مجله دلتا |
7 ماه پیش

مهم ترین فواید خواب کافی فواید خواب کافی خواب شبانه خواب خوب شبانه مجله دلتا

برای عملکرد طبیعی بدن، خواب کافی امری ضروری است و مطالعات نشان داده است که داشتن خواب کافی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
مهمترین فواید خواب کافی

در حالی که داشتن تنها یک شب خواب راحت، آرزوی بسیاری از مبتلایان به اینسومنیا (insomnia) یا همان بی‌خوابی است، خیلی از ما به دلایل متفاوت همواره تلاش می‌کنیم تا کمتر بخوابیم. شاید به این خاطر که می‌خواهیم به تمام کار‌های روزمان تمام و کمال برسیم. غافل از اینکه بی‌خوابی چه تاثیرات منفی بر عملکرد جسمی و ذهنی ما دارد. در این مطلب ازمجله دلتابه بیانمهم ترین فواید خواب کافیمی‌پردازیم.

مهم ترین فواید خواب کافی

سیستم ایمنی بدن با خواب کافی تقویت خواهد شد

همه ما می‌دانیم که برای عملکرد طبیعی بدن، خواب کافی امری ضروری است. اما مطالعات زیادی نشان داده‌اند که داشتن خواب کافی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. در حقیقت این مطالعات پاسخ ضعیف برخی افراد دچار اختلال خواب و کم‌خوابی را به واکسن‌های درمانی آنفلوانزا و هپاتیت نشان داده‌اند و این نشان دهنده تضعیف سیستم ایمنی بدن در اثر کم‌خوابی است.

حافظه شما تقویت می‌شود

کاملا واضح است که خواب و استراحت جسمی و روحی می‌تواند بر عملکرد مغزی و حافظه تاثیر بگذارد. در حقیقت طی بررسی‌های مکرر، پاسخ افراد به تست‌های حافظه بعد از داشتن خواب کافی همواره بهتر بوده است. علاوه بر تاثیری که بر حافظه دارد، خواب کافی همچنین در وضعیت یادگیری افراد نیز موثر است.

ذهن شما آزادتر و پاک‌تر خواهد بود

خواب بهترین فرصت برای احیای مغزی است. متخصصین مغز و اعصاب بر این باور هستند که اتصالات و ارتباطات مغزی در طول خواب توسعه بیشتری پیدا می‌کند. همچنین ترشح انتقال دهنده‌های عصبی آرام‌بخش طی خواب شبانه، ده‌ها برابر بیش از طول روز خواهد بود و این همان آرامشی است که یک خواب مناسب به فرد خواهد داد.

تنظیم قند خون نیز از خواب شبانه تاثیر می‌پذیرد

همه ما می‌دانیم که یکی از عوامل موثر در ابتلا به دیابت، اختلال خواب و نداشتن خواب کافی است. علت آن است که بی‌خوابی باعث ایجاد مقاومت به هورمون انسولین می‌شود. در نتیجه انسولین قادر نخواهد بود قند‌ها را به داخل سلول هدایت کند. بنابراین باعث افزایش قند خون و ابتلا به دیابت می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطلببا این اشتباهات صبحگاهی، روز خود را خراب نکنیدرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همچنین بخوانید: اطلاعات عمومی عجیب و باورنکردنی دانستنی‌های برج ایفل مرگبارترین بیماری‌های دنیا که قربانیان زیادی می‌گیرند چیزهای جالبی که خیلی‌ها نمی‌دانند در مورد تیمور لنگ چه می‌دانید؟

3 ماه پیش

در طبیعت حتی جاندارانی که در ظاهر بی‌گناه هستند نیز می‌توانند کشنده‌ باشند. با ۵ جانور خطرناک و کشنده‌ جهان در مجله دلتا آشنا شوید.

3 ماه پیش

همچنین بخوانید: اطلاعات عمومی عجیب و باورنکردنی دانستنی‌های برج ایفل مرگبارترین بیماری‌های دنیا که قربانیان زیادی می‌گیرند حقایقی در مورد مجسمه آزادی که قطعا نمی‌دانستید

3 ماه پیش

مجله فوربس، دارایی ثروتمندترین‌های جهان را محاسبه و اعلام کرده است. برای آشنایی با ثروتمندترین افراد جهان مطلب ما را دنبال کنید.

4 ماه پیش

نمایش دائم شماره شما در واتساپ، ممکن است تبدیل به یک چالش‌ شود. ترفند مخفی کردن شماره در واتساپ را در این مطلب بخوانید.

3 ماه پیش

حداقل زمان خوابیدن برای بزرگسالان ۶ ساعت و برای کودکان ۸ ساعت است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نکاتی برای داشتن خواب راحت آشنا شوید.

4 ماه پیش

در مغز انسان عاشق چه می‌گذرد و چقدر از این تغییرات فیزیکی و اتمی است؟ با ما در مجله دلتا همراه باشید تا ببینید چرا انسان عاشق می‌شود؟

4 ماه پیش

اینترنت یکی از ابزارهای جهانی است که موفق به تاثیرگذاری بر عموم مردم جهان شده است. دلایل زود تمام شدن حجم اینترنت را بخوانید.

3 ماه پیش

یک مطالعه نشان می‌دهد که مردم در سراسر جهان، بوی وانیل را دوست دارند. با ما همراه باشید تا با خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها آشنا شوید.

4 ماه پیش

بیشتر...