مجله دلتا |
11 ماه پیش

خوشایندترین ناخوشایندترین بوها بوهای عجیب ناخوشایند ترین عجیب ترین بوها مجله دلتا

بوی معطر را همه دوست دارند. عطر گل‌ها یا بوی مطبوع کیک ولی بوی نامطبوع می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.
خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مردم در سراسر جهان، بوی وانیل را دوست دارند اما از بوی پنیر و بوی عرق پاها متنفر هستند. بامجله دلتاهمراه باشید تا باخوشایندترین و ناخوشایندترین بوهاآشنا شوید.

خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

۲۳۵ نفر در این مطالعه شرکت کردند و از آن‌ها خواسته شد تا بوها را در مقیاسی از خوشایند تا ناخوشایند رتبه‌بندی کنند. افراد مختلف در هر گروه، ترجیحات خاص خود را داشتند اما تفاوت‌های بسیار کمی بین هر گروه وجود داشت.

پیش از انجام این تحقیق تصور می‌شد که پیشینه فرهنگی ما نقش مهمی در انتخاب بوها و رایحه‌ها دارد. اما این مطالعه نشان داد که افراد بدون توجه به اینکه اهل کجا هستند از رایحه‌های مشخصی لذت می‌برند و بوهای معینی برایشان ناخوشایند است.

گروهی از دانشگاهیان در دانشگاه “آکسفورد” و موسسه “کارولینسکا” در سوئد می‌گویند که ترجیحات ما بر اساس ساختار مولکولی هر رایحه تعیین می‌شود.خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

مطالعه ۹ گروه با سبک زندگی متفاوت

محققان ۹ گروه از افراد با سبک زندگی بسیار متفاوت را مورد مطالعه قرار دادند تا بررسی کنند که آیا ترجیحات بویایی این افراد با فرهنگ آن‌ها مرتبط است یا خیر.

محققان با جمعیت‌های بومی کار کردند، بنابراین چهار گروه از افراد مورد مطالعه، شکارچی بودند در حالی که پنج گروه دیگر از راه کشاورزی و ماهیگیری امرار معاش می‌کردند. برخی از آن‌ها از غذاهای غربی نمی‌خوردند یا اغلب از کالاهای غربی استفاده نمی‌کردند.

سرپرست این تحقیق گفت: از آنجایی که این گروه‌ها در محیط‌های بویایی متفاوت مانند جنگل‌های بارانی، ساحل، کوه و شهر زندگی می‌کنند اما ما انواع مختلفی از «تجربه‌های بو» را ثبت کردیم.

در نهایت مشخص شد که بوی وانیل مورد علاقه‌ترین بو است و پس از آن بوی “اتیل بوتیرات” قرار دارد که بوی هلو می‌دهد.

در حالی که بوی “اسید ایزووالریک” که در پنیر، شیر سویا، آب سیب و حتی عرق پا یافت می‌شود، در قعر قرار گرفت و ناخوشایندترین بو لقب گرفت. به گفته محققان، این تفاوت را می‌توان ابتدا و مهم‌تر از همه با ترجیح شخصی و سپس با ساختار مولکولی توضیح داد.

محققان می‌گویند توانایی استشمام بوهای بد، برای تکامل انسان مفید بوده است.

بوهای عجیب

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب جالب دانستنی، مطلبچطور راحت و سریع از خواب بیدار شوید؟را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حتما شما هم درباره بدی‌های کلسترول بالا چیزهایی شنیده‌اید. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا به بررسی موضوع کلسترول خون چیست می‌پردازیم.

3 ماه پیش

توسط این روش های موثر و طبیعی به آسانی می توانید به درمان سوختگی سطحی در خانه بپردازید و سریع و فوری از درد، التهاب و از عفونت سوختگی خود جلوگیری کنید.

2 ماه پیش

شاید تعجب کنید ولی پوست تخم مرغ می‌تواند جایگزین گروهی از گران‌قیمت‌ترین داروها باشد. برای آشنایی بیشتر با معجزه پوست تخم مرغ با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

2 ماه پیش

شاید فکرکردن درباره این مسئله چندان خوشایند نباشد؛ اما همه ما دیریازود خواهیم مُرد. علائم پایان عمر را در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا بخوانید.

3 ماه پیش

مرگ اسرار آمیزترین اتفاقی است که تمام انسان‌ها آن را تجربه می‌کنند. در این ویدیو به معرفی دانستنی های مرگ می‌پردازیم. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

3 ماه پیش

اگر احساس خارش کمر کنید، راهی برای مهار این حس ندارید. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید تا دلیل حس لذت بخش خاراندن کمر را بدانید.

2 ماه پیش

امیدواریم هیچ‌گاه شاهد یک تصادف وحشتناک نباشید، اما در هنگام تصادف چه باید کرد؟ در ادامه به اقدامات مهمی که در هنگام وقوع حادثه باید انجام دهید می‌پردازیم.

2 ماه پیش

بعضی از مواد غذایی هستند که نمی‌توان برای روز بعد درست کرد زیرا این غذاهای مانده خطرناک می‌باشند و باعث ایجاد بیماری می‌شوند. با مجله اینتزنتی دلتا همراه باشید.

3 ماه پیش

ما را در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا همراهی کنید تا درباره‌ میزان مصرف چای سیاه در روز و نقش آن در هیدراته نگه داشتن بدن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

2 ماه پیش

بیشتر...