مجله دلتا |
۱ هفته پیش

دانستنی های شگفت انگیز فضایی دانستنی های فضا حقیقت جالب درباره فضا مجله دلتا

فضا پر از حقایق شگفت‌انگیز است که هنوز بخش زیادی از آن‌ها را نمی‌دانیم.
دانستنی های شگفت انگیز فضایی
نجوم؛ علم مواضع، حرکات، ساختمان‌ها، سرگذشت‌ها و سرنوشت‌های اجرام آسمانی است.نجومرا مطالعه می‌کنیم زیرا که اندیشه جستجوگر هوشمند باید سوال کند و به جستجوی پاسخ برآید. باید «چرا؟» را بداند و «چگونه؟» را دریابد. در این مطلب ازمجله دلتادربارهدانستنی های شگفت انگیز فضاییو نجومی صحبت خواهیم کرد.
دانستنی های فضا

دانستنی های شگفت انگیز فضایی

سفر فضایی موجب گرفتگی بینی می‌شود!

در فضا جاذبه وجود ندارد تا خون و مایعات بدن را به سمت پایین بکشد. به همین دلیل مایعات اضافی در صورت جمع شده و عامل گرفتگی بینی و نیز پف کردن صورت فضانوردان می‌‎شود.

پرندگان نمی‌توانند در فضا زنده بمانند!

بسیاری از حیوانات می‌توانند به فضا رفته و در آنجا زندگی کنند؛ اما پرندگان نمی‌توانند درفضای بدون گرانش عمل بلع را انجام دهند.

زهره گرم‌ترین سیاره است!

با وجود آنکه عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است، اما زهره گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی است. زهره به دلیل داشتن جو غلیظی که حاوی گازهای گلخا‌نه‌ای است، دمای سطح آن به حدود ۴۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. این دما حدود ۲۰ درجه سانتی گراد بیشتر از حداکثر دمای عطارد است.

فضا ساکت است!

صوت توسط ارتعاش مولکول‌ها منتقل می‌شود. به همین دلیل صوت نمی‌تواند در خلاء منتشر شود و در فضا نمی‌توان صدایی را شنید.

ماه در حال دور شدن از زمین است!

شعاع مداری ماه به آرامی در حال افزایش است. ماه هر سال در حدود ۸/ ۳ سانتی متر از زمین دور می‌شود.

راه شیری طعم عصاره نیشکر می‌دهد!

گازهای مرکز راه شیری حاوی «اتیل فرمات» است. این ماده شیمیایی در نیشکر و تمشک یافت می‌شود.

سیاره ای که از الماس تشکیل شده است!

سیاره‌ای فراخورشیدی موسوم به «کنکرای ئی » وجود دارد که از الماس تشکیل شده است. ارزش تقریبی این سیاره حدود ۲۷ دلار با ۳۰ تا صفر جلوی آن برآورد شده است!

پیشنهاد مطالعه: مطلبحقایق جالب درباره سیاره سرخرا بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

علت تاریکی شب : دلایل زیادی وجود دارد یکی از این دلایل اینست که ستاره‌های کافی برای روشن کردن همه فضا در زمین وجود ندارد.

2 روز پیش

حقایق جالب در جهان که بسیار عجیب هستند : فلامینگو‌ها روی یک پا می‌ایستند، منقار بعضی از پرندگان می‌درخشد،  چای سبزی که بنفش می‌شود.

2 روز پیش

روابط، نقش مهمی در کاهش روند پیری افراد دارد. روابط اجتماعی کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد. همچنین به افزایش طول عمرکمک می‌کند.

2 روز پیش

شروع حیات : دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دریچه‌هایی که گاز و مواد معدنی را پمپاژ می‌کنند برای پیدایش حیات لازم هستند.

3 روز پیش

تاثیر موسیقی بر کارکرد مغز : واکنش مغز در لحظه شنیدن موسیقی مثل واکنشی است که در لحظه غذا خوردن از خود نشان می‌دهد.

3 روز پیش

تاثیر تنبیه بدنی بر مغز کودک : یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد کتک زدن ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌شد برای کودک مضر باشد.

4 روز پیش

بزرگترین حیوانات جهان : نهنگ آبی بزرگترین حیوان در تمامی دوره‌ها بوده است. این حیوان توانسته بدون هیچ رقیبی این جایگاه را از آن خود کند

4 روز پیش

چگونگی شکل گیری اقیانوس ها : در طول سالیان دراز، باران‌هایی که در مناطق پست سطح زمین ریخته می‌شدند اولین اقیانوس‌ها را پدید آوردند.

5 روز پیش

هیچ فرمولی برای تعبیر خواب وجود ندارد. برخی محققان می‌گویند که خواب معنی‌دار است و می‌تواند اطلاعاتی راجع به خودمان به همراه داشته باشند

5 روز پیش

خستگی مغز : صبحانه خوبی بخورید، خوب بخوابید، زمانی که استرس دارید به این فکر کنید که همه چیز گذراست و شرایط بد نیز خیلی زود تمام می‌شود.

6 روز پیش

واقعیت های باورنکردنی فضا : در فضا منبع عظیمی از آب وجود دارد، مواد غذایی موجود در ماه تا ۱۰۰ میلیون سال باقی خواهند ماند.

6 روز پیش

برای جلوگیری از مرگ سیاره زمین باید تصمیم‌گیرندگان جهانی سریعا در مسیر جلوگیری از گرمایش زمین قرار بگیرند.

6 روز پیش

تفاوت‌های مغز زنان و مردان : مردان دوره بزرگسالی را سه سال دیرتر از زنان آغاز می‌کنند و این امر در طول زندگی‌شان تداوم پیدا می‌کند.

۱ هفته پیش

محققان دستگاهی به نام دستگاه رویاساز هدفمند اختراع کردند این دستگاه در طول مرحله اول خواب می‌تواند رویاهای فرد را تغییر دهد.

۱ هفته پیش

اینترنت اشیا (IoT) موضوع تازه‌ای نیست، شرکت‌های فناوری و دانشمندان این حوزه دهه‌هاست که درباره‌ی آن بحث می‌کنند.

۱ هفته پیش

بیشتر...