

5 روز پیش

به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی استار، Lingcod وحشتناک ترین ماهی اقیانوس آرام محسوب می‌شود و دارای دندان‌هایی است که همگی مانند تیغ هستند.

6 روز پیش

عوامل زیادی روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد. در این مقاله شما را با مهم‌ترین عواملی که باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن می‌شود آشنا می‌کنیم.

6 روز پیش

دانشمندان، اختر شناسان و مهندسان اطلاعاتی را که در ادامه مجله دلتا برایتان بازگو می‌نماید را در رابطه با سفرهای فضایی در آینده گفته‌اند.

۱ هفته پیش

ماشین، توپ گلف، کیک سیب به سمت فضا رها شده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید تا با اشیای عجیبی که به فضا فرستاده شد بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

بیشتر...