مجله دلتا |
5 ماه پیش

خوشایندترین ناخوشایندترین بوها بوهای عجیب ناخوشایند ترین عجیب ترین بوها مجله دلتا

بوی معطر را همه دوست دارند. عطر گل‌ها یا بوی مطبوع کیک ولی بوی نامطبوع می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.
خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مردم در سراسر جهان، بوی وانیل را دوست دارند اما از بوی پنیر و بوی عرق پاها متنفر هستند. بامجله دلتاهمراه باشید تا باخوشایندترین و ناخوشایندترین بوهاآشنا شوید.

خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

۲۳۵ نفر در این مطالعه شرکت کردند و از آن‌ها خواسته شد تا بوها را در مقیاسی از خوشایند تا ناخوشایند رتبه‌بندی کنند. افراد مختلف در هر گروه، ترجیحات خاص خود را داشتند اما تفاوت‌های بسیار کمی بین هر گروه وجود داشت.

پیش از انجام این تحقیق تصور می‌شد که پیشینه فرهنگی ما نقش مهمی در انتخاب بوها و رایحه‌ها دارد. اما این مطالعه نشان داد که افراد بدون توجه به اینکه اهل کجا هستند از رایحه‌های مشخصی لذت می‌برند و بوهای معینی برایشان ناخوشایند است.

گروهی از دانشگاهیان در دانشگاه “آکسفورد” و موسسه “کارولینسکا” در سوئد می‌گویند که ترجیحات ما بر اساس ساختار مولکولی هر رایحه تعیین می‌شود.خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

مطالعه ۹ گروه با سبک زندگی متفاوت

محققان ۹ گروه از افراد با سبک زندگی بسیار متفاوت را مورد مطالعه قرار دادند تا بررسی کنند که آیا ترجیحات بویایی این افراد با فرهنگ آن‌ها مرتبط است یا خیر.

محققان با جمعیت‌های بومی کار کردند، بنابراین چهار گروه از افراد مورد مطالعه، شکارچی بودند در حالی که پنج گروه دیگر از راه کشاورزی و ماهیگیری امرار معاش می‌کردند. برخی از آن‌ها از غذاهای غربی نمی‌خوردند یا اغلب از کالاهای غربی استفاده نمی‌کردند.

سرپرست این تحقیق گفت: از آنجایی که این گروه‌ها در محیط‌های بویایی متفاوت مانند جنگل‌های بارانی، ساحل، کوه و شهر زندگی می‌کنند اما ما انواع مختلفی از «تجربه‌های بو» را ثبت کردیم.

در نهایت مشخص شد که بوی وانیل مورد علاقه‌ترین بو است و پس از آن بوی “اتیل بوتیرات” قرار دارد که بوی هلو می‌دهد.

در حالی که بوی “اسید ایزووالریک” که در پنیر، شیر سویا، آب سیب و حتی عرق پا یافت می‌شود، در قعر قرار گرفت و ناخوشایندترین بو لقب گرفت. به گفته محققان، این تفاوت را می‌توان ابتدا و مهم‌تر از همه با ترجیح شخصی و سپس با ساختار مولکولی توضیح داد.

محققان می‌گویند توانایی استشمام بوهای بد، برای تکامل انسان مفید بوده است.

بوهای عجیب

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب جالب دانستنی، مطلبچطور راحت و سریع از خواب بیدار شوید؟را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همچنین بخوانید: زندگی دزدان دریایی معیار‌های زیبایی که شما را شوکه خواهند کرد! بدشانس‌ها حتما این ویدیو را ببینند! چیزهای جالبی که خیلی‌ها نمی‌دانند در مورد تیمور لنگ چه می‌دانید؟

5 ماه پیش

مجله فوربس، دارایی ثروتمندترین‌های جهان را محاسبه و اعلام کرده است. برای آشنایی با ثروتمندترین افراد جهان مطلب ما را دنبال کنید.

5 ماه پیش

شهرهای هوشمند دنیا از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه‌ هوشمندتر و پایدارتر شبکه‌های حمل‌ونقل شهری، و غیره استفاده می‌کنند.

5 ماه پیش

همچنین بخوانید: آدمخوارانی که به بیماری مرگبار مغزی مقاوم شده‌اند! دانستنی‌های برج ایفل قوانینی عجیب که از شنیدن آن‌ها حیرت خواهید کرد!

5 ماه پیش

بالاخره دل کندن از رختخواب نرم کار ساده‌ای نیست. با مجله دلتا همراه باشید تا با ترفندهای سریع بیدار شدن آشناشوید

5 ماه پیش

همچنین بخوانید: زندگی دزدان دریایی اختراعاتی که از چشم جهانیان پنهان ماند توقف خروپف به کمک یک تکنولوژی خارق العاده! حیوانات ناشناخته‌ای که باعث مرگ شما می‌شوند! باورنکردنی‌های کشور آمریکا

5 ماه پیش

هر سال سازمان ملل متحد لیستی از شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان منتشر می‌کند. با ما در مجله دلتا همراه باشید.

5 ماه پیش

همچنین بخوانید: اطلاعات عمومی عجیب و باورنکردنی دانستنی‌های برج ایفل مرگبارترین بیماری‌های دنیا که قربانیان زیادی می‌گیرند چیزهای جالبی که خیلی‌ها نمی‌دانند در مورد تیمور لنگ چه می‌دانید؟

5 ماه پیش

ارسال و دریافت مکان یا لوکیشن افراد در واتساپ یکی از قابلیت‌های اصلی برنامه واتساپ است. با نحوه ارسال لوکیشن در واتساپ آشنا شوید.

5 ماه پیش

بیشتر...