مجله دلتا |
۱ هفته پیش

مهم ترین فواید خواب کافی فواید خواب کافی خواب شبانه خواب خوب شبانه مجله دلتا

برای عملکرد طبیعی بدن، خواب کافی امری ضروری است و مطالعات نشان داده است که داشتن خواب کافی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
مهمترین فواید خواب کافی

در حالی که داشتن تنها یک شب خواب راحت، آرزوی بسیاری از مبتلایان به اینسومنیا (insomnia) یا همان بی‌خوابی است، خیلی از ما به دلایل متفاوت همواره تلاش می‌کنیم تا کمتر بخوابیم. شاید به این خاطر که می‌خواهیم به تمام کار‌های روزمان تمام و کمال برسیم. غافل از اینکه بی‌خوابی چه تاثیرات منفی بر عملکرد جسمی و ذهنی ما دارد. در این مطلب ازمجله دلتابه بیانمهم ترین فواید خواب کافیمی‌پردازیم.

مهم ترین فواید خواب کافی

سیستم ایمنی بدن با خواب کافی تقویت خواهد شد

همه ما می‌دانیم که برای عملکرد طبیعی بدن، خواب کافی امری ضروری است. اما مطالعات زیادی نشان داده‌اند که داشتن خواب کافی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. در حقیقت این مطالعات پاسخ ضعیف برخی افراد دچار اختلال خواب و کم‌خوابی را به واکسن‌های درمانی آنفلوانزا و هپاتیت نشان داده‌اند و این نشان دهنده تضعیف سیستم ایمنی بدن در اثر کم‌خوابی است.

حافظه شما تقویت می‌شود

کاملا واضح است که خواب و استراحت جسمی و روحی می‌تواند بر عملکرد مغزی و حافظه تاثیر بگذارد. در حقیقت طی بررسی‌های مکرر، پاسخ افراد به تست‌های حافظه بعد از داشتن خواب کافی همواره بهتر بوده است. علاوه بر تاثیری که بر حافظه دارد، خواب کافی همچنین در وضعیت یادگیری افراد نیز موثر است.

ذهن شما آزادتر و پاک‌تر خواهد بود

خواب بهترین فرصت برای احیای مغزی است. متخصصین مغز و اعصاب بر این باور هستند که اتصالات و ارتباطات مغزی در طول خواب توسعه بیشتری پیدا می‌کند. همچنین ترشح انتقال دهنده‌های عصبی آرام‌بخش طی خواب شبانه، ده‌ها برابر بیش از طول روز خواهد بود و این همان آرامشی است که یک خواب مناسب به فرد خواهد داد.

تنظیم قند خون نیز از خواب شبانه تاثیر می‌پذیرد

همه ما می‌دانیم که یکی از عوامل موثر در ابتلا به دیابت، اختلال خواب و نداشتن خواب کافی است. علت آن است که بی‌خوابی باعث ایجاد مقاومت به هورمون انسولین می‌شود. در نتیجه انسولین قادر نخواهد بود قند‌ها را به داخل سلول هدایت کند. بنابراین باعث افزایش قند خون و ابتلا به دیابت می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطلببا این اشتباهات صبحگاهی، روز خود را خراب نکنیدرا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به نظرتان آیا مصرف روزانه پنیر خطرناک است و نباید این عادت را داشته باشیم؟ با مجله دلتا همراه باشید تا با مضرات خوردن پنیر بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

این زنان در جوار مردان به کارهای سخت همچون چوپانی مشغول هستند. با ما همراه باشید تا بیشتر با دختران قسم خورده آلبانی آشنا شوید.

۱ هفته پیش

وعده شام هم مانند صبحانه از اهمیت خاصی برخوردار است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا به نکاتی درباره عوارض گرسنه خوابیدن می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

گاهی اوقات مشکلات جدی‌تری وجود دارد که نیاز به معاینات بیشتر دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر با بیماری های ناشی از خستگی آشنا شوید.

۱ هفته پیش

استادیار زیست‌باستان‌شناسی سرپرست نخستین بررسی جامع این کودکان مومیایی‌ شده است و کار میدانی به زودی آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

یک روز آرایش طبیعی صورت محبوب است و روزی دیگر، با میکاپ‌های سنگین. با مجله دلتا همراه باشید تا با عجیب ترین مدها آشنا شوید.

۱ هفته پیش

قند به رگ‌های خونی آسیب می‌زند اما تاثیر آن به همین جا ختم نمی‌شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با ماده غذایی که انسان را پیر می کند آشنا شوید.

۱ هفته پیش

این یک سوی طیف و بخش قابل تحمل مرگ است، اما بقیه آن چندان خوشایند نیست. با مجله دلتا همراه باشید تا با بدترین روش های مرگ بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

 در ادامه این مطلب به تمام مراحل و مدارک موردنیاز جهت سوار شدن به هواپیما اشاره کرده‌ایم. با مجله دلتا همراه باشید.

۱ هفته پیش

این ترفندهای اینستاگرام، راه و میانبری است تا سطح اطلاعات خود را درباره اینستاگرام بالاتر ببرید و از آن بهینه استفاده کنید.

۱ هفته پیش

جگر مرغ اگر ارگانیک تهیه شده باشد خوردن آن برای بیماری‌ها بسیار مفید است. اما چون از ارگانیک بودن آن مطمئن نیستیم بهتر است از خیر آن بگذریم.

۱ هفته پیش

علاوه بر ده‌ها فایده که از نوشیدن آب سراغ دارید بایستی به عوارض آن به واسطه اشتباه در مصرف آشنا شوید. از نوشیدن آب در این زمان ها پرهیز کنید.

۱ هفته پیش

برخی غذاهای عجیب و البته گران‌قیمت که باید مراقب مصرف آن‌ها باشید. با ما همراه باشید تا با خوراکی هایی که باعث مرگ ناگهانی می شود آشنا شوید.

۱ هفته پیش

پزشکان علت بروز این اتفاق را تا پیش از مشاهده سی‌تی‌اسکن نمی‌دانستند. با ما همراه باشید تا با مردی که یک کرم در مغزش بود بیشتر آشنا شوید.

۱ هفته پیش

یک جوان آمریکایی از یک بیماری بسیار نادر رنج می‌برد. این یک اختلال ژنتیکی است که به مرور زمان عضلات او را به استخوان تبدیل می‌کند.

۱ هفته پیش

بیشتر...